Reklama

Docenili ich pracę w województwie

Miniony rok był bardzo trudny dla wielu branż, w tym m.in. dla kultury. Ponownie jednak w tej dziedzinie za dotychczasową pracę zostały przyznane nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego. Wśród 16 wyróżnionych znalazł się zespół ludowy z naszego regionu.

Zespół Ludowo-Śpiewaczy „Włościanie” z Chotowa powstał 12 lat temu. Obecnie należy do niego 15 pań, choć wcześniej w jego skład wchodziło też kilku mężczyzn.
- Na tę chwilę jest pewien zastój i bardzo trudno jest pozyskać nowe osoby do zespołu - zauważa Katarzyna Kowalska, kierownik „Włościan”.
- Młodzież jest słabo zainteresowana twórczością ludową, a żeby zespoły ludowe prężnie działały w dzisiejszych czasach trzeba czuć powołanie. Mamy jedną 18-letnią dziewczynę, ale widać, że ona  czuje i lubi te klimaty. Przychodzą inne dziewczyny na parę prób, ale nie podoba im się muzyka albo towarzystwo, więc nie jest łatwo przyciągnąć kolejnych członków.
Grupa z Chotowa ma już jednak na swoim koncie wiele nagrań, m.in. pierwsze miejsca na przeglądach powiatowych, twórczości seniorów. Dwukrotnie reprezentowała nasz region na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Dwa lata temu właśnie na tej imprezie udało się zdobyć wyróżnienie. Za te osiągnięcia, jak i upowszechnianie oraz ochronę dóbr kultury, a także szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury została im przyznana nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego. Laureatów ogłoszono online 30 grudnia.
- Zapewniam, że nie pozwolę, aby państwa sukces pozostał niezauważony - zwrócił się do wyróżnionych wicemarszałek, Zbigniew Ziemba.
Samorząd województwa łódzkiego przeznaczył w tym roku na nagrody 80 tys. zł. Ich wysokość wynosiła od 4 tys. do 10 tys. zł. „Włościanie” otrzymali 6 tys. zł. Nie podjęto jeszcze decyzji, na co będzie przeznaczona ta kwota.
- Bardzo ucieszyłyśmy się z tej nagrody, ponieważ każda z nas podczas występów, prób daje z siebie wszystko - podkreśla Kowalska.
- Chcemy przekazać tą twórczość ludową młodszemu pokoleniu w jak najlepszy sposób. Śpiewanie daje nam też wiele radości, oprócz tego, że jest to też duży wysiłek. Jeśli chodzi o gwarę ludową, to trzeba ją wykonywać w miarę jednakowo, żeby wszyscy śpiewali ją równo.
Przez pandemię zespół nie spotyka się i nie ćwiczy już od marca ubiegłego roku. Wcześniej angażował się w wiele przedsięwzięć.
- Staramy się reprezentować i promować poprzez występy na różnych imprezach, organizowanych przez gminę, powiat - dodaje kierownik „Włościan”.
- Chcemy zapoznawać innych z tym, co robimy, jak to jest wykonywane. Dopóki była też szkoła w Chotowie, występowaliśmy na akademiach szkolnych, które dawały możliwość zapoznania się z naszą twórczością.

Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości