We wtorek, 7 maja, radni oraz wójt Grzegorz Maras wzięli udział w pierwszej sesji Rady Gminy w Skomlinie, w czasie której złożyli ślubowanie. Wybrano także przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.
Uroczyste posiedzenie otworzyła radna seniorka Halina Kamińska.
Nowo wybrani radni odebrali z rąk przewodniczącej gminnej komisji wyborczej Karoliny Janik zaświadczenia o wyborze, a następnie złożyli ślubowanie.
W tajnym głosowaniu wybrano także prezydium nowej rady gminy. Jej przewodniczącym został Roman Furman, który otrzymał 14 głosów „za” i jeden głos „przeciw”, a wiceprzewodniczącym Andrzej Żółtaszek z kompletem głosów.
- Bardzo dziękuję państwu radnym za obdarzenie mnie tak ogromnym zaufaniem – mówił nowo wybrany przewodniczący. - Postaram się go nie zawieść. Myślę, że będziemy razem współpracować dla dobra gminy Skomlin, dla dobra naszych mieszkańców mimo różnych pewnie poglądów politycznych. Ale uważam, że tu nie powinny one grać wielkiej roli i wspólnie będziemy podejmować dobre decyzje dla naszej gminy. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie układać się między samorządem, wójtem, a radnymi jak najlepiej.
Podczas pierwszej sesji ślubowanie złożył także wójt. Dla Grzegorza Marasa jest to już siódma kadencja na tym stanowisku. Swoją przygodę z samorządem gminnym rozpoczął w 1998 roku, kiedy wybrany został na radnego. Wtedy jeszcze obowiązywała inna ordynacja wyborcza i wójtów wybierała rada gminy. Grzegorz Maras zgłoszony został przez grupę radnych na to stanowisko i jak dziś wspomina, jedenastoma głosami „za” uzyskał mandat wójta.
W wyborach kwietniowych startował z KWW Współpraca dla Gminy Skomlin i uzyskał 57,70 procent poparcia. Jego kontrkandydatem był Szymon Pilarski z KW Prawo i Sprawiedliwość.
- Przed nami pięć lat ciężkiej, samorządowej pracy, którą pragniemy poświęcić społeczeństwu gminy Skomlin – mówił Grzegorz Maras już po złożeniu ślubowania. - To nam powierzono ten zaszczytny obowiązek. Nasi wyborcy zdecydowali, że to właśnie my jesteśmy godni ich zaufania, co potwierdzone zostało w wyborach samorządowych. Zarządzanie gminą to bardzo delikatna materia. Doświadczony kilkoma kadencjami muszę stwierdzić, że trzeba działać skutecznie, by osiągnąć jakikolwiek sukces.
Przed radą i wójtem jest wiele zaplanowanych zadań do realizacji w nowej kadencji. Inwestycje już rozpoczęte to m. in. budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej, kanalizacji Zbęku i Malinówki, wodociągu na ulicach Konstytucji 3 Maja, Partyzanckiej i Tysiąclecia oraz przebudowa dróg Babinicza i Olszyńskiej. W niedalekiej przyszłości powstaną też farma fotowoltaiczna, żłobek w Wicherniku, zmodernizowane zostanie oświetlenie uliczne i wykonany remont drewnianego spichlerza z 1777 r. Szykują się również prace konserwatorskie przy ołtarzu w kościele w Skomlinie. Tę inwestycję gmina realizować będzie wspólnie z parafią.
W nieco dalszych planach są modernizacja hydroforni w Skomlinie i we Wróblewie, modernizacja oczyszczalni ścieków, docieplenie budynków oświatowych oraz rewitalizacja zabytków, placów, parków i obiektów sportowych.
I jeszcze krótko o powołaniu komisji, bo to również było przedmiotem wtorkowych obrad.
Komisja rewizyjna pracować będzie w składzie: Halina Kamińska (przewodnicząca), Magdalena Idasiak, Justyna Małolepsza, Michał Hucz i Artur Smok.
W komisji skarg, wniosków i petycji znaleźli się: Teresa Kozica (przewodnicząca), Magdalena Idasiak, Halina Kamińska, Justyna Małolepsza, Wiesława Podeszwa i Tomasz Madziała.
Komisję budżetowo – gospodarczą tworzą: Aldona Placek, Wiesława Podeszwa, Joanna Strochalska, Roman Furman, Szymon Syguła i Andrzej Wesoły.
W Komisji oświaty, kultury, sportu i spraw społecznych zasiadać będą: Izabela Ciura, Teresa Kozica, Aldona Placek, Joanna Strochalska, Tomasz Madziała i Andrzej Żółtaszek.
Przewodniczący dwóch ostatnich komisji wybrani zostaną przez członków podczas pierwszych swoich posiedzeń.
Wśród 15 obecnych rajców aż 12 kandydowało z listy KWW Współpraca dla Gminy Skomlin, a więc z tego samego, z którego startował wójt. Są to: Izabela Ciura, Roman Furman, Michał Hucz, Magdalena Idasiak, Halina Kamińska, Wiesława Podeszwa, Andrzej Wesoły, Teresa Kozica, Andrzej Żółtaszek, Justyna Małolepsza, Szymon Syguła, Joanna Strochalska.
Aldona Placek i Tomasz Madziała reprezentują KW Prawo i Sprawiedliwość, a Artur Smok KW Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Wieluńskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze