Reklama

Odwdzięczyli się mieszkańcom

Strażnica OSP Drobnice w ciągu ostatnich dwóch lat przeszła znaczną metamorfozę. Najpierw udało się wymienić pokrycie dachu, a następnie została docieplona i wyremontowana także wewnątrz. Tą pierwszą inwestycję udało się wykonać ze wsparciem finansowym mieszkańców. W ramach podziękowania za pomoc druhowie przygotowali piknik.

Gmina Osjaków pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na termomodernizację budynku straży w Drobnicach. Prace zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu zrealizowano w ubiegłym roku. Tą inwestycję poprzedziła niezbędna wymiana pokrycia dachu. 
- Strażnica była oddana do użytku w 1963 r., więc dach miał już swoje lata – mówi Damian Sobieraj, prezes OSP w Drobnicach.
- Tym bardziej, że mamy teraz zamontowaną fotowoltaikę na dachu, a poprzedni dach by tej instalacji nie wytrzymał. Projekt termomodernizacji zakładał, że będzie bardzo gruby styropian na ścianach, więc stare pokrycie traciło swoje jakiekolwiek funkcje. Dlatego też zarząd i druhowie OSP podjęli inicjatywę wymienienia go na nowy, nie mieliśmy tyle funduszy, żeby coś z tym zrobić, więc z pomocą ruszyli nam mieszkańcy. 
Cała inwestycja, związana z wymianą dachu, łącznie z dotacją z gminy Osjaków (30 tys. zł na zakup i montaż blachy), kosztowała ok. 60 tys. zł. Pozostałe prace dotyczące usunięcia ubytków w wiązaniu wyceniono na 24 tys. zł, z czego 12 tys. zł to wkład OSP Drobnice, a drugie tyle przekazali mieszkańcy. 
- W ubiegłym roku nie można było organizować żadnych imprez, teraz są zniesione obostrzenia, więc zarząd stwierdził, że pora zrobić taką imprezę w celu podziękowania mieszkańcom za ich wkład i pomoc w zrobieniu tego dachu – informuje Sobieraj.
Piknik na placu za remizą odbył się 26 czerwca. Druhowie w jego trakcie zaprezentowali m.in. sprzęt, którym obecnie dysponują i pozyskali go przez ostatnie lata. Na mieszkańców czekały także darmowe smakołyki z grilla oraz zimne i ciepłe napoje. 
- Raz my coś możemy zrobić dla mieszkańców, a nie zawsze mieszkańcy dla nas – przyznaje prezes. 
Pokrycie nową blachą wykonała firma ,,Urpol’’ z Drobnic, a prace dotyczące wiązania we własnym zakresie wykonali strażacy. Dach udało się więc przygotować przed rozpoczęciem termomodernizacji oraz założeniem ogrzewania, gruntowej pompy ciepła. 
- Remiza super wygląda, zupełnie inny obiekt się zrobił, to co było, a jest teraz - ocenia Anna Czyż.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, zawsze dokładamy się do takich prac, bo my przecież mieszkamy tutaj, nasze dzieci. Ten piknik to też bardzo fajny gest ze strony strażaków. 
- W środku nie byłam jeszcze, ale zewnętrznie jest o wiele lepiej niż było wcześniej – podkreśla Agnieszka Cieśla.
- Fajny pomysł z tym festynem, bo jednocześnie dzieci mogą też świętować zakończenie roku szkolnego. Nasi strażacy są najlepsi w gminie według mnie, zawsze zwarci i gotowi do wszystkiego, do zorganizowania imprezy i do pożaru, czy pomocy. 
W wydarzeniu, oprócz mieszkańców i gości z różnych okolic, uczestniczyli także przedstawiciele władz gminnych: Sylwia Walczak, wiceprzewodnicząca rady gminy Osjaków oraz Roman Wróbel, radny gminny, pochodzący z Drobnic, którego gołębie były jedną z atrakcji pikniku. 
- Straż zawsze była miejscem spotkań kulturalnych, rozrywkowych wszystkich mieszkańców, Tu zawsze odbywały się wszystkie spotkania integracyjne itd., a teraz możemy się pochwalić wyremontowaną strażnicą, także wewnątrz – podsumowuje Sobieraj. 
Oficjalne otwarcie obiektu planowane jest na 8 sierpnia.

Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości