Reklama

Wspomógł ich Orlen

Ochotnicza Straż Pożarna w Komornikach otrzymała pięć tysięcy złotych dotacji z Fundacji Orlen w ramach programu „Orlen dla strażaków”. Druhowie kupią za nie ubranie specjalne dla kolejnego strażaka ratownika biorącego udział w akcjach.

W tym roku o dotację z tego programu ubiegało się ponad 3 300 jednostek z całego kraju. Pozytywnie rozpatrzono 375 wniosków. Wśród nich znalazł się również wniosek złożony przez OSP w Komornikach.
- Dzięki tej darowiźnie już niedługo kupimy jedno specjalne ubranie strażackie z Nomexu w kolorze piaskowym i do tego buty oraz rękawice specjalne, bo to powinno zmieścić się w tej kwocie – mówi Piotr Rychlik, naczelnik tej jednostki.
- No niestety, bez hełmu, bo hełm to dodatkowo około półtora tysiąca złotych.
Ubranie musi być zgodne z opisem przedmiotu zamówienia, jaki wytyczyła Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz posiadać certyfikat  wydany przez CNBOP, czyli Centrum Naukowo - Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie koło Warszawy.
- Chcemy, żeby było to ubranie specjalne najwyższej jakości – przyznaje Piotr Rychlik.
- Nie oszczędzamy na tym. Podobne ubranie można kupić kilkaset złotych taniej, ale przerabialiśmy już to i wiemy, że nie ma co na bezpieczeństwie oszczędzać. Trzeba stawiać na najwyższą półkę, bo taki sprzęt działa i będzie działał w ciężkich warunkach i jest zawsze gotów do użycia. Staramy się kupować to, co jest najlepsze i najbezpieczniejsze dla strażaków. To nowe ubranie będzie się różniło od tego używanego przez Państwową Straż Pożarną tylko napisem na plecach. U nas będzie napisane: Ochotnicza Straż Pożarna. Kupując nowe wyposażenie, wybieramy marki, które są sprawdzone przez nas i przez inne straże już od kilku lat.
Teraz przed druhami jest jeszcze podpisanie umowy z Fundacją o dofinansowaniu oraz zakup ubrania, który zrealizowany musi być do 28 kwietnia 2023 r. Jednak ochotnicy nie chcą się ociągać i zapowiedzieli, że zaraz po podpisaniu umowy, będą zamawiać sprzęt.
Nie jest to pierwsza dotacja z Fundacji Orlen dla Komornik.
- Od 2018 roku jestem naczelnikiem jednostki i w tym okresie złożyliśmy pięć wniosków do tej Fundacji - wyjaśnia druh Piotr.
- Dwukrotnie udało nam się pozyskać stamtąd dotację - dwa lata temu i obecnie. Dla nas każda uzyskana złotówka ma znaczenie, więc szukamy różnych źródeł otrzymania dofinansowań. W Komornikach potrafimy już dobrze pisać wnioski. Wiemy, jakich błędów należy unikać w trakcie ich pisania i jak właściwie pokazywać w nich swoje potrzeby. W tym roku przekroczyliśmy już 60 tysięcy złotych dotacji na zakup sprzętu bojowego i wyposażenia strażaków. Bo dobry wniosek broni się sam.
OSP Komorniki nie jest jedyną w powiecie wieluńskim, która w tym roku otrzymała dotację z programu „Orlen dla strażaków”. Oprócz niej na liście beneficjentów znalazły się jeszcze jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Ożarowie, Raduczycach, Szynkielowie, Widoradzu, Wielgich, Wieluniu i Woli Rudlickiej.


Ela Wodecka
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości