Pociągi pasażerskie wróciły na pajęczańskie tory. Od 15 grudnia mieszkańcy mogą korzystać z połączeń kolejowych do Częstochowy i Łodzi. Dodatkowo uruchomiono autobusy, którymi można bezpłatnie dojechać do przystanku kolejowego w Białej. Także dziś miał miejsce uroczysty pierwszy przejazd tą linią.
Niedziela 15 grudnia zapisze się jako przełomowa data w najnowszych dziejach powiatu pajęczańskiego. Od tego dnia kursują pociągi pasażerskie liniami kolejowymi 131 i 146, niewidziane tutaj od 2012 roku…
- To historyczna chwila. Po 12 latach wracają połączenia pasażerskie na trasie Łódź - Zduńska Wola - Chorzew Siemkowice - Częstochowa. Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt - mówi Agnieszka Ryś, wicemarszałek województwa łódzkiego.
- Cieszę się, że mieszkańcy powiatu pajęczańskiego znowu mają dobre połączenie z Częstochową oraz stolicą naszego województwa-Łodzią - komentuje Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Jako radny sejmiku wojewódzkiego cieszę się, że dbamy o równy dostęp do komunikacji dla wszystkich części regionu. Następnym krokiem będzie połączenie Wielunia z Chorzewem-Siemkowicami i dalej z Łodzią - dodaje.
Ze stacji Chorzew Siemkowice do Częstochowy można dojechać w niecałą godzinę, natomiast podróż do Łodzi trwa ok. półtorej godziny. W powiecie pajęczańskim składy jadące do Częstochowy zatrzymują się w miejscowościach Biała Szlachecka (dawna Biała Pajęczańska), Dubidze-Kolonia, Dubidze, Nowa Brzeźnica i Ważne Młyny.
Trasą Łódź-Zduńska Wola-Chorzew Siemkowice-Częstochowa kursują dwie pary pociągów dziennie, obsługiwane przez spółkę Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Na krótszym dystansie, od stacji Chorzew Siemkowice do Częstochowy, podróżni mogą korzystać w dni robocze z pięciu połączeń ze składami Polregio. Wszystkie połączenia kolejowe finansuje Województwa Łódzkie.
Dodatkowo uruchomiono Kolejową Komunikację Autobusową na trasie Działoszyn, Trębaczew, Dylów Rządowy, Pajęczno, Wręczyca, Biała. To efekt porozumienia między
Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego a Powiatem Pajęczańskim, Gminą Pajęczno, Gminą Działoszyn oraz Gminą Rząśnia. Podróż autobusami KKA dla osób dojeżdżających do peronu PKP Biała jest bezpłatna.
W ostatnich latach przeprowadzono duże remonty linii kolejowych 131 i 146 przecinających powiat pajęczański. Dzięki modernizacjom pociągi mogą jeździć szybciej i bezpieczniej. Perspektywa reaktywacji pasażerskich połączeń szynowych stała się realna na początku 2024 r., kiedy zdecydowano o odbudowie przystanków kolejowych Biała, Wistka, Strzelce Wielkie, Dubidze, Nowa Brzeźnica i Ważne Młyny w ramach rządowego programu.
- To był moment bardzo szczególny - komentuje organizator specjalnego przejazdu pierwszym pociągiem przywróconej relacji, starosta pajęczański Paweł Sikora.
- Przywitaliśmy wielu ważnych gości i razem z nimi przejechaliśmy się pociągiem. Daliśmy potwierdzenie, że ten pociąg był niezbędny. Wszyscy jesteśmy dumni, że skończyła się kilkuletnia walka o to, by zmniejszyć nasze wykluczenie komunikacyjne - zaznacza szef powiatu i dodaje, że część osób nie wsiadło do specjalnego pociągu, bo było tak dużo chętnych na ten przejazd.
- Przypomniały mi się lata, gdy się w tłoku podróżowało w pociągach - podsumowuje, wyraźnie zadowolony, Paweł Sikora.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Jaki UŚMIECHNIĘTY jakby to była jego zasługa ha ha.....
BRAWO ADAM! ODPOWIEDNI CZŁOWIEK NA ODPOWIEDNIM MIEJSCU! TAK TRZYMAJ!
Lansik na torach: Podróżni zyskają nowe perony: na terenie woj. śląskiego - Rząsawa, Mykanów, Stary Cykarzew, Cykarzew Północny, Stary Broniszew oraz woj. łódzkiego - Ważne Młyny, Nowa Brzeźnica, Dubidze, Dubidze-Kolonia, Biała Szlachecka. Obiekty wyposażone są w wiaty, ławki, oświetlenie i nagłośnienie. Zakończenie wszystkich prac przy budowie przystanków oraz parkingów dla podróżnych przy peronach planowane jest na I kwartał 2025 r. Wybudowane perony zwiększą dostęp do kolei dla podróżnych, także z ograniczoną możliwością poruszania się. Zadania zostały zrealizowane z „RZĄDOWEGO PROGRAMU BUDOWY LUB MODERNIZACJI PRZYSTANKÓW KOLEJOWYCH NA LATA 2021-2025". To raczej nie ekipa otwieraczy wykonała tylko pisiory, co? Kłamstwo?
Też mi radość.Wszyscy mają teraz samochody.Musztarda po obiedzie.
Mów za siebie. Nie każdy ma prawo jazdy. Nie każdy może mieć prawo jazdy. I nie każdy jest na tyle zdrowy żeby prowadzić samochód.
Jaki UŚMIECHNIĘTY jakby to była jego zasługa ha ha.....
BRAWO ADAM! ODPOWIEDNI CZŁOWIEK NA ODPOWIEDNIM MIEJSCU! TAK TRZYMAJ!
Lansik na torach: Podróżni zyskają nowe perony: na terenie woj. śląskiego - Rząsawa, Mykanów, Stary Cykarzew, Cykarzew Północny, Stary Broniszew oraz woj. łódzkiego - Ważne Młyny, Nowa Brzeźnica, Dubidze, Dubidze-Kolonia, Biała Szlachecka. Obiekty wyposażone są w wiaty, ławki, oświetlenie i nagłośnienie. Zakończenie wszystkich prac przy budowie przystanków oraz parkingów dla podróżnych przy peronach planowane jest na I kwartał 2025 r. Wybudowane perony zwiększą dostęp do kolei dla podróżnych, także z ograniczoną możliwością poruszania się. Zadania zostały zrealizowane z „RZĄDOWEGO PROGRAMU BUDOWY LUB MODERNIZACJI PRZYSTANKÓW KOLEJOWYCH NA LATA 2021-2025". To raczej nie ekipa otwieraczy wykonała tylko pisiory, co? Kłamstwo?