Reklama

Rekordowa kwesta na wieluńskim cmentarzu: Ponad 12 tysięcy złotych na ratowanie zabytkowych nagrobków

Towarzystwo Przyjaciół Wielunia po raz drugi zorganizowało 1 listopada kwestę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na wieluńskim cmentarzu. Dzięki hojności mieszkańców i odwiedzających udało się zebrać rekordową kwotę ponad 12 tysięcy złotych.

1 listopada, już po raz drugi, Towarzystwo Przyjaciół Wielunia zorganizowało kwestę na rzecz zabytkowych nagrobków na wieluńskim cmentarzu. W tym roku celem zbiórki jest odnowienie pomnika byłego burmistrza miasta, Józefa Zygusia

Dzięki hojności mieszkańców i osób odwiedzających cmentarz w Dniu Wszystkich Świętych udało się zebrać o około 2,5 tysiąca złotych więcej niż w ubiegłym roku. Łączna kwota zebranych środków wyniosła 12 425,29 zł, a dodatkowo do puszek trafiło 7 euro i 3 dolary.

Zebrane fundusze z ubiegłego roku już zaczęły pracować na rzecz zabytku - rozpoczęto konkretne działania przygotowujące do jego renowacji.

Reklama

Do tej pory wykonano szczegółowe pomiary pomnika Józefa Zygusia. Opracowano również dokumentację fotograficzną, a także przygotowano schematy i rzuty.
Dokonano wstępnej wyceny kosztów planowanego remontu oraz przeprowadzono konsultacje z Wojewódzkim Konserwatorem Ochrony Zabytków. Powstał także program prac konserwatorskich i restauratorskich.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów, wolontariuszy i darczyńców zabytkowy pomnik uznawany za perłę lokalnej sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego, ma realną szansę odzyskać dawny blask.
 

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości