W gminie Mokrsko rusza 2. edycja Lokalnego Programu Mikrograntów. Samorząd przeznaczył na ten cel 50 tys. zł. Działające tu stowarzyszenia i grupy nieformalne zgłosiły do programu dziewiętnaście różnych projektów. Czternaście z nich otrzymało dofinansowanie i w najbliższych miesiącach będą realizowane.
Lokalny Program Mikrograntów rozpoczął się w tej gminie w ubiegłym roku. Debiut spotkał się od razu z dużym zainteresowaniem. Zgłoszono wtedy szesnaście projektów, a dziewięć z nich uzyskało dofinansowanie. Ich realizacja okazała się dużym sukcesem.
- Pomysł się sprawdził – cieszy się wójt Zbigniew Dąbrowski. - Dlatego w tym roku przystępujemy do jego drugiej edycji. Zwiększyliśmy też w budżecie kwotę na ten program.
Jego operatorem, który z ramienia gminy prowadzi wszystkie działania, jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w Łodzi. To tam zgłaszane są wnioski o dofinansowanie i tam są oceniane.
- My zajmujemy się techniczną stroną tego konkursu – wyjaśnia Aleksandra Wasilewska z OPUS-u. - Mamy doradców, którzy pomagają pisać wnioski. My również je oceniamy, przygotowujemy umowy, a później czuwamy nad realizacją tych projektów. Każda z grup, której przyznano dofinansowanie, dostaje swojego opiekuna.
Ważną częścią oceny wniosku jest bezpośrednia rozmowa z jego autorami.
- Nie każdy ma doświadczenie w pisaniu wniosków i nie zawsze wszystko jest w nich zawarte – mówi dalej Aleksandra Wasilewska. - Więc taka rozmowa pozwala uzupełnić informacje i dopiero wtedy następuje definitywna ocena i sporządzana jest ostateczna lista rankingowa.
W tym roku zgłoszone projekty były bardzo różnorodne. Wybranie tych do realizacji, okazało się zadaniem bardzo trudnym.
- Powiem szczerze, że gmina Mokrsko znów zaskoczyła nas kreatywnością - uśmiecha się Aleksandra Wasilewska. - Z zeszłorocznych pomysłów praktycznie nie powtórzył się żaden. Dotyczą one tematów kulturalnych, edukacyjnych, zabaw dla dzieci i młodzieży. Więc myślę, że będzie się tu dużo działo w tym roku.
Spośród 14 wybranych inicjatyw, połowę zgłosiły grupy nieformalne. Najwięcej z nich związanych jest ze stowarzyszeniem Książka oraz Kawa, które działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Mokrsku. Pozostałe wnioski to już dzieła stowarzyszeń. Wszystkim przyznano dofinansowania od 2,5 tys. zł do 4 tys. zł.
W środę 8 maja, w bibliotece w Mokrsku, odbyło się spotkanie z autorami wyróżnionych projektów, na którym wójt Zbigniew Dąbrowski wręczył im listy gratulacyjne i pamiątkowe statuetki.
Najwyżej ocenione zostały trzy inicjatywy - „Nocni tropiciele", „Podwórko wspomnień: Kolberg w Mokrsku” i „Urodziny Brzezin – edycja 3. Jesteśmy w Europie”. Zgłoszone one zostały przez grupy nieformalne.
Projekt „Nocni tropiciele” realizować będą „Przyjaciele biblioteki”.
- Przeznaczony on jest dla dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat – mówi Paulina Przybyłek, członkini tej grupy. - W jego ramach będziemy słuchać nocnych odgłosów lasu. Za ostatnim, trzecim razem, będzie to noc detektywów. Naprawdę będzie się działo.
Interesująco zapowiada się też „Noc Świętego Jana”, którą przygotowuje zespół „Dworzanki” z Mokrska.
- Już od wielu lat robimy taką noc w naszym parku – mówi Elżbieta Wyrembak, kierowniczka zespołu. - W tym roku, przy ognisku, pokażemy przedstawienie teatralne z obrzędami nocy świętojańskiej, którą napisała pani Melania, nasza była poetka ludowa.
Noc świętojańska będzie również tematem projektu Ochotniczej Straży Pożarnej w Chotowie.
- A nazwaliśmy go „Chwalmy Jana” – wyjaśnia Natalia Zwierz z zarządu tej jednostki. - Będą pokazy ognia, a także teatr. Ale my pójdziemy bardziej w czarownice.
Również pozostałe inicjatywy są bardzo ciekawe. W ich ramach odbędą się m. in. wycieczki po gminie, rajd rowerowy, koncert skrzypcowo – fortepianowy, warsztaty stolarskie i ogrodnicze, czy zmagania kulinarne.
- Myślę, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej wnioskodawców i sądzę, że będą również większe kwoty – podsumował spotkanie z beneficjentami programu Zbigniew Dąbrowski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze