Reklama

Stare Kino w Świtezi

Jedną z najwybitniejszych polskich aktorek filmowych międzwojnia Jadwigę Smosarską będzie można zobaczyć na kinowym ekranie w Pajęcznie 3 maja. W kinie Świteź odbędzie się wyjątkowa projekcja niemego filmu "Cud nad Wisłą" z 1921 roku a podkład muzyczny "na żywo" wykonają muzycy zespołu The Washing Machine z Łodzi.

Na ekranie w pajęczańskiej Świtezi z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury od kilku miesięcy regularnie wyświetlane są starsze filmowe tytuły zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Po raz pierwszy jednak pojawi się kino nieme, podobnie jak w klasycznym przedwojennym wydaniu, z muzyką graną do wyświetlanego obrazu przez muzyków na żywo. - Chcieliśmy przełamać pewien stereotyp myślenia o filmie i wrócić do korzeni, bo przecież pierwszy okres kina na świecie to projekcje z muzyką w tle. Stąd taki wybór i liczymy, że to wyjście poza tradycyjny schemat odbioru sztuki filmowej będzie atrakcyjne i przyciągnie widzów. Właściwie nawiązujemy tutaj do naszych cyklicznych spotkań , choć po raz pierwszy z obrazem niemym - mówi Michał Podolak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pajęcznie. Film powstał w 1921 roku w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego, któremu twórczość w Stanach Zjednoczonych po 1929 roku dała status jednego z najwybitniejszych reżyserów przedwojennych w Hollywood. Cud nad Wisłą jest ostatnim filmem nakręconym przez Bolesławskiego w Polsce. Przedstawia dzieje wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, zakończonej sierpniową bitwą warszawską i to do niej nawiązuje tytuł obrazu. Oryginalnie cały film trwał ponad dwie godziny, do naszych czasów zachował się jednak jedynie we fragmentach, które łącznie liczą 53 minuty. W filmie w roli głównej wystąpiła Jadwiga Smosarska - najwybitniejsza polska aktorka dwudziestolecia międzywojennego. Był to jej trzeci film w karierze. Ilustrację muzyczną projekcji zapewni łódzki zespół The Washing Maschine, który już gościł w Pajęcznie i także zagrał do pokazywanego na ekranie filmu. - To ich druga wizyta w naszym kinie - przy pierwszej ilustrowali swoją muzyką dźwiękowy film w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Wtedy było to kino grozy tym razem będzie to nieco inna muzyka. Grają często właśnie przy okazji takich projektów ilustrując kino nieme. Muzycznie usłyszymy gitarę klasyczną, gitarę basową, perkusję oraz pianino - mówi Wojciech Beśka z MOK-u w Pajęcznie. Projekcję w Kinie Świteź zaplanowano 3 maja na godzinę 18.00. Wstęp wolny.

 

Reklama

Grzegorz Boroń
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości