Rok 2024 przyniósł liczne wyzwania, ale także znaczące działania na rzecz rozwoju gmin powiatu wieluńskiego. Nadszedł czas na podsumowanie kluczowych inwestycji, zrealizowanych projektów oraz kwestii wymagających szczególnej uwagi. Wójtowie wieluńscy podsumowują najważniejsze osiągnięcia i sukcesy, a także snują plany na kolejny rok.
Biała - wójt gminy Grzegorz Mielczarek
Zdaniem wójta gminy Biała Grzegorza Mielczarka, miniony rok był czasem intensywnej pracy oraz wyzwań. Udało im się sprostać wspólnym wysiłkiem i determinacją lokalnych władz. W gminie zrealizowano wiele projektów, które przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców.
- Współpraca z radnymi i ich zaangażowanie to wartość fundamentalna i nieoceniona dla przyszłości naszej gminy. I za to bardzo dziękuję – podkreśla Grzegorz Mielczarek.
- Miniony rok nie był łatwy, ponieważ był rokiem wyborczym. Dało mi to jednak możliwość osobistego odwiedzenia i porozmawiania z każdym mieszkańcem, który sobie tego życzył. Jestem wdzięczny za liczne poparcie i zaufanie. Staram się go nie zawieść – dodaje wójt gminy Biała.
Wśród zakończonych inwestycji włodarz wymienia budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Biała Parcela i Biała Rządowa oraz budowę wodociągu w Białej Parcela. Przebudowano również zaplecze kuchenne w strażnicy OSP Młynisko. Dobiegła końca renowacja zbiornika wodnego w Białej Kopiec. Dostosowano budynki przedszkolne w Naramicach (ok. 60 tys. zł) i Młynisku (ok. 28 tys. zł) do wymagań przeciwpożarowych. Przebudowa istniejącego węzła sanitarnego w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach kosztowała ok. 184 tys. zł.
Ambitne plany inwestycyjne dotyczą też roku 2025, o czym opowiada wójt Mielczarek.
- Mamy szereg wyzwań na przyszły rok. W planach są aż 32 inwestycje, w tym także zakończenie tych, które rozpoczęły się w roku ubiegłym. Jest to m.in. niemal 6-cio milionowa inwestycja w budowę kanalizacji sanitarnej w Białej Pierwsza i w Białej Kopiec. Koszt rozbudowy kanalizacji sanitarnej w Łyskorni wyniesie ponad 6,5 mln zł. Czekamy na decyzję w sprawie przebudowy budynku OSP w Młynisku, gdzie zamontowana na dachu ma być fotowoltaika. Podpisaliśmy też umowę na opracowanie dokumentacji dotyczącej budowy kanalizacji w Białej Rządowa i w miejscowości Klapka – relacjonuje włodarz gminy Biała.
Władze gminne są również w trakcie postępowań przetargowych dotyczących przebudowy zbiorników wodnych w Rososzy i Naramicach. Podobnie jest w sprawie dostawy i montażu instalacji fotowoltaicznej w oczyszczalni ścieków Biała Druga. Wnioski złożone w związku z naborem ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego dotyczą budowy stacji uzdatniania wody w Porębach oraz przebudowy dwóch odcinków dróg w Młynisku i Zabłociu. Ponadto w planach jest realizacja dwuletniego projektu podniesienia jakości edukacji w gminie.
- Z pewnością będziemy również składać inne wnioski, ale to już jest zależne od tego, jakie nabory zostaną ogłoszone. Mam też na uwadze dwie poważne inwestycje, szczegółów jednak jeszcze nie chcę zdradzać – tajemniczo dodaje Grzegorz Mielczarek.
- Cieszy również to, że udało nam się zorganizować imprezę na zakończenie sezonu motocyklowego. W kalendarium gminnym zaplanowaliśmy już rozpoczęcie i zakończenie sezonu w tym roku. Kupiliśmy ponad 900 jednośladów, a zatem będzie to duże wydarzenie. Osobiście mogę ocenić miniony rok jako jeden z najlepszych w życiu. Mam nadzieję, że kolejny będzie jeszcze lepszy – optymistycznie podsumowuje wójt gminy Biała.
Czarnożyły - wójt gminy Andrzej Modrzejewski
Wójt Modrzejewski nie kryje, że miniony rok nie należał do łatwych.
- Rok 2024 był dla nas niewątpliwie bardzo trudny i tak naprawdę to dobrze, że się już skończył. Muszę jednak przyznać, że pod wieloma względami był to również czas niezwykle udany. Udało nam się zrealizować wiele inwestycji związanych z infrastrukturą drogową i remontem dróg. Za największe osiągnięcie uznajemy jednak wybudowanie od podstaw klubu dziecięcego wraz z przedszkolem i stołówką w Wydrzynie, za kwotę 8 mln 11 tys. złotych. W październiku mieliśmy uroczyste otwarcie i od tej pory klub bardzo sprawnie funkcjonuje. Mamy pełen komplet dzieciaków korzystających z nowego obiektu, co potwierdza, że decyzja o jego budowie była słuszna i potrzebna – akcentuje Andrzej Modrzejewski.
- Kontynuować będziemy termomodernizację placówek oświatowych. Efekt będzie wymierny, ponieważ na pewno zaoszczędzimy na zużyciu energii, a budynki zyskają także na wizerunku zewnętrznym. To wszystko cieszy, a jedyne co martwi, to że jesteśmy o rok starsi – z uśmiechem podsumowuje wójt gminy Czarnożyły.
Konopnica - wójt gminy Jacek Kurowski
Jacek Kurowski zaznacza, że gratulacje za osiągnięcia inwestycyjne w gminie Konopnica należą się przede wszystkim poprzednim władzom.
- Przede wszystkim muszę podkreślić, że jestem wójtem dopiero od pół roku. Dlatego mój udział w tegorocznych sukcesach gminy polegał bardziej na kontynuacji wieloletnich zadań inwestycyjnych, które zostały zainicjowane przez byłą radę i poprzedniego wójta. Do nas należy teraz ich realizowanie, kończenie i rozliczanie. O własnych zadaniach i osiągnięciach będziemy mogli więcej powiedzieć w przyszłym roku. Niektóre wnioski mamy już złożone. Będzie to m.in. budowa klubu dziecięcego, którego do tej pory w gminie nie było – akcentuje wójt Kurowski.
- Wśród kluczowych inwestycji ubiegłorocznych należy wymienić co najmniej dwie. Dużym przedsięwzięciem była modernizacja Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy. Szykujemy się do uroczystego otwarcia tego obiektu. Ponadto zakończyliśmy budowę kanalizacji w miejscowościach Rychłocice – Żabieniec – Mała Wieś – relacjonuje włodarz gminy Konopnica.
Wójt nie ukrywa, że nowy rok stawia przed gminą wiele wyzwań.
- Chcielibyśmy przeprowadzić termomodernizację budynków oświatowych. W przyszłym roku będziemy także modernizować stację uzdatniania wody. To bardzo ważna inwestycja, ponieważ gmina Konopnica jest dość duża, a dysponuje tylko jedną stacją. Realizacja zadania wymaga pozyskania środków w znacznej wysokości, ale jest niezbędna. Ta sprawa niemal spędza mi sen z powiek – podkreśla Jacek Kurowski.
Wójt opowiada również o chęci rozwijania gminy w kierunku turystyki.
- Dawnymi laty Konopnica stała turystyką i zamierzamy przywrócić tę tradycję. W końcu nie każda gmina może poszczycić się położeniem nad rzeką. A jak rzeka, to i lasy. Marzy nam się reorganizacja plaży, budowa przystani kajakowej, ścieżek rowerowych i pełne wykorzystanie walorów przyrody. To są jednak inwestycje długoterminowe i nie da się ich zrealizować w ciągu jednego roku. Oczywiście, wszystko zależy też od możliwości pozyskiwania środków finansowych – snuje plany Jacek Kurowski.
- Osobiście oceniam ten rok dość pozytywnie. Chociaż wciąż stawiam pierwsze kroki w urzędowaniu na stanowisku wójta, to myślę, że udało mi się zdobyć zaufanie rady. A dobra współpraca z przewodniczącą i radą gminy jest dla mnie niezwykle ważna. Bardzo dobrze oceniam też współpracę z kierownikami jednostek podlegających gminie. Mam tu na myśli przede wszystkim dyrektorów szkół, gminnych ośrodków i Środowiskowego Domu Samopomocy w Strobinie. Świetnie dogadujemy się także z kołami gospodyń wiejskich, lokalnymi stowarzyszeniami i towarzystwami. Nie mógłbym również zapomnieć o naszych strażakach – ochotnikach. Jednostki OSP działają prężnie i aktywnie. W tym roku zakupiliśmy samochód średni dla OSP Strobin oraz ogłosiliśmy przetarg na kolejny pojazd dla OSP Rychłocice. W planach jest także zakup samochodu dla OSP Szynkielów – dodaje wójt gminy Konopnica.
- Jestem optymistą i wierzę, że uda nam się zrealizować plany. Tym bardziej, że nie ma dla mnie lepszych i gorszych. Wszystkie sołectwa, mieszkańcy, jednostki organizacyjne i w ogóle wszyscy ludzie są dla mnie równi i tak samo ważni. Cieszę się, że jest między nami wzajemne zrozumienie, bo przecież zgoda buduje – podsumowuje wójt Kurowski.
Mokrsko - wójt gminy Zbigniew Dąbrowski
Zbigniew Dąbrowski podkreśla znaczenie inwestycji drogowych i kanalizacyjnych.
- To był bardzo udany rok, zarówno dla gminy jak i dla mnie osobiście. Szczególnie pod względem ilości inwestycji już zakończonych, a także rozpoczętych. Kontynuowana będzie m.in. budowa kanalizacji w Ożarowie i Krzyworzece wraz z nawierzchnią oraz rozbudowa oczyszczalni ścieków w Mokrsku, której koszt wynosi ok. 9 mln zł. Udało nam się także wybudować rekordową liczbę dróg, a zatem pod względem inwestycyjnym to był bardzo pomyślny rok – informuje wójt gminy Mokrsko.
- Przede wszystkim jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mamy nowe przedszkole. Takiej placówki jeszcze u nas nie było. W planach mamy również uruchomienie w tym obiekcie klubu dziecięcego, a zatem 2025 rok zapowiada się intensywnie i obiecująco – podsumowuje Zbigniew Dąbrowski.
Ostrówek - wójt gminy Arkadiusz Banaś
Wójt gminy Ostrówek zwraca szczególna uwagę na wysokość pozyskanych środków zewnętrznych. Koszty inwestycyjne w kanalizację Ostrówka opiewały na ok. 5 mln zł, gdzie udział własny gminy wynosił zaledwie 256 tys. zł. Reszta została sfinansowana z Rządowego Programu Polski Ład.
Zakończenie pierwszego etapu rozbudowy oczyszczalni ścieków w Rudlicach wyniosło ok. 5 mln 800 tys. zł, a wkład własny gminy to niecałe 485 tys. zł. Do tego połowa promesy wynoszącej 5 mln 330 tys. Zakończenie całości inwestycji przewidziane jest w kwietniu 2025 roku.
Inwestycja w gospodarkę wodno-kanalizacyjną w gminie Ostrówek jest w połowie realizacji. To drugi etap budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Skrzynno – Rudlice. Zakończenie przewidziano w maju 2025. Wartość inwestycji również nie jest niska i opiewa na ok. 3 mln 330 tys. Gmina miała skromny wkład własny w kwocie ok. 166 tys. zł. Ta inwestycja również została w znacznej mierze sfinansowana z Polskiego Ładu.
Polski Ład zapanował również na siedmiu wyremontowanych i zmodernizowanych drogach gminnych. W kolejce na przyszły rok czeka już przebudowa dwóch kolejnych dróg w Nietuszynie. Wartość zadania obejmującego wszystkie drogi to ok. 5 mln 666 tys. zł.
Ponadto zmodernizowano dwie drogi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: 1,5 km odcinka Niemierzyn – Gromadzice, co pozwoliło usprawnić komunikację z sąsiednią gminą oraz prawie 1 km drogi w kierunku Kuźnicy. Dofinansowanie tych dróg z środków zewnętrznych wyniosło odpowiednio 60% i 40%.
- To był dobry rok. Dużo zadań zakończyliśmy, a z wieloma jesteśmy jeszcze w trakcie. Najwięcej zakończyliśmy przedsięwzięć drogowych oraz kanalizacyjnych w Ostrówku. Są to inwestycje, których wartość szacowana jest w milionach i to niemałych – podkreśla Arkadiusz Banaś.
Dobiega końca renowacja kościoła w Ostrówku. Tutaj wkład własny w kwocie 464 tys. zł pochodził głównie z darowizn od parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Trójcy. Po stronie gminy pozostał udział wartości 32,5 tys. Widać zatem, że to parafianie wnieśli największy wkład w odbudowę swojego kościoła.
Wójt gminy Ostrówek zwraca także uwagę na renowację lokalnych zabytków.
- Jeśli idzie o remonty i odbudowę zabytków gminnych, to trwają one w Kaplicy Dworskiej Wielgie. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne wykonawca poprosił o przedłużenie terminu, dotyczy to prac wewnątrz budynku. Z zewnątrz kaplica jest już w 90% zakończona. Wkład własny pochodził niemal w całości od parafii sołeckiej i wyniósł prawie 7,5 tys. zł. Resztę pokryły środki zewnętrzne z funduszu rządowego – informuje wójt Banaś.
Włodarz gminy Ostrówek opowiada również o termomodernizacji dwóch budynków szkolnych.
- Mamy już kompletnie ocieplony, wraz z wymianą stolarki okiennej, oddział przedszkolny w Ostrówku - filia w Wielgiem. Druga część zadania dotyczy szkoły podstawowej w Janowie, która będzie się cieszyć pełną termomodernizacją już w kwietniu przyszłego roku. Całość zadania na dwie szkoły to 960 tys. zł., przy udziale gminy 144 tys. zł. – zaznacza Arkadiusz Banaś.
- W planach na przyszły rok jest termomodernizacja i poprawa warunków energochłonności kolejnych dwóch szkół: Skrzynno i Okalew. Inwestycja będzie tu oparta przede wszystkim na wymianie źródeł ciepła. W tej sprawie gmina już złożyła odpowiedni wniosek wraz z pełną dokumentacją do Funduszy Europejskich dla Łódzkiego i oczekuje na decyzję – dodaje wójt.
Cieszy także podpisanie umowy na dostawę samochodu specjalnego dla OSP Ostrówek. Druhowie ochotnicy otrzymają ten prezent na przełomie kwietnia i maja.
- Jest to samochód ciężki, na podwoziu Scania, o pojemności zbiornika paliwa 7 tysięcy litrów. Jego wartość to blisko 2 mln zł, z czego ponad 1,5 mln otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Mimo, że koszt pojazdu przewyższył pierwotne założenia, to jednak uważam, że warto było zainwestować i wesprzeć strażaków – stwierdza Banaś.
- To był bardzo dobry i niezmiernie pracowity rok – reasumuje wójt gminy Ostrówek.
Pątnów - wójt gminy Jacek Olczyk
Wójt gminy Pątnów zwięźle podsumowuje ostatnie 12 miesięcy.
- Najważniejszym śladem, jaki zaznaczyliśmy w ubiegłym roku, jest oddanie do użytkowania gminnego żłobka, który od razu zyskał duże uznanie i sympatię rodziców. W tej chwili mamy jego pełne obłożenie i to nas napawa dumą – nie kryje zadowolenia Jacek Olczyk.
- 2024 był rokiem wyborczym, a więc dość specyficznym. Można go również nazwać przejściowym, ponieważ nie zostało jeszcze uruchomionych wiele środków unijnych, na które czekamy. Mimo to, oceniam miniony rok bardzo dobrze, tym bardziej, że mija 10 lat sprawowania przeze mnie urzędu w gminie Pątnów. To skłania do refleksji i podsumowań – zaznacza wójt gminy Pątnów.
- Dużo udało się zrobić przez te 10 lat, a ten mijający rok również należy do udanych. Myślę, że to był dobry i pomyślny czas dla gminy Pątnów. Oby tylko zdrowie dopisywało, to wszystko będzie dobrze – podsumowuje Jacek Olczyk.
Skomlin - wójt gminy Grzegorz Maras
Grzegorz Maras wymienia sukcesy inwestycyjne w gminie Skomlin.
- Rok 2024 był bardzo udany. Przede wszystkim cieszymy się z realizacji zaplanowanych inwestycji. Największą z nich było zakończenie budowy i oddanie do użytku pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Skomlinie. Ponadto wymieniliśmy starą azbestową linię wodociągową na linię PCV, a także skanalizowaliśmy kolejne dwie miejscowości w gminie. Uważam za sukces, że w tej chwili aż 80% populacji mieszkańców gminy Skomlin korzysta z kanalizacji – podkreśla wójt Maras.
- Zrealizowaliśmy też inwestycje drogowe na ulicach Babinicza i Olszyńskiej oraz wiele innych drobnych planów. Aktualnie jesteśmy w trakcie adaptacji budynku przedszkolnego na żłobek w Wicherniku. Mogę śmiało powiedzieć, że rok 2025 zapowiada się również bardzo dobrze. Mamy już 14,5 mln zł zabezpieczonych w budżecie gminy na inwestycje – z zadowoleniem mówi wójt gminy Skomlin.
Wierzchlas - wójt gminy Leszek Gierczyk
Wójt gminy Wierzchlas również nie kryje dumy z udanych inwestycji i zwraca uwagę na specyfikę roku wyborczego.
- Jeśli chodzi o gminę, to oceniam ten rok jako trudny, ale dobry. Najbardziej cieszy fakt, że udało się w końcu przebudować drogę wojewódzką, która jest nareszcie przejezdna. To olbrzymia ulga dla mieszkańców. Ważną sprawą jest też kolejny etap przebudowy stacji uzdatniania wody w celu zapewnienia bezpieczeństwa w zakresie dostarczania wody mieszkańcom. To bardzo istotne, by zapewnić nieprzerwane dostawy dobrej wody – mówi Leszek Gierczyk.
- Spełnieniem naszych marzeń jest natomiast oddanie do użytku nowoczesnego i funkcjonalnego Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu – akcentuje wójt gminy Wierzchlas.
- Dla mnie osobiście ważnym wydarzeniem w tym roku były wybory samorządowe. Cieszę się, że mieszkańcy gminy Wierzchlas po raz drugi powierzyli mi zaszczytną funkcję wójta. Staram się jak najlepiej spełniać swoje obowiązki, tak by nie zawieść udzielonego mi zaufania - podsumowuje wójt Gierczyk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze