Reklama

Ulica Jagiełły w Wieluniu już dostępna dla kierowców: Komfortowy i bezpieczny łącznik strefy przemysłowej z drogą krajową 45

Ulica Jagiełły w Wieluniu wreszcie doczekała się całkiem nowego standardu. Do niedawna powiatowa droga łącząca strefę przemysłową w mieście z drogą krajową 45 była dziurawa, wąska i pozbawiona bezpiecznego pobocza. Dzięki przebudowie za 13,5 mln zł jeździ się nią teraz bezproblemowo. Inwestycja przyczyni się do rozwoju gospodarczego Wielunia.

Ulica Jagiełły w Wieluniu po gruntownej przebudowie

Oficjalne otwarcie ulicy Jagiełły w Wieluniu po przebudowie zaplanowano na najbliższy czwartek, 14 listopada. My już dzisiaj sprawdziliśmy, jak prezentuje się nowa droga powiatowa po przebudowie kosztującej ponad 13 mln zł. Trzeba przyznać, że jeździ się nią teraz bezproblemowo. Droga zyskała całkiem nową jezdnię, przy której powstał szeroki chodnik, dedykowany również rowerzystom.

- Przebudowa ulicy Jagiełły to kluczowa inwestycja dla naszego powiatu. Dzięki niej poprawiamy infrastrukturę drogową, co bezpośrednio wpływa na komfort i co najważniejsze na bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Realizacja tego projektu świadczy o naszym zaangażowaniu w rozwój gospodarczy regionu – podkreśla starosta wieluński Maciej Bryś.

Reklama

Mieszkańcy ulicy Jagiełły od wielu lat upominali się o poprawę standardu drogi. Trudno im było nawet wyjść na spacer z braku bezpiecznego pobocza. O przebudowę upominali się także właściciele i pracownicy zakładów produkcyjnych z ulicy Fabrycznej. Stan ul. Jagiełły nijak miał się do ważnej roli, jaką pełni ona w układzie komunikacyjnym miasta.

- Ulica Jagiełły stanowi strategiczne połączenie strefy przemysłowej z drogą krajową nr 45, a przez nią S8. Jej modernizacja była niezbędna dla usprawnienia ruchu oraz wsparcia lokalnych przedsiębiorstw. Cieszymy się, że dzięki pozyskanym środkom z Rządowego Funduszu Polski Ład mogliśmy zrealizować tę inwestycję, która przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom, jak i gospodarce naszego powiatu – nadmienia wicestarosta Krzysztof Dziuba.

Reklama

12-milionowa dotacja otwarła drogę do inwestycji

Zielone światło dla wyczekiwanej inwestycji zapaliło się jesienią 2022 r.. Miało to związek z pozyskaniem przez starostwo dofinansowania w kwocie 12 mln zł Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Władzo powiatu przy wsparciu posła Pawła Rychlika udało się przekonać rządzących, że inwestycja przyczyni się do rozwoju gospodarczego miasta. Na okoliczność pozyskania dotacji zorganizowano na ul. Jagiełły spotkanie, podczas którego przekazano symboliczny czek na ręce sołtys Niedzielska Henryki Cłapy.

- Pamiętam dobrze ten dzień. Byłem akurat w Szwajcarii i dostałem telefon o przywiezionym z Warszawy grancie – wspomina Jarosław Dyja, mieszkaniec ul. Jagiełły.

Reklama

- Cieszę się, że doczekałem czasu, że możemy bezpiecznie poruszać się chodnikiem czy w jedną czy drugą stronę. Do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze tylko chodnika wzdłuż ul. Sieradzkiej, który pozwoliłby pieszym i rowerzystom bezpiecznie przemieścić się do miasta.

Poseł Paweł Rychlik: - Modernizacja ulicy Jagiełły to doskonały przykład efektywnej współpracy samorządu z administracją rządową. Dzięki wspólnym działaniom udało się pozyskać 12 milionów złotych dofinansowania, co umożliwiło realizację tej ważnej inwestycji. Jestem przekonany, że poprawa infrastruktury drogowej przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego Wielunia i całego regionu.

Reklama

Zgodnie z harmonogramem i najwyższymi standardami technicznymi  

Mieszkańcy muszą się jednak także liczyć z większym natężeniem przewozów transportowych na ul. Jagiełły. Konstrukcyjnie droga została bowiem dostosowana do ruchu ciężarówek. W ramach inwestycji został też m.in. nowy most nad kanałem wieluńskim.

Cztery firmy zgłosiły swoje oferty do przetargu na przebudowę ul. Jagiełły. W maju 2023 r. podpisana została umowa z Dorbudem z Krzeczowa, który roboty wycenił na 13,5 mln zł. Nie od razu jednak roboty mogły ruszyć, bo inwestycję zaplanowano w modelu zaprojektuj-wybuduj. Zanim więc wykonawca wszedł na plac budowy, musiał zająć się projektowaniem, a następnie uzyskaniem wymaganych uzgodnień i pozwoleń.

Reklama

- Przebudowa ulicy Jagiełły obejmowała kompleksowe prace, w tym poszerzenie jezdni, budowę chodnika oraz doświetlenie przejść dla pieszych. Dzięki temu zwiększyliśmy bezpieczeństwo użytkowników drogi oraz poprawiliśmy dostępność komunikacyjną strefy przemysłowej. Inwestycja została zrealizowana zgodnie z harmonogramem i najwyższymi standardami technicznymi – podkreśla kierownik Powiatowego Zarządu Dróg Bartłomiej Panek.

W trakcie przebudowy drogi wykonano też kanalizację sanitarną

Niedługo po rozpoczęciu przebudowy ul. Jagiełły na placu budowy pojawił się drugi wykonawca.  Jego zadaniem było wybudowanie sieci kanalizacji sanitarnej, a w tym przypadku inwestorem była Gmina Wieluń. Koszt budowy kolektora wyniósł ponad 400 tys. zł i będzie on służył nie tylko mieszkańcom, ale też odprowadzi nieczystości ze stacji benzynowej, która docelowo ma powstać w rejonie skrzyżowania ulic Sieradzkiej i Jagiełły.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości