Reklama

Jednostka OSP Załęcze Małe spełnia marzenie o ogrzewaniu

Ochotnicza Straż Pożarna w Załęczu Małym niedawno otrzymała dofinansowanie w wysokości 70 tys. zł. Dzięki pozyskanym środkom i ogromnemu zaangażowaniu druhów, w strażnicy zostanie zamontowane wyczekiwane centralne ogrzewanie. W tym roku w jednostce udało się też zrealizować wiele innych celów.

Jednostka OSP Załęcze Małe 19 października podpisała umowę na dotację w wysokości 70 tys. zł na realizację zadania z zakresu „Poprawy funkcjonalności strażnic ochotniczych straży pożarnych województwa łódzkiego”. Jako jedyna straż w powiecie wieluńskim uzyskała dofinansowanie w ramach tego projektu.

Reklama

- Udało nam się napisać wniosek przy bardzo dużej pomocy Urzędu Gminy w Pątnowie i radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego Edwarda Kiedosa, który służył radą – mówi Marek Ignasiak, naczelnik OSP Załęcze Małe.

- W ramach grantu zaplanowaliśmy wykonanie ogrzewania centralnego, o którym marzyliśmy bardzo długo. Wcześniej nigdy nie było na to środków. Teraz na materiały nam starczy, a resztę robimy we własnym zakresie. Mamy bardzo dużo zdolnych strażaków w każdym kierunku, są tynkarze, hydraulicy, elektrycy, angażują się też mieszkańcy, którzy nie są członkami straży.

Reklama

Niedawno druhowie zrealizowali także projekt ,,Ochoczo sprawnie pomagamy – AED w Załęczu Małym mamy”. Dotacja, prawie 25 tys. zł, z Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego została przeznaczona na zakup defibrylatora AED (umieszczony już na budynku remizy), cztery radiotelefony nasobne i cztery latarki kątowe. W ramach grantu zorganizowano również we wrześniu festyn strażacki (całkowity dochód z zabawy został przekazany na leczenie mieszkanki Załęcza Małego Wioletty Ignasiak, która niestety pod koniec października zmarła – przyp. red.) połączony z oddaniem altanki wiejskiej, do której druhowie też się dołożyli. Podczas imprezy udało się również pobić rekord w RKO.

- Robimy wszystko wspólnie z mieszkańcami, żeby była jakaś spójność, a nie, że każda organizacja działa dla siebie – dodaje Ignasiak.

Reklama

Strażacy obecnie realizują także grant z LGD ,,Kraina Wielkiego Łuku Warty” z siedzibą w Osjakowie. Za kwotę 35 tys. zł zostanie doposażone zaplecze kuchenne przy świetlicy, m.in. w profesjonalną zmywarko – wyparzarkę, kuchnię gazową z piekarnikiem, czy nowy komplet naczyń. Powstały już nowe półki na dodatkowe przedmioty. Przy okazji druhowie postanowili we własnym zakresie wyremontować też kuchnię. Wcześniej metamorfozę przeszły już łazienki i zostały wymienione bramy.

- Mieszkańcy wspierają nas finansowo przy każdej możliwej okazji, podczas imprez, więc wkład własny mamy i możemy realizować różne zadania. Gmina nas wspiera, jak może, ale środków za bardzo nie może nam przekazać, ponieważ jesteśmy właścicielami obiektu– zaznacza naczelnik OSP Załęcze Małe.

Reklama

- Cieszy nas to, że robimy centralne ogrzewanie i kuchnię. Ta historia zaczęła się od zebrania tzw. walnego, na którym wójt zapytał, co teraz byłoby nam najbardziej potrzebne - opowiada Piotr Klara, prezes OSP Załęcze Małe.

- Odpowiedziałem, że centralne ogrzewanie, wójt poprosił o wycenę, zrobiłem i okazało się, że jest grant do pozyskania. Wycena była gotowa, gmina pomogła napisać wniosek i się udało.

Zadanie musi zostać zakończone do 31 grudnia br. W tym roku strażacy nie planują organizacji sylwestra, ale już myślą o ostatkach i dniu kobiet. Nie zwalniają też tempa, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych. Tym razem, gdyby udało się zdobyć dofinansowanie, zostałyby zakupione stoły do pin-ponga, płotki do ćwiczeń, które miałyby przyciągnąć przede wszystkim młodzież do spędzania czasu w strażnicy (MDP w Załęczu Małym istnieje od dwóch lat). Do kolejnych marzeń strażaków należy termomodernizacja budynku remizy oraz remont sali.

Reklama

- 70 tys. zł to świetna sprawa, realizacja naszych marzeń. Zawsze na walnych zebraniach poruszaliśmy temat centralnego ogrzewania i w końcu się udało – podsumowuje Marek Ignasiak.

OSP Załęcze Małe, które liczy 56 strażaków, obecnie posiada dwa samochody: prawie 60-letni strażacki Ził 157k i lekką Gaz Gazelę z 2006 roku. Pojawił się już też pomysł wymiany wozu.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości