Reklama

Msza hubertowska w klasztorze - 100-lecie Polskiego Związku Łowieckiego

W piątek, 3 listopada, odprawiono mszę św. w intencji zmarłych myśliwych i leśników z terenu Okręgu Sieradzkiego i leśników Nadleśnictwa Wieluń. W kościele zostały złożone ślubowania przez nowych członków Polskiego Związku Łowieckiego, a zasłużonym wręczono odznaczenia.

Dzień św. Huberta obchodzimy 3 listopada, czyli święto myśliwych i leśników.

Piątkowa uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów kół łowieckich. Mszę świętą w klasztorze sióstr Bernardynek w Wieluniu odprawili ks. prałat Andrzej Walaszczyk oraz kapelan PZŁ ks. Jarosław Boral. O oprawę muzyczną zadbał Zespół Sygnalistów z Koła Łowieckiego „Daniel” z Wielunia, pod kierownictwem Dariusza Szeląga. To nadało mszy iście hubertowski charakter. Wygłoszone kazanie przez ks. Borala podkreśliło wyraz uroczystości.

Reklama

- Drodzy myśliwi, leśnicy, przyjaciele Polskiego Domu Ojczystego możemy zacytować „gospodarować polską przyrodą to wielka odpowiedzialność i zaszczyt. Musimy z prawdziwym przekazem do rodzin myśliwych i leśników wyjść z lasu do społeczeństwa, by budować o nich prawdę – zaznaczył ks. Jarosław Boral.

- Jak już wspomniałem podczas dzisiejszej uroczystości 100 – lecia Polskiego Związku Łowieckiego, w głębi serca dziękuję Bogu za waszą szlachetną posługę, która przejawia się w codziennej ochronie wielkiego skarbu naszej ojczyzny, jakim jest naturalne piękno. Przed oblicze Wszechmogącego zanoszę kapłańskie, pokorne modlitwy w waszej intencji. Niech Bóg nieskończenie miłosierny wspiera wasz trud służby ziemi ojczystej, która jest piękna i tak cenna. To obowiązek wobec Boga, ale jednocześnie wobec drugiego człowieka i całej naszej Ojczyzny. Proszę was, abyście byli nauczycielami odpowiedzialnej drogi za środowisko, ale jednocześnie zachowywania prawdziwej hierarchii wartości, która jest na pierwszym miejscu – dodał duchowny.

Reklama

Podczas uroczystej mszy zostały wręczone medale za Zasługi Łowieckie. Uchwałą odznaczenie Złom (Odznaczenie łowieckie „Honorowy Żeton Zasługi” - przyp. red.) przyznano Kazimierzowi Pychyńskiemu. Złoty Medal za Zasługi Łowieckie otrzymali Sławomir Rybka oraz Andrzej Bandera, natomiast srebrny : Kamil Prusiński, Sławomir Stępień, Grzegorz Wójcik oraz Mirosław Wróbel.

Następnie zostało złożone ślubowanie przez nowo wstępujących  do Polskiego Związku Łowieckiego.  Wraz ze swoimi opiekunami przysięgę złożyli: Iga Białek, Patryk Bugaj, Cyprian Pakuła, Paweł Czyż oraz Kacper Kośmider. Przystępując do grona polskich myśliwych, ślubowali: przestrzegać sumiennie praw łowieckich, postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, zachowywać tradycję polskiego łowiectwa, chronić przyrodę ojczystą, dbać o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego.

Reklama

Na zakończenie podziękowano organizatorom oraz uczestnikom uroczystości.

W tym roku przypada setna rocznica Polskiego Związku Łowieckiego.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości