Nagrody Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury przyznawane są od 2016 roku. Wśród laureatów ostatniej edycji nie zabrakło osób i instytucji z naszego regionu.
Nagroda Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury to wyróżnienie, przyznawane corocznie za szczególne osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Intencją jest uhonorowanie twórców, artystów, wydarzeń oraz projektów kulturalnych, które m.in. w sposób wyjątkowy wnoszą wkład w rozwój kultury województwa łódzkiego, promując region w Polsce i poza jej granicami. 26 października ub. r. podczas sesji radni podjęli uchwałę o przyznaniu 28. wyróżnień. Dla twórców indywidualnych przewidziano nagrodę w wysokości 3 tys. 500 zł, a dla zespołów i instytucji po 6 tys. zł.
Wyróżnienie otrzymała m.in. Mirosława Kłobus, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Osjakowie.
- Nie ukrywam, że otrzymana przeze mnie nagroda jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem, docenieniem mojego wkładu pracy. Zresztą nie tylko mojego, bo na to wszystko składa się praca pracowników GOK-u w Osjakowie i oczywiście zaangażowanie oraz udział w szeroko pojętej kulturze naszej społeczności od juniora po seniora – przyznaje dyrektorka.
- Jest to docenienie zaangażowania, osiągnięć i oczywiście dla mnie mobilizacja do dalszych działań, nowych wyzwań. Nade wszystko docenił to pan wójt Jarosław Trojan, występując z wnioskiem o przyznanie mi tej nagrody, a sejmik wraz z przewodniczącą Iwoną Koperską tę nagrodę mi przyznał, więc jest to na pewno nasz wspólny sukces.
Z terenu gminy Osjaków również Zespół Pieśni Ludowej z Chorzyny znalazł się wśród laureatów. W ubiegłym roku obchodził 25-lecie i z okazji jubileuszu został uhonorowany także przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, podobnie jak Zespół Pieśni Ludowej z Osjakowa z okazji 45-lecia istnienia.
- Cieszę się, że nasza kultura ludowa została zauważona w województwie i kraju, a jeżeli chodzi o moją nagrodę to myślę, że złożyła się na nią szeroko pojęta kultura i zakres tych działań, które są realizowane na terenie gminy.
GOK w najbliższych planach ma m.in. przygotowanie wystawy dotyczącej okresu II wojny światowej oraz montażu słowno-muzycznego połączonego z rekonstrukcją wydarzeń kwietniowej nocy z 1940 r. Na to zadanie udało się pozyskać dofinasowanie w ramach konkursu Program Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Padarewskiego Fundusz Patriotyczny – Edycja ,,Niepodległość po Polsku’’ – Priorytet I.
Z powiatu wieluńskiego sejmik wyróżnił też dwie orkiestry.
- Wiadomo, że się cieszymy, bo są to też dodatkowe środki dla orkiestry, których nigdy nie jest za dużo, zwłaszcza na tyle osób i przy braku niektórych instrumentów – zaznacza Irena Siorek, kapelmistrzyni nagrodzonej Czarnożylskiej Orkiestry Dętej.
- Pomyśleliśmy, że nagrodę przeznaczymy na warsztaty muzyczne (najprawdopodobniej w czerwcu) dla orkiestry. Czujemy ogromną satysfakcję, zwłaszcza, że marszałek był na naszym występie (podczas otwarcia drogi powiatowej w Leniszkach w ub.r. – przyp. red.) i nawet poprosił o jego przedłużenie, mimo zaplanowanego kolejnego spotkania.
- Wyróżnienie jest potwierdzeniem pracy, którą wkładamy w nasze kształcenie muzyczne, przygotowywanie się do występów, w angażowanie młodzieży w życie kulturalne gminy, powiatu, miejscowości – podkreśla Mariusz Pałka, kapelmistrz uhonorowanej Orkiestry VIVO GOKIS w Białej.
- Czujemy się docenieni i szczęśliwi, że była szansa otrzymać taką nagrodę. Na terenie województwa jest duża liczba orkiestr, a nieliczna tylko część otrzymuje to wyróżnienie, tym bardziej więc czujemy się usatysfakcjonowani. Orkiestra w Białej jest historycznie zakorzeniona w tej miejscowości, gminie, jest doceniana przez wójta, dom kultury, z którym bardzo dobrze układa nam się współpraca. Myślę, że ta historia miała również wpływ na przyznanie nagrody, jak i praca młodzieży oraz wszystkich, którzy przyczyniają się do rozwoju tej orkiestry.
Orkiestra dęta z Białej planuje przeznaczyć nagrodę pieniężną na wyjazd integracyjny swoich członków oraz uczniów – dwu-, trzydniowe warsztaty w górach, połączone z udziałem w festiwalu orkiestr.
Laureatem nagrody sejmiku została również Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu, która za otrzymane środki zamierza zakupić sprzęt do transmisji imprez kulturalnych online, doposażenie galerii biblioteki oraz książki.
- Jestem bardzo dumna, że nasza placówka znalazła się w gronie nagrodzonych. Bibliotekę wyróżniono za projekt kulturalny „Nasze korzenie – nasza wielka duma!”, który promował i nadal promuje naszą ziemię wieluńską w Polsce i poza jej granicami – przypomina Magdalena Wicher, dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.
- Owocem tego projektu jest dwupłytowy album muzyczny z oryginalnymi i nowymi aranżacjami pieśni ludowych ziemi wieluńskiej oraz klipy wszystkich projektowych utworów na kanale You Tube. Ciągle docierają do nas gratulacje i miłe słowa, że wydane płyty są znakomicie nagrane i ciekawie wydane, że świetnie się słucha tych utworów muzycznych, a projekt doskonale promuje zasoby rodzimej kultury ludowej. Cieszy mnie bardzo, że utwory były odtwarzane na You Tube również poza granicami kraju, np. w Wielkiej Brytanii, Francji, czy w Stanach Zjednoczonych. Dla całego zespołu pracowników biblioteki ten projekt i jego efekt to wielka duma, a nagroda to wielka radość. To docenienie pracy, a także motywacja do dalszych działań kulturalnych, sławiących naszą małą ojczyznę.
- Jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt oraz tym, którzy od początku wspierali to przedsięwzięcie. Dziękuję bardzo wnioskodawcy – powiatowi wieluńskiemu, za docenienie i zgłoszenie kandydatury biblioteki do nagrody oraz nagradzającym za uhonorowanie naszej instytucji kultury – dodaje dyrektorka.
W gronie nagrodzonych znalazło się także Wieluńskie Towarzystwo Naukowe, które obecnie liczy ponad stu członków zainteresowanych ziemią wieluńską, jej przeszłością, geografią i kulturą. Wśród stowarzyszonych dominują reprezentanci miejscowych elit, nie brak przedstawicieli środowisk akademickich z całej Polski, jak Łodzi, Poznania, Opola, Rzeszowa, Wrocławia, czy Krakowa. Przez ponad dwadzieścia lat istnienia WTN wydało prawie sześćdziesiąt książek (włącznie z „Rocznikiem Wieluńskim”). Wydawnictwa sygnowane przez Towarzystwo trafiają do czytelników w kraju i zagranicą, nawet Stanów Zjednoczonych i Australii.
- Nagroda Sejmiku Województwa Łódzkiego to oczywiste potwierdzenie sensu tego wszystkiego, co robimy od dwudziestu kilku lat. Cieszy mnie, że nasza codzienna praca, nasza aktywność wydawnicza, badania naukowe, działania edukacyjne czy wreszcie promocyjne – nierzadko może mało spektakularne, obliczone na efekty przesunięte w czasie – zostały dostrzeżone i docenione – przyznaje Zdzisław Włodarczyk, prezes Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.
- Odbieram tę nagrodę jako uwieńczenie pewnego, relatywnie długiego okresu działalności Towarzystwa, powołanego w 1999 roku przez prof. Tadeusza Olejnika. Wśród imprez towarzyszących jubileuszowi nie mogło zabraknąć takich, które dedykowane były jego działalności wydawniczej. Wspólnymi siłami, wraz z pracownikami Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego przygotowano wystawę publikacji WTN, połączoną z ekspozycją materiałów o charakterze promocyjnym i ikonograficznym. Jej uroczyste otwarcie, w pomieszczeniach wystawienniczych biblioteki zaplanowano na 11 marca 2020 roku. Niestety, pandemia nie pozwoliła na realizację tych zamierzeń. I właśnie nagrodę sejmiku uznaję jako symboliczne zadośćuczynienie za wystawę, „której nie było”. Miejmy jednak nadzieję, że całe przedsięwzięcie uda się powtórzyć w dogodniejszych warunkach.
- O ile jeszcze dwa lata temu świętowaliśmy 50 wydawnictwo WTN, to obecnie zbliżamy się do sześćdziesięciu. Ostatnio na rynku wydawniczym pojawiła się praca łódzkiego badacza Tomasza Stolarczyka, pt. Inwentarze biblioteczne z konwentu paulinów w Wieluniu (XVIII wiek) – podsumowuje Włodarczyk.
- Myślę, że uzyskane środki przeznaczymy na nasze wydawnictwa, lub/i organizację konferencji naukowej.
W powiecie pajęczańskim nagrodę otrzymał Zespół Śpiewaczy ,,Jankowskie Wolanki’’.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze