110 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z województwa łódzkiego otrzymało wsparcie finansowe z budżetu województwa. Każda z nich mogła liczyć na dofinansowanie do 10 tys. zł. Uroczyste podpisanie umów miało miejsce 27 maja w Chorzewie.
W tym roku województwo łódzkie przeznaczyło aż 1 milion złotych na wsparcie dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP). 27 maja w remizie strażackiej w Chorzewie miało miejsce uroczyste podpisanie umów z przedstawicielami aż 110 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które otrzymały dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł na drużynę.
W wydarzeniu uczestniczyli prezesi jednostek m.in. z powiatów wieluńskiego, pajęczańskiego i wieruszowskiego. Wśród wyróżnionych znalazły się drużyny MDP przy jednostkach:
Powiat wieluński: OSP w Załęczu Małym, OSP w Konopnicy, OSP w Czernicach, OSP w Chorzynie, OSP w Mokrsku, OSP w Komornikach, OSP w Rychłocicach, OSP w Słupsku, OSP w Dzietrznikach, OSP w Gaszynie.
Powiat wieruszowski: OSP w Kątach Walichnowskich, OSP w Lututowie, OSP w Chróścinie, OSP w Biadaszkach, OSP w Czastarach, OSP w Świątkowicach, OSP w Krajance, OSP w Hucie, OSP w Ostrówku.
Powiat pajęczański: OSP w Marzęcicach, OSP w Chorzewie, OSP w Kiełczygłowie, OSP w Radoszewicach, OSP w Dworszowicach Kościelnych.
Dofinansowanie, zgodnie z ideą programu, ma nie tylko wspierać lokalne jednostki, ale przede wszystkim umożliwiać młodym strażakom rozwój poprzez profesjonalne przygotowanie do zawodów i szkoleń. Dzięki środkom z budżetu województwa drużyny będą mogły doposażyć się w niezbędny sprzęt do treningów. Na listach zakupów znajdują się m.in. odzież bojowa, fantomy, defibrylatory szkoleniowe, a także elementy toru przeszkód.
- Pieniążki, które pozyskamy z tego grantu przeznaczymy na umundurowanie naszych nowych członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, bo w tym roku przybyło nam trzynaście osób. Jak również przeznaczymy je na częściowy zestaw toru przeszkód CTIF, żeby dobrze przygotowywać naszą młodzież do zawodów, gdyż musimy kawałek dojeżdżać. W gminie mamy tylko jeden taki tor, więc teraz zmontujemy go też u siebie. W sumie w MDP mamy dwadzieścia pięć osób, więc dowożąc tak liczną grupę, trzeba by zaopatrzyć się w autobus, a dysponujemy tylko starymi wozami. Pieniądze przeznaczymy również na sprzęt sportowy, aby aktywnie spędzać czas w remizie – nie tylko ćwicząc z wężami, ale także uprawiając sport, by rozwijać sprawność fizyczną. Dzięki temu nasz przyszły strażak, który – miejmy nadzieję – po ukończeniu 18. roku życia będzie nadal zaangażowany w życie jednostki, będzie dobrze przygotowany fizycznie i odpowiednio wytrenowany - mówi Marek Ignasiak, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Załęczu Małym.
Podczas spotkania gratulacje młodym strażakom i ich opiekunom złożyli marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, wicemarszałek Agnieszka Ryś oraz radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Adam Nowak.
- Trudno sobie wyobrazić nasze funkcjonowanie bez waszego wsparcia, bez waszej pomocy, którą niesiecie każdego dnia, wtedy kiedy jest ona potrzebna. Można powiedzieć, że maj to jest miesiąc zarezerwowany dla strażaków, bo świętujemy też Dzień Strażaka. Pozwólcie, że przy tej okazji złożę najserdeczniejsze życzenia, a także podziękowania za to, że wspólnie z Państwową Strażą Pożarną tworzycie taką wspaniałą rodzinę strażacką. Myślę, że to jest bardzo ważne, że potraficie się uzupełniać, wspierać i razem działać na rzecz naszego bezpieczeństwa - mówiła podczas przemówienia Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
Program dofinansowania MDP to część szerszych działań województwa łódzkiego na rzecz bezpieczeństwa i integracji społecznej w regionie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze