Rekordowa liczba 186 uczestników ukończyła ósmą edycję Pajęczańskiego Biegu Niepodległości rozegranego 11 listopada. W gronie medalistów znaleźli się reprezentanci z naszego regionu - Amelia Pawelus, Damian Skupiński oraz Michał Bator. Podczas imprezy zorganizowano zbiórkę na rzecz Jana Czarneckiego, chorego na SMA.
Pajęczański bieg z roku na rok staje się coraz popularniejszy wśród biegaczy z naszego regionu jak również ościennych powiatów - bełchatowskiego czy kłobuckiego. Nic w tym dziwnego, bowiem impreza jest bardzo dobrze zorganizowana, nie brakuje atrakcji dla dzieci i młodzieży, a sama trasa należy do szybkich, co potwierdziły tegoroczne wyniki. Zanim jednak ulicami Pajęczna pobiegł bieg główny, na Stadionie Miejskim odbyła się seria wyścigów dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy - Urząd Miejski w Pajęcznie, Starostwo Powiatowe w Pajęcznie oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy pomocy Klubu Biegacza Warta z Pajęczna zadbali o sportową rozrywkę dla wszystkich chętnych: od przedszkolaków po młodzież z najstarszych klas szkół podstawowych. Emocji jak to zwykle podczas takiej rywalizacji nie brakowało - zarówno u samych uczestników jak i aktywnie dopingujących swoje pociechy rodziców i dziadków. Na starcie stanęło ostatecznie 140 uczestników biegów dziecięcych. Wyścigi najmłodszych adeptów biegania były świetnym preludium do głównej rywalizacji, która po raz drugi odbywała się na nowej, liczącej pięć i pół kilometra trasie. Biegacze mieli do pokonania dwie pętle ulicami Rekreacyjną, Majorat, Długosza, Sienkiewicza oraz Jana Pawła II. Na czele od samego początku znaleźli się wspomniani krzeczowianie Skupiński i Bator oraz Mateusz Pawełczak ze Złochowic w powiecie kłobuckim. Za liderami podążała duża grupa zawodników walczących o kolejne miejsca w pajęczańskim biegu, a stawka biegaczy rozciągnęła się na ponad kilometr. Ostatecznie po nieco ponad siedemnastu minutach jako pierwszy na Stadion Miejski wbiegł Pawełczak z przewagą blisko piętnastu sekund nad Skupińskim a trzeci finiszował piętnastoletni Bator - najmłodszy biegacz w czołówce. Jako czwarta na mecie zameldowała się zwyciężczyni biegu kobiet - Barbara Pawełczak. Tym samym złote medale VIII Biegu Niepodległości w Pajęcznie powędrowały do małżeństwa ze Złochowic. Druga w gronie kobiet przybiegła Amelia Pawelus z Suchowoli w gminie Rząśnia. Siedemnastolatka była także siedemnasta w klasyfikacji ogólnej. Najlepszą biegaczką z powiatu wieluńskiego w pajęczańskim biegu okazała się Marta Wolna z Niemierzyna w gminie Ostrówek, zaś najlepszym biegaczem z powiatu wieluńskiego Dawid Wolny z Wielunia. Z powodzeniem w marszu Nordic Walking zaprezentowali się przedstawiciele Warty Osjaków – druga w gronie pań była Michalina Prusińska, w gronie mężczyzn drugi na metę dotarł Maciej Dróżdż a trzeci Mateusz Adamkowski. Jak przystało na bieg z okazji odzyskania niepodległości sportowe zmagania przeplatały się w Pajęcznie z akcentami patriotycznymi. Start do biegu poprzedziło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego a wielu uczestników przyozdobiło swoje twarze i ubiór symbolem flagi państwowej. Byli też tacy, którzy całą trasę pokonali z biało – czerwoną w ręku.
– Zdecydowanie by to rekordowy bieg jeśli chodzi o zainteresowanie i ilość uczestników. Było również bardzo szybko, choć nie padł rekord trasy to wielu uczestników poprawiło swoje najlepsze wyniki. Już teraz zapraszamy za rok na kolejną edycję imprezy – komentuje Jacek Mruszczyk, prezes współorganizatora biegu KBW Warta.
Obok sportowych i niepodległościowych akcentów imprezie przyświecał jeszcze jeden szczytny cel. Tłumnie zebrani na Stadionie Miejskim uczestnicy i kibice ustawiali się w długich kolejkach do stoisk, gdzie trwał kiermasz ciast i innych przysmaków, a każdy datek trafiał do puszek z uśmiechniętą twarzą małego Jasia Czarneckiego, siedemnastomiesięcznego pajęczanina chorego na SMA. Choć organizatorzy przygotowali wiele kulinarnych atrakcji, już po kilku kwadransach stoiska świeciły pustkami.
Grzegorz Boroń
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze