Reklama

Amelia Pawelus mistrzyni Polski na 3000 Metrów do lat 20: Historia sukcesu i determinacji

Amelia Pawelus, aktualna podwójna mistrzyni Polski w biegu na 3000 metrów do lat 20 w rozmowie z „Kulisami.net" opowiada o początkach biegania, marzeniach, determinacji i sukcesie jakim jest złoty medal Mistrzostw Polski.

Amelia Pawelus, mieszkanka Suchowoli, położonej w gminie Rząśnia, zawodniczka LKS-u Omegi Kleszczów, jest aktualną podwójną mistrzynią Polski w biegu na dystansie 3000 metrów do lat 20. Przypomnijmy, w lutym tego roku Amelia zdobyła złoto podczas sezonu halowego, kilka dni temu powtórzyła ten sukces na otwartym stadionie. W rozmowie z „Kulisami..." opowiada o początkach biegania i drodze do złota Mistrzostw Polski.

Wraz ze zdobyciem złota, Amelia poprawiła swój rekord życiowy na dystansie 3000 metrów. Osiągnięcie było dla niej dużym zaskoczeniem, pomimo, że miała najlepszy czas w Polsce i była wspomnianą już, mistrzynią z hali.

Reklama

- Wiedziałam, że nie będzie tak prosto sięgnąć po złoto, ale jednak się udało z pięknym rekordem życiowym. Oczywiście, do tego sukcesu przyczynił się mój trener Mateusz Urbaniak, bez którego mogłabym tylko marzyć o złocie. Także moja kochana mama, która zawsze we mnie wierzyła i wspierała mnie w tym, co robię-powiedziała zawodniczka LKS-u Omegi Kleszczów Amelia Pawelus.

Droga do mistrzostwa

Przygotowania do Mistrzostw Polski Amelia rozpoczęła już po zakończeniu sezonu halowego. Wiosną wzięła udział w obozie kadrowym w Karpaczu, gdzie nabawiła się kontuzji, co budziło obawy co do dalszych startów. Na szczęście, po maturze mogła trenować dwa razy dziennie. Jej wysiłki zaowocowały powołaniem na międzynarodowy mecz U20 w Brnie, ( z udziałem reprezentacji Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Chorwacji przyp.red. ), gdzie zajęła 4 miejsce w biegu na 3000 metrów.

Reklama

- W trakcie przygotowań dbałam o sen, regenerację oraz odżywianie, choć nie zawsze idealnie. Mistrzostwa Polski to emocje, które trzeba przeżyć, aby je zrozumieć-dodaje Amelia.

Początki biegania

Pawelus była zawsze aktywnym dzieckiem. W czwartej klasie nauczyciel wychowania fizycznego zaproponował jej udział w szkolnych biegach przełajowych w Bełchatowie. Jej talent zauważył trener Dariusz Rybarczyk, który zaprosił ją do klubu BKL Bełchatów (później UKS Czempion Bełchatów), gdzie trenowała przez cztery lata. Po przeprowadzce, z uwagi na dużą odległość do Bełchatowa, zaczęła trenować w Kleszczowie, w barwach miejscowej Omegi, pod okiem trenera Mateusza Urbaniaka.

Reklama

- Trener Mateusz ze sprintera zrobił ze mnie długodystansowca. Efekty naszej współpracy są widoczne. Trener zawsze ma rację, choć czasem nam się to nie podoba-dodaje z uśmiechem zawodniczka Omegi Kleszczów.

Plany na przyszłość

Amelia nie ukrywa, że łączenie treningów z nauką w klasie maturalnej było wyzwaniem, ale uważa, że przy dobrym planowaniu wszystko jest możliwe. W najbliższym czasie skupia się głównie na bieganiu i czeka na wyniki rekrutacji na studia.

- Oczywiście, będę kontynuować bieganie na studiach. Z trenerem mamy już sporo planów-zaznacza na koniec podwójna mistrzyni Polski w biegu na dystansie 3000 metrów Amelia Pawelus.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/07/2024 23:20
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości