Towarzystwo Przyjaciół Wielunia powstało w 1977 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej - Tadeusza Olejnika. Postawiło sobie za zadanie miedzy innymi popularyzowanie wiedzy o przeszłości miasta, opiekę nad zabytkami architektury, inicjowanie wydawnictw naukowych o Wieluniu, wspieranie wszelkich inicjatyw kulturalnych, troskę o estetykę miasta.