W II Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu od września, na szkolnych korytarzach, będzie można spotkać uczniów w mundurach. To za sprawą klasy wojskowej, która właśnie rusza w placówce.
Przypominamy, że Powiat Wieluński otrzymał pozytywną decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej na prowadzenie oddziału przygotowania wojskowego, bo tak fachowo nazywać się będzie tworzona klasa.
Prócz tradycyjnych zajęć w ramach programu liceum, uczniowie spędzą co najmniej 230 godzin na zajęciach wojskowych, również w specjalnych jednostkach, na poligonie czy strzelnicy. Program przewiduje także wyjazdy na obozy szkoleniowe.
Ministerstwo Obrony Narodowej, wspólnie z Powiatem Wieluńskim, który jest organem prowadzącym szkołę, zapewni uczniom umundurowanie oraz wyposażenie taktyczne. Absolwenci klasy wojskowej, oprócz ciekawej przygody zyskają dodatkowe punkty w rekrutacji na uczenie wojskowe oraz skróconą służbę przygotowawczą do czynnej służby wojskowej.
Proces rekrutacji do szkół jeszcze trwa, ale jak dowiedzieli się reporterzy „Kulis …” klasa ruszy od września i ma liczyć aż 30 uczniów.
- Zainteresowanie kierunkiem jest spore. Ponad 140 uczniów w systemie wybrało ten kierunek - – komentuje Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.
- Zgodnie z przepisami klasa przygotowania wojskowego może liczyć maksymalni 30 osób i tyle najpewniej będzie – dodaje wiceszef powiatu.
Oprócz dobrych wyników z egzaminu, kandydaci do klasy wojskowej, muszą wykazać się również sprawnością fizyczną. W czerwcu, przyszli żołnierze, mierzyli się ze specjalnym torem przeszkód, a wyniki sprawnościowe mają zostać uwzględnione przy rekrutacji.
Sławomir Rajch
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze