Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych i usłyszało zarzuty w tej sprawie. Z ustaleń śledczych wynika, że mieli oni oszukiwać właściciela firmy skupującej zboże i nasiona do produkcji przypraw. A proceder wyglądał tak: mężczyźni wywozili pełnowartościową gorczycę, a umówieni z nimi nabywcy, płacili za nią jak za odpady.
- Policjanci z wydziału kryminalnego bełchatowskiej komendy policji ustalili, że na terenie jednej z firm działających na terenie powiatu dochodzi do oszustwa - mówi nadkom. Iwona Kaszewska, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.
Z ustaleń wynikało, że w przestępczy proceder zamieszani są pracownicy firmy oraz jej klienci. Przestępstwo miało polegać na odsprzedawaniu pełnowartościowych ziaren gorczycy po cenach znacznie niższych, odpowiadających wartości towaru odpadowego.
- Wczesnym rankiem 28 czerwca 2022 roku policjanci pojechali sprawdzić swoje podejrzenia - relacjonuje oficer prasowa.
- Kiedy z terenu firmy wyjechała wytypowana ciężarówka wraz z naczepą kryminalni natychmiast zatrzymali zestaw do kontroli. Auto powinno być załadowane towarem odpadowym.
Policjanci wylegitymowali mieszkańców Działoszyna, 67-letniego kierowcę ciągnika siodłowego oraz pasażera w wieku 39 lat. Mężczyźni wszystkiemu zaprzeczali.
- Jednak wynik przeszukania ładunku naczepy oraz specjalistyczne przebadanie produktów zapakowanych w worki typu "big bag" dowiódł, że doszło do przestępstwa - informuje nadkom. Iwona Kaszewska.
W dziewięciu workach spośród 24 została ujawniona pełnowartościowa gorczyca. Pokrzywdzony wstępnie straty oszacował na 70 tysięcy złotych. W tej sprawie zarzuty usłyszało pięciu mężczyzn. Prokurator objął ich policyjnym dozorem.
- Trwają czynności zmierzające do wyjaśnienia wszystkich szczegółów tego przestępstwa - kończy przedstawicielka policji.