Hala sportowa w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu, 8 kwietnia stała się miejscem wyjątkowych zmagań sportowych, które połączyły dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu zorganizowano Niebieskie Igrzyska, które miały na celu integrację uczestników, promowanie tolerancji oraz budowanie więzi międzyludzkich, udowadniając, że sport jest skutecznym narzędziem do przełamywania barier.
8 kwietnia, hala sportowa w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu stała się centrum igrzysk sportowych dla podopiecznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu, którzy wraz ze Starostwem Powiatowym w Wieluniu byli organizatorami tegorocznego wydarzenia.
Niebieskie Igrzyska to wydarzenie organizowane z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia, oraz Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie. Inicjatorką tego projektu jest dr Anna Budzińska, Dyrektor Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.
Do akcji włączyły się reprezentacje: Powiatu Wieluńskiego, Gminy Wieluń, rodziców, Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyworzece, I Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu, oraz Zespołu Szkół nr 1, nr 2 i nr 3 w Wieluniu. Nazwy drużyn biorących udział w igrzyskach to: ,,Fioletowe Jagody Pokonują Przeszkody", ,,Złote Orły- złoty to nasz kolor, siła to nasz honor", ,,Szybkie Błyskawice", ,,Pomarańcze- pomarańczowy kolor mamy Olmpiadę dziś wygrywamy", ,,Big Pink", ,,Słoneczka", ,,Śnieżynki", ,,Ogniste Smoki- siły więcej" oraz ,,Smerfy".
- Do każdej z drużyny są dołączeni nasi uczniowie i właśnie to ma na celu integrację, pokazanie wspólności, wzajemnej tolerancji, akceptacji i zrozumienia. Dzisiejsze igrzyska są sportowo-edukacyjne. Jest część sportowa w której bierzemy udział i część edukacyjna w formie kącika dla dzieci niezainteresowanych rywalizacją - relacjonuje Katarzyna Wyrębak, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu.
Wydarzenie rozpoczęto zapaleniem pochodni z ogniem olimpijskim oraz odśpiewaniem hymnu Niebieskich Igrzysk.
- Po raz kolejny mamy wielką przyjemność, zaszczyt wręcz, gościć Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gromadzicach. Tak naprawdę jesteśmy z tymi szkołami przy wielu wydarzeniach. Nasi uczniowie są wolontariuszami w Zespole Szkół Specjalnych, bardzo często pomagają przy zawodach sportowych i różnego typu wydarzeniach. Dziś jesteśmy gospodarzami i bardzo cieszymy się z tego powodu - podkreśla Elżbieta Urbańska-Golec, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu.
Celem Niebieskich Igrzysk jest udowodnienie, że każdy, bez względu na swoje umiejętności, może stać się sportowcem i osiągnąć sukces, dostosowany do swoich możliwości. Zawody drużynowe, które są częścią tego wydarzenia, mają na celu integrację uczestników oraz wspieranie budowania silnych więzi między nimi.
- Wspólnie z naszymi placówkami, które prowadzą kształcenie specjalne wpadliśmy na pomysł, żeby takie Niebieskie Igrzyska przeprowadzić na naszym terenie, co będzie integracją zarówno tych szkół, jak i całego środowiska. Najważniejsze jest to, że wydarzenie zwiększy świadomość w temacie autyzmu - mówi Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.
- Zawsze chętnie wchodzimy w takie działania, które wspierają osoby ze specjalnymi potrzebami, nikogo z przedstawicieli Starostwa Powiatu Wieluńskiego nie trzeba było namawiać do wzięcia udziału - dodaje.
Każdy z uczestników zawodów został nagrodzony medalem. Wydarzenie, które po raz kolejny łączyło dzieci, młodzież oraz dorosłych, pokazało, jak ważne są wzajemne wsparcie, zrozumienie i akceptacja w budowaniu społeczeństwa opartego na równości. Niebieskie Igrzyska stały się symbolem integracji, dowodząc, że sport to doskonały sposób na przełamywanie barier i zbliżanie ludzi, niezależnie od ich indywidualnych wyzwań. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, wolontariuszy oraz wszystkich uczestników, tegoroczne igrzyska będą z pewnością niezapomnianym doświadczeniem, które na długo pozostanie w sercach i pamięci wszystkich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze