Reklama

Jubileusz 80-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionce

„Nasze strażaki to dzielne chłopaki. Nowy samochód już dostali, żeby szybciej dojechali. Jeśli coś ci nie wychodzi – strażak wodą cię ochłodzi. Bo sikawki dobre mają – jak potrzeba – używają…”. Taką literacką niespodziankę przygotowały na uroczysty jubileusz 80-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionce tamtejsze gospodynie.

Rycerze Floriana z Kamionki od 80-ciu lat służą Bogu na chwałę i ludziom na pożytek. W sobotę, 28 czerwca, świętowali z tej okazji wyjątkowo uroczyście. Msza, poświęcenie i chrzciny wozu, medale, odznaczenia, występy, defilady i wzruszające przemówienia przeplatane były występami najmłodszych i melodiami wygrywanymi przez orkiestrę dętą. A wszystko wokół drewnianej sceny – altanki, którą lokalni rzemieślnicy specjalnie na tę okazję postawili w ciągu czterech dni.

Uroczyste obchody 80-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionce rozpoczęły się mszą świętą. Uczestnicy przemaszerowali z kościoła na plac za Sołeckim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Kamionce, gdzie nastąpiła oficjalna część wydarzenia. Wśród gości pojawili się: poseł na sejm RP Paweł Rychlik, starosta wieluński Maciej Bryś, przedstawiciele władz krajowych i samorządowych, radni i reprezentanci zarządu OSP, zaprzyjaźnionych jednostek straży pożarnej, Kół Gospodyń Wiejskich oraz druhowie OSP Kamionka i mieszkańcy gminy Pątnów.

Reklama

Część oficjalna rozpoczęła się przedstawieniem rysu historycznego OSP Kamionka. Zgromadzeni dowiedzieli się m.in. o początkach miejscowej jednostki i jej zasłużonych członkach, budowie pierwszej strażnicy, organizowanych na przestrzeni lat imprezach i uroczystościach, balach, dożynkach, okolicznościowych uroczystościach i turniejach. Mówiono również o modernizacjach, dotacjach, inwestycjach i rozwoju jednostki.

Podczas pierwszych interwencji strażacy z Kamionki używali sikawki ręcznej. Intensywne doposażanie rozpoczęło się w momencie przełomowym, jakim był potężny pożar w Kamionce, 22 lipca 1964 roku, w którym spłonęły trzy stodoły i obora.

Reklama

- 80 lat jednostki to 80 lat historii ludzi z imienia i nazwiska, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię. To ludzie, którzy w sposób szczególny upatrzyli sobie pomoc drugiemu człowiekowi. Wyrazy szacunku, uznania i podziękowania dla was – akcentował poseł na sejm RP Paweł Rychlik.

OSP Kamionka doczekała się nowego samochodu bojowego. Nabytek jest efektem dobrej współpracy jednostki z Zarządem Wojewódzkim OSP i Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu. OSP Kamionka uzyskało dofinansowanie z Komendy Głównej PSP w kwocie 155 tys. zł. Resztę środków, czyli 210 tysięcy, w formie dotacji przekazała Gmina Pątnów, a 18 tys. zł dołożyli druhowie z własnych środków. Dzięki temu w garażu remizy OSP Kamionka zaparkowało cacko za 383 tys. zł -  specjalny samochód pożarniczy MAN z napędem 4x4. Wóz został sprowadzony z Francji, gdzie służył w Lotniskowym Pogotowiu Ratowniczo – Gaśniczym. Strażacy z Kamionki nadali mu imię Idzi, na cześć zasłużonego druha.

Reklama

Samochód został z każdej strony poświęcony, po czym wójt gminy Pątnów Jacek Olczyk wraz z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu st. bryg. Karolem Bednarskim formalnie przekazali dowód rejestracyjny i kluczyki do wozu naczelnikowi oraz kierowcy OSP Kamionka. Nie obyło się bez symbolicznego ochrzczenia samochodu i polewania szampanem.

- Ochotnicza Straż Pożarna to coś więcej niż tylko mundur i wóz strażacki. To symbol solidarności, odpowiedzialności i gotowości do poświęceń. To wasi pradziadkowie, dziadkowie i ojcowie stanowią filar naszej lokalnej wspólnoty, jaką jest straż – akcentował wójt gminy Pątnów Jacek Olczyk.

Reklama

Później nadszedł czas na uroczyste odznaczenia, uhonorowanie zasłużonych druhów medalami, życzenia, podziękowania, dyplomy, gratulacje i kwiaty, a także deklaracje na przyszłość. Nie zabrakło oficjalnych wystąpień gości i wyrazów uznania dla druhów, którzy przez osiem dekad budowali siłę miejscowej jednostki i każdego dnia dają świadectwo oddania drugiemu człowiekowi.

- Dziękuję, że niezmiennie jesteście ogromnym wsparciem dla strażaków PSP. Zawsze możemy na was liczyć – w dzień i w nocy. Życzę wam tyle samo powrotów co wyjazdów – zwrócił się do druhów OSP Kamionka komendant wieluńskiej PSP st. bryg. Karol Bednarski.

Reklama

Starosta wieluński Maciej Bryś akcentował, że jubileusz jednostki jest niezwykłym wydarzeniem w życiu całej lokalnej społeczności.

- To też doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność i szacunek tym, którzy od pokoleń służą innym z odwagą, poświęceniem i sercem – mówił starosta Bryś.

Na zakończenie, dziękując i gratulując wszystkim druhom, wójt Olczyk zapewnił, że władze nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Dzięki zgodzie i wzajemnemu porozumieniu także w przyszłości nie zabraknie środków na rozwój lokalnej strażackiej społeczności.

Reklama

Gospodynie z miejscowego koła przygotowały dla strażaków wyjątkowo osobiste podziękowania. Zaprezentowały autorską „Modlitwę strażaka”, rozpoczynającą się słowami: „Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali, ty mi, o panie, siłę daj, bym życie ludzkie ocalił (…)”.

Ale, żeby nie było tak poważnie zakończyły akcentem humorystycznym: „Zadań ciągle im przybywa, bo drużyna jest uczciwa. Choć się trochę postarzała, ale 80-tki doczekała (…)”.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/06/2025 16:04
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości