Dzietrzniki były tegorocznym gospodarzem dożynek gminy Pątnów. Święto plonów powróciło po trzyletniej przerwy, spowodowanej pandemią.
Dożynki gminy Pątnów rozpoczęły się 21 sierpnia, o godz. 13:00. Korowód, złożony aż z 16 pocztów sztandarowych, delegacji i zaproszonych gości, przeszedł do Gospodarstwa Agroturystycznego „Nad Strugą” w Dzietrznikach. Właśnie w tym miejscu, należącym do państwa Kalembów, odbyło się tegoroczne święto plonów. Po mszy świętej, odprawionej w intencji rolników, przyszła pora na oficjalną część wydarzenia. Pierwszym jej punktem był tradycyjny polonez, który zatańczyli m.in. wójt i sekretarz gminy, starostowie dożynek, radni, czy przedstawicieli sołectw i KGW z terenu gminy. Następnie powitania gości dokonał włodarz gminy.
- Szczególnie pragnę powitać wszystkich rolników, dla których dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowym świętem – przyznał Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów.
- Pragniemy złożyć swój szacunek i podziękować za wysiłek, jaki wkładacie w pracę na roli. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jest to praca niełatwa, wymagająca wiele poświęcenia i cierpliwości. Rolnik nigdy nie wie, czy posiane zboże, zasadzone ziemniaki, czy pięknie kwitnące na wiosnę sady przyniosą w czasie zbiorów oczekiwane plony, a poniesione nakłady się zwrócą.
- Święto plonów, dożynki, które wracają po trzech latach przerwy, spowodowanej pandemią, dają nam dziś okazję do spotkania się i podziękowania sobie wzajemnie. Dożynki od dziesięcioleci są świętem wsi, na której spoczywa wykarmienie całego społeczeństwa. Dzisiejsze święto ma nam przypomnieć, że dobre jedzenie, a tym samym nasze zdrowie zależy od rolników, hodowców, pszczelarzy, sadowników itp. – dodał włodarz.
W tym roku gospodarzem dożynek zostało sołectwo Dzietrzniki, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat.
- Dziękuję wam wszystkim za zaangażowanie, szczególnie pani Jolancie Łuczak, radnej tej miejscowości, która mimo braku placu publicznego w Dzietrznikach, przekonała nas wszystkich do spotkania się tutaj, a wielu z nas zachęciła do zatańczenia poloneza – zaznaczył Olczyk, który wyrazy wdzięczności skierował do wszystkich współorganizatorów uroczystości, w tym też do społecznego komitetu organizacyjnego na czele z sołtys Dorotą Pęcherczyk.
Po przemówieniu wójta głos zabrali również zaproszeni goście.
- Dane było mi się urodzić i obecnie żyć na ziemi wieluńskiej, jak po tej ziemi się krzątam, podróżuję i wiele miejsc poznaję, szczerze mówiąc tak urokliwego miejsca nie znałem – stwierdził poseł Paweł Rychlik.
- Konsekwencje i skutki wojny były również odczuwalne dla was drodzy rolnicy w tym roku. Ceny nawozów, paliw, dostępność surowców, to wszystko sprawiło, że ten rok odciśnie się w pamięci na długie lata, dlatego tym bardziej tą wdzięczność za waszą pracę należy wyrazić.
- Z pracy na roli korzystamy wszyscy każdego dnia, dlatego też dzisiaj w imieniu samorządu powiatowego chciałbym złożyć rolnikom z terenu gminy Pątnów najserdeczniejsze podziękowania za tegoroczne plony, za troskę o to, aby nikomu nie zabrakło jedzenia na naszym stole – zwrócił się do rolników Marek Kieler, starosta wieluński.
- Jestem również pod wrażeniem tego miejsca. Często tu przejeżdżałem w ostatnich miesiącach, szczególnie do Załęcza Wielkiego, kiedy gmina gościła sporą grupę uchodźców i przy okazji mogę wam podziękować za okazaną pomoc.
Na pamiątkę dożynek 2022 w Dzietrznikach radna Jolanta Łuczak wręczyła wójtowi Jackowi Olczykowi własnoręcznie wykonaną akwarelę. Podziękowania za przygotowanie wieńców dożynkowych (w sumie dziewięć wieńców) otrzymali również przedstawiciele poszczególnych sołectw. Upominek otrzymali także gospodarze i jednocześnie starostowie dożynek, Beata i Ireneusz Kalembowie, którzy wcześniej wspólnie z wójtem dotrzymali tradycji i symbolicznie podzieli się chlebem z mieszkańcami oraz gośćmi.
W części artystycznej zaprezentowali się Zespół Załęczanie, Zespół Folklorystyczny z Popowic, Zespół Sygnalistów Koła Łowieckiego Daniel, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ogniki, dzieci z przedszkola w Grębieniu i Dzietrznikach oraz KGW z gminy Pątnów. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną, którą poprowadził DJ Bogas.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze