Towarzystwo Przyjaciół Wielunia po raz drugi zorganizowało 1 listopada kwestę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na wieluńskim cmentarzu. Dzięki hojności mieszkańców i odwiedzających udało się zebrać rekordową kwotę ponad 12 tysięcy złotych.
1 listopada, już po raz drugi, Towarzystwo Przyjaciół Wielunia zorganizowało kwestę na rzecz zabytkowych nagrobków na wieluńskim cmentarzu. W tym roku celem zbiórki jest odnowienie pomnika byłego burmistrza miasta, Józefa Zygusia.
Dzięki hojności mieszkańców i osób odwiedzających cmentarz w Dniu Wszystkich Świętych udało się zebrać o około 2,5 tysiąca złotych więcej niż w ubiegłym roku. Łączna kwota zebranych środków wyniosła 12 425,29 zł, a dodatkowo do puszek trafiło 7 euro i 3 dolary.
Zebrane fundusze z ubiegłego roku już zaczęły pracować na rzecz zabytku - rozpoczęto konkretne działania przygotowujące do jego renowacji.
Do tej pory wykonano szczegółowe pomiary pomnika Józefa Zygusia. Opracowano również dokumentację fotograficzną, a także przygotowano schematy i rzuty.
Dokonano wstępnej wyceny kosztów planowanego remontu oraz przeprowadzono konsultacje z Wojewódzkim Konserwatorem Ochrony Zabytków. Powstał także program prac konserwatorskich i restauratorskich.
Dzięki zaangażowaniu organizatorów, wolontariuszy i darczyńców zabytkowy pomnik uznawany za perłę lokalnej sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego, ma realną szansę odzyskać dawny blask.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze