W piątek, 3 listopada, odprawiono mszę św. w intencji zmarłych myśliwych i leśników z terenu Okręgu Sieradzkiego i leśników Nadleśnictwa Wieluń. W kościele zostały złożone ślubowania przez nowych członków Polskiego Związku Łowieckiego, a zasłużonym wręczono odznaczenia.
Dzień św. Huberta obchodzimy 3 listopada, czyli święto myśliwych i leśników.
Piątkowa uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów kół łowieckich. Mszę świętą w klasztorze sióstr Bernardynek w Wieluniu odprawili ks. prałat Andrzej Walaszczyk oraz kapelan PZŁ ks. Jarosław Boral. O oprawę muzyczną zadbał Zespół Sygnalistów z Koła Łowieckiego „Daniel” z Wielunia, pod kierownictwem Dariusza Szeląga. To nadało mszy iście hubertowski charakter. Wygłoszone kazanie przez ks. Borala podkreśliło wyraz uroczystości.
- Drodzy myśliwi, leśnicy, przyjaciele Polskiego Domu Ojczystego możemy zacytować „gospodarować polską przyrodą to wielka odpowiedzialność i zaszczyt. Musimy z prawdziwym przekazem do rodzin myśliwych i leśników wyjść z lasu do społeczeństwa, by budować o nich prawdę – zaznaczył ks. Jarosław Boral.
- Jak już wspomniałem podczas dzisiejszej uroczystości 100 – lecia Polskiego Związku Łowieckiego, w głębi serca dziękuję Bogu za waszą szlachetną posługę, która przejawia się w codziennej ochronie wielkiego skarbu naszej ojczyzny, jakim jest naturalne piękno. Przed oblicze Wszechmogącego zanoszę kapłańskie, pokorne modlitwy w waszej intencji. Niech Bóg nieskończenie miłosierny wspiera wasz trud służby ziemi ojczystej, która jest piękna i tak cenna. To obowiązek wobec Boga, ale jednocześnie wobec drugiego człowieka i całej naszej Ojczyzny. Proszę was, abyście byli nauczycielami odpowiedzialnej drogi za środowisko, ale jednocześnie zachowywania prawdziwej hierarchii wartości, która jest na pierwszym miejscu – dodał duchowny.
Reklama
Podczas uroczystej mszy zostały wręczone medale za Zasługi Łowieckie. Uchwałą odznaczenie Złom (Odznaczenie łowieckie „Honorowy Żeton Zasługi” - przyp. red.) przyznano Kazimierzowi Pychyńskiemu. Złoty Medal za Zasługi Łowieckie otrzymali Sławomir Rybka oraz Andrzej Bandera, natomiast srebrny : Kamil Prusiński, Sławomir Stępień, Grzegorz Wójcik oraz Mirosław Wróbel.
Następnie zostało złożone ślubowanie przez nowo wstępujących do Polskiego Związku Łowieckiego. Wraz ze swoimi opiekunami przysięgę złożyli: Iga Białek, Patryk Bugaj, Cyprian Pakuła, Paweł Czyż oraz Kacper Kośmider. Przystępując do grona polskich myśliwych, ślubowali: przestrzegać sumiennie praw łowieckich, postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, zachowywać tradycję polskiego łowiectwa, chronić przyrodę ojczystą, dbać o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego.
Na zakończenie podziękowano organizatorom oraz uczestnikom uroczystości.
W tym roku przypada setna rocznica Polskiego Związku Łowieckiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze