Reklama

Bitwa o śmieciowy kontrakt w gminie Wierzchlas. Po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej wójt unieważnił przetarg

Trwa batalia o odbiór odpadów komunalnych w gminie Wierzchlas. W styczniu swoje pojemniki i worki dostarczyła mieszkańcom firma z Częstochowy. Jednak Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła drugie odwołanie wieluńskiej komunalki, a wyrok zmusił wójta do unieważnienia przetargu. Kto ostatecznie wyjdzie zwycięsko z tej potyczki?

Spór o odbiór śmieci w gminie Wierzchlas

A jednak. W drugim podejściu Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu uzyskało korzystny dla siebie wyrok w Krajowej Izbie Odwoławczej. 3 lutego 2025 r. KIO uwzględniło odwołanie spółki w sprawie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminie Wierzchlas w 2025 roku. Skutkiem tego wójt Leszek Gierczyk unieważnił przetarg, który wygrała firma z Częstochowy Wywóz Nieczystości oraz Przewóz Ładunków Wiesław Strach.

Mieszkańcy gromadzą bioodpady... w workach

Batalia o śmieciowy kontrakt w gminie Wierzchlas trwa od listopada 2024 r., kiedy PK złożyło pierwsze odwołanie do KIO. W oczekiwaniu na ostateczne rozstrzygnięcie wybrano tymczasowe rozwiązanie - urząd podpisał umowę z częstochowską firmą na jeden miesiąc.

Reklama

Cała ta sytuacja negatywnie odbiła się na mieszkańcach. W styczniu komunalka zabrała swoje pojemniki, a nowy odbiorca śmieci dostarczył tylko kubły na odpady zmieszane, a na frakcję bio i plastiki mieszkańcy póki co dostali worki. W przypadku resztek kuchennych z oczywistych względów jest to uciążliwe rozwiązanie.

Firma z Częstochowy złożyła dużo tańszą ofertę

Wierzchlas jest oprócz Wielunia jedyną gminą, w której śmieci odbierało PK. Wieluńska spółka posiada na pograniczu obu gmin własne instalacje do przerobu odpadów i wysypisko. Przetarg tym razem przegrało, bo konkurent przedstawił tańszą ofertę. Częstochowskie przedsiębiorstwo wyceniło usługę na 1 mln 592 tys. zł, natomiast PK zaoferowało 2 mln 392 tys. zł.

Reklama

Skuteczne odwołanie PK stało się podstawą do rewizji postępowania przetargowego i odrzucenia tańszej oferty. W tej sytuacji wójt miał dwa wyjścia: powierzyć usługę spółce z Wielunia, albo unieważnić przetarg.

Widmo kolejnych podwyżek opłat za śmieci

Uznano, że wycena przedstawiona przez PK jest nie do przyjęcia. Samorządowcy nie chcą kolejny raz podnosić opłat ponoszonych przez mieszkańców. Już jest problem ze ściągalnością podatku śmieciowego - na koniec 2024 r. zaległości z tego tytułu wyniosły 186 tys. zł.

Bazowa miesięczna stawka wynosi 35 zł za osobę, a jeśli posiada się swój kompostownik – 29 zł. Gmina nie jest w stanie dołożyć do interesu z innych źródeł, tegoroczny deficyt budżetowy przekracza 4 mln zł. Władze gminy uznały, że nie pozostaje im nic innego, jak unieważnić przetarg.

Reklama

- Obecnie obowiązujące w gminie Wierzchlas stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych należą do najwyższych w regionie i rada gminy nie wyrazi zgody na ich podwyższenie. Na dzień dzisiejszy nie ma więc możliwości podwyższenia stawek, ani dołożenie do systemu z budżetu gminy – uzasadnił decyzję wójt Leszek Gierczyk.

Krajowa Izba Odwoławcza dwa razy zajmowała się sprawą

W swoim odwołaniu PK zakwestionowało gwarancje konkurenta, że korzysta on z instalacji przetwarzania odpadów komunalnych zgodnych ze specyfikacją przetargową. Firma z Częstochowy odmówiła ujawnienia listy operatorów, z którymi współpracuje, a to z kolei miało uniemożliwić rzetelną weryfikację jej oferty.

Reklama

„Wykonawca Strach zastrzegł wykaz instalacji jako nośnik tajemnicy przedsiębiorstwa w sposób instrumentalny, zmierzający tylko i wyłącznie do uchylenia możliwości zapoznania się z nim przez konkurentów na etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, czemu dał wyraz oświadczeniem zastrzegającym tajemnicę” - czytamy w odwołaniu z 27 listopada 2024 r.

W pierwszym podejściu Krajowa Izba Odwoławcza nie podzieliła zarzutów PK. Spółka złożyła drugie odwołanie, tym razem skuteczne. KIO zgodziła się, że niektóre z wskazanych instalacji nie spełniają wymogów, co następnie stało się podstawą do odrzucenia oferty przedsiębiorstwa z Częstochowy.

Reklama

Gmina ponowi przetarg

Co teraz? Urząd Gminy Wierzchlas ogłosi kolejny przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów w 2025 r. Obie konkurujące ze sobą firmy będą mogły ponownie złożyć swoje oferty.

 

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/02/2025 06:37
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości