Szykują się kolejne duże inwestycje drogowe w regionie dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przebudowane zostaną m.in. ul. Przemysłowa w Wieluniu, droga powiatowa z Pajęczna do Siedlca, kilka odcinków dróg gminnych w gm. Biała i szereg innych oczekiwanych przez mieszkańców projektów
Kolejne duże inwestycje zostaną uruchomione na drogach zarządzanych przez Powiat Wieluński. W latach 2025-2027 przebudowane zostaną ul. Przemysłowa łącząca Wieluń ze Stawem, powiatówka w Raczynie wraz ze skrzyżowaniem z krajową 45 oraz droga w Grębieniu. Na wszystkie te inwestycje przydzielono z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dotacje w łącznej kwocie 17 mln zł.
- Jeśli inne samorządy z listy dofinansowań osiągną oszczędności w przetargach, kwota może ulec zwiększeniu do ponad 25 milionów złotych – szacuje wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba.
Reklama
Ul. Przemysłowa łączy gminy Wieluń i Czarnożyły i stanowi m.in. dojazd do szkoły w Bieniądzicach. Kierowcy zmagają się z dziurami i nierównościami, w dodatku jezdnia jest wąska i brakuje przy niej nawet jednostronnego chodnika. Przebudowa drogi na długości 3,3 km ma kosztować blisko 10 mln zł, a ponad połowę kosztów pokryje dotacja z budżetu państwa wynosząca 5,3 mln zł.
Dotacja na inwestycję w Raczynie to 4,9 mln zł, a na Grębień 6,8 mln zł. Oba projekty są realizowane w partnerstwie z gminami Czarnożyły i Pątnów. W przypadku inwestycji w Grębieniu to pątnowski samorząd wziął na siebie złożenie wniosku o dofinansowanie.

Ulica Przemysłowa
A co jeśli chodzi o drogi gminne w powiecie wieluńskim? Na rozbudowę ulic Kolejowej i Dobrej Gmina Wieluń otrzyma blisko 5,5 mln zł, co stanowi połowę szacowanych kosztów przedsięwzięcia. Realizację tej inwestycji zaplanowano w cyklu dwuletnim (2025-26).
Dwie dotacje zgarnęła Gmina Biała – 958 tys. zł na przebudowę drogi wewnętrznej w miejscowości Młynisko oraz 624 tys. zł na przebudowę dróg Wiktorów – Rososz i Rososz – Świątkowice, na których występują liczne ubytki. Całkowita wartość robót sięga 2 mln zł i mają one być zrealizowane w tym roku.
- Przed nami przetargi, dotychczasowe doświadczenia z tej kadencji pokazują, że swoje oferty zgłasza bardzo dużo firm, ale też postępowanie trwa czasem nawet 2-3 miesiące – mówi wójt gminy Biała Grzegorz Mielczarek.
W Młynisku powstanie ciąg pieszo-rowerowy z nawierzchnią asfaltową o szerokości 1,5 metra. Przy okazji zostanie rozwiązany problem zastoisk wodnych.
- Bardzo się cieszymy, że dwa wnioski uzyskały aprobatę komisji. Obie inwestycje są oczekiwane przez mieszkańców. Nie możemy dopuszczać do dalszej degradacji nawierzchni naszych dróg, bo to też generuje coraz wyższe koszty – podkreśla wójt Mielczarek.
Reklama
Z rządowym wsparciem zostanie uruchomionych sporo nowych projektów drogowych na terenie powiatu pajęczańskiego. Za 2,5 mln zł nowe oblicze zyska droga z Pajęczna do Siedlca.
- Realizacja projektu wpłynie na polepszenie dostępności komunikacyjnej do firm zlokalizowanych w strefach ekonomicznych oraz uzbrojonych strefach inwestycyjnych zlokalizowanych w mieście Pajęczno, Bełchatów i gminie Rząśnia – informuje Starostwo Powiatowe w Pajęcznie. - Przebudowa tego odcinka drogi poprawi bezpieczeństwo, ułatwi dostęp jak i również skróci czas przejazdu młodzieży do szkół zlokalizowanych w powiecie pajęczańskim.
Reklama
O pieniądze na drogę Pajęczno-Siedlec wnioskowało starostwo. W pozostałych przypadkach o środki aplikowały gminy, na terenie których znajdują się odcinki dróg powiatowych planowane do przebudowy. Oto odcinki dróg z dofinansowaniami na przebudowę/rozbudowę w powiecie pajęczańskim:
droga Pajęczno-Siedlec,
droga nr 1500E na odcinku Ostrołęka – Sulmierzyce (etap 1),
droga nr 3501E w Chorzewie (gm. Kiełczygłów),
droga nr 3515E w Wistce (gm. Strzelce Wielkie),
droga nr 4536E w Siemkowicach (ul. Dziegieciów).
Na listach dofinansowanych projektów znajdziemy również odcinki dróg w powiecie wieruszowskim. Gmina Wieruszów sięgnęła po środki na przebudowę ulicy M. Konopnickiej w mieście. Jeśli chodzi o drogi powiatowe, to wsparcie uzyskały dwa wnioski starostwa. Jeden obejmuje remont odcinków drogi nr 4704E Teklinów - Jutrków (za węzłem S8) oraz Chróścin - Chróścin Młyn. Drugi dotyczy drogi nr 4713 E w miejscowości Węglewice.
Decyzją premiera Donalda Tuska kwota przyznana na 2025 rok dla województwa łódzkiego to 143 mln zł. Nowe inwestycje przełożą się nie tylko na komfort, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo podróżujących, a także zmniejszenie skali wykluczenia komunikacyjnego w województwie łódzkim.
- To ważna wiadomość, zarówno dla samorządowców, jak i mieszkańców województwa łódzkiego. Dzięki rządowemu dofinansowaniu zrealizowane zostaną inwestycje na drogach gminnych i powiatowych. Zadbamy w ten sposób o lepszą i bezpieczniejszą infrastrukturę w naszym regionie – podkreśliła wojewoda łódzki Dorota Ryl.

Na listach dofinansowań zatwierdzonych przez premiera widnieją też zadania rozpoczęte w minionych latach, a kontynuowane w 2025 roku. W powiecie wieluńskim jest to m.in. przebudowa drogi Rychłocice-Konopnica-Osjaków-Gabrielów, która w 2021 r. uzyskała rekordowe wsparcie na poziomie 27 mln zł. Ta gigantyczna inwestycja zakończy się w bieżącym roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze