Reklama

Uczyły się bronić

Mieszkanki Skrzynna 28 czerwca wzięły udział w warsztatach z samoobrony. Pomysłodawcą kursu była miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna.

- Jako OSP chcemy nie tylko działać w takich akcjach, jak pożary, wypadki drogowe, ale również chcemy podnosić poziom bezpieczeństwa poprzez edukację – mówi Piotr Pawlak z OSP Skrzynno.
Na projekt pn. ,,Razem dla bezpieczeństwa” strażacy, po kilkukrotnych staraniach, pozyskali niedawno dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Wieluniu w wysokości 3 tys. zł. Dzięki środkom jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego udało się przeprowadzić zajęcia z samoobrony dla dzieci w Szkole Podstawowej w Skrzynnie i pogadankę o bezpieczeństwie. Kolejne warsztaty zorganizowano 28 czerwca, tym razem były przeznaczone dla mieszkanek Skrzynna.
- Jest to nowość na naszym terenie, ale chcemy się też czegoś nauczyć i jesteśmy bardzo zainteresowane tego rodzaju zajęciami – przyznaje Krystyna Pawlak, przewodnicząca KGW w Skrzynnie.
- Jako KGW głównie gotujemy, pieczemy, bierzemy udział w festynach, natomiast kurs samoobrony jest dla nas takim pierwszym kursem, w którym możemy uczestniczyć.
- Staramy się współpracować ze strażakami, ale jestem też przede wszystkim kobietą, może już nie taką, którą się napada, ale czasem taka sytuacja może się wydarzyć i chciałabym wiedzieć, jak się zachować – stwierdza Grażyna Konarzewska, członkini KGW w Skrzynnie.
- Jestem zadowolona, że chłopaki zorganizowali coś takiego. Wcale nie trzeba iść do parku w mieście, żeby zostać zaatakowanym, bo wiadomo jakie mamy teraz czasy, więc te zajęcia są potrzebne.
Wtorkowe warsztaty poprowadził Łukasz Krzemień. Panie poznały przede wszystkim  najskuteczniejsze i najprostsze metody obrony przed różnego rodzaju atakiem.  Ponowne spotkanie dla mieszkanek planowane jest po wakacjach, a w lipcu techniki samoobrony w ramach projektu mają poznać podopieczni DPS-u w Skrzynnie.
Miejscowa OSP stara się pozyskiwać środki z wielu źródeł na różnego rodzaju zadania, nie tylko bezpośrednio związane z funkcjonowaniem jednostki.
- Chcemy zdobyć środki na odbudowę placu zabaw i siłowni napowietrznej, składaliśmy wniosek do KGHM-U, jest w trakcie oceny merytorycznej. Chcemy pozyskać 5 tys. zł na wsparcie szkoły w zakupie sprzętu sportowego. Staramy się być aktywni, ale dużo zależy od dotujących – podsumowuje Piotr Pawlak.
- Niedawno pozyskaliśmy 10 tys. zł z na nową pralkę i szafki, które w wyniku zdarzenia losowego uległy uszkodzeniu. Nie jest to związane bezpośrednio z bezpieczeństwem, ale dla funkcjonowania OSP stanowi też niezbędny element.

Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości