Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomlinie otrzymali niedawno dziewięć nowych kompletów ubrań specjalnych. Wraz z tymi, które posiadali już wcześniej, zaspokoiło to podstawowe potrzeby jednostki na ten rodzaj wyposażenia.
- W 2022 roku otrzymaliśmy dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, za którą kupiliśmy pięć kompletów takich ubrań – mówi Tomasz Lipieta, naczelnik tej jednostki. - Teraz w grudniu dostaliśmy od gminy, na zasadzie umowy użyczenia, dziewięć kolejnych. Więc mamy czternaście nowych ubrań. Do tego dochodzą stare, kupowane wcześniej, z których korzystamy głównie w trakcie szkoleń. Więc na dziś jestem bardzo zadowolony z tej ilości.
Uroczyste przekazanie nowego wyposażenia odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Skomlinie. Od wójta Grzegorza Marasa odebrali je prezes tutejszej OSP Grzegorz Perka i Zbigniew Burzyński, członek zarządu.
Na te dziewięć kompletów ubrań, samorząd pozyskał środki z Funduszu Sprawiedliwości w kwocie 26 730 zł. Ale ostateczna cena zakupu wyniosła 24 300 zł, z czego dotacja to 24 057 zł, a pozostałe 243 zł pochodzą z budżetu gminy.
Wszystkie nowe ubrania należą do typu Nomex i są dwuczęściowe. Składają się z kurtki i spodni.
- Bo są także ubrania trzyczęściowe z dodatkową kurtką lekką – tłumaczy Tomasz Lipieta. - Korzysta się z niej głównie latem, na przykład przy gaszeniu pożarów traw. Ale taka odzież jest o wiele droższa i nie stać nas na nią, więc postawiliśmy na tradycyjną, dwuczęściową.
Nowe ubrania były już użyte w akcji.
- Pierwszego stycznia zostaliśmy zadysponowani do jednego z domów w Skomlinie, gdzie doszło do zadymienia – mówi naczelnik. - Sprawdziły się. I chociaż nie są z najwyższej półki, to dobrze nam służą. W zeszłym roku mieliśmy dwadzieścia kilka wyjazdów i przy tej ilości w zupełności wystarczają.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze