Reklama

Rok koalicji PiS-u z PSL-em w powiecie. Jak sprawdziło się to polityczne „małżeństwo”

Dokładnie rok temu, 6 maja 2024 roku, w powiecie wieluńskim doszło do nieoczekiwanego, ale skutecznego politycznego porozumienia. Po wyborach samorządowych, koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego objęła stery w Radzie Powiatu i przejęła władzę w powiecie wieluńskim. Jak to polityczne „małżeństwo” sprawdziło się w zarządzaniu powiatem?

Po zawarciu porozumienia, obie strony dotrzymały jego założeń wybierając zarząd powiatu. Starostą został Maciej Bryś (PSL), zaś funkcję wicestarosty utrzymał Krzysztof Dziuba (PiS). Skład zarządu Powiatu uzupełnili: Piotr Kędzia (PSL), Łukasz Dybka (PiS) i Jakub Jurdziński (PiS). Przewodniczącym Rady został starosta powiatu w latach 2005-2018 Andrzej Stępień (PSL), a wiceprzewodniczącymi: Joanna Kałdońska (PiS) oraz Grażyna Ryczyńska (PSL).

Po roku, mimo różnic politycznych, współpraca obu ugrupowań zaowocowała realnymi korzyściami dla mieszkańców powiatu. Ku zaskoczeniu, koalicja PiS i PSL (jedna z niewielu w kraju) udowodniła, że współpraca ponad podziałami może przynieść realne rezultaty.

Reklama

Już w pierwszych miesiącach urzędowania sfinalizowano dofinansowanie oraz przetarg i rozpoczęto wartą ponad 20 milionów przebudowę oddziału ginekologii i bloku porodowego w wieluńskim szpitalu. Obecnie realizacja tego zadania jest na półmetku, a dzięki skutecznemu pozyskaniu dofinansowania, przebiega bez zakłóceń.
W mijającym roku zakończono kilka dużych projektów drogowych, takich jak przebudowa ulicy Jagiełły w Wieluniu oraz dróg w Wiktorowie, Komornikach, Gromadzicach czy między Gromadzicami a Skrzynnem. Rozpoczęto także nowe budowy dróg w Popowicach, Wierzchlesie. Powiat pozyskał również dofinansowanie na budowę atrakcyjnej turystycznie ścieżki rowerowej z Rudy do Kamionu, a kilka dni temu podpisano umowę z jej wykonawcą. W ostatnim czasie starostowie (Bryś i Dziuba – przyp. redakcja) podpisali również umowy na dofinansowanie przebudowy ul. Przemysłowej w Wieluniu oraz drogi w Raczynie. Przy współpracy z gminą Pątnów pozyskano również duże dofinansowanie na przebudowę drogi w Grębieniu. Aktywność w pozyskiwaniu środków na drogi powiatu wieluńskiego, z pewnością, mogą pozazdrościć mieszkańcy innych samorządów.

Powiat zajmuje się też szkołami ponadpodstawowymi, dla których mijający rok także był dobry. Skuteczne złożono wnioski na dofinansowanie w kwocie kilkunastu milionów złotych, a jeszcze kilka z nich jest w ocenie. Przeprowadzono przetarg i wykonano inwestycje sportowe przy I liceum, gdzie powstała hala lekkiej konstrukcji, bieżnia, kort oraz boisko do siatkówki plażowej. Również sala i boisko w Zespole Szkół nr 2 doczekały się remontu.
Samorządowcy chcą dać głos młodym, powołując Młodzieżową Radę Powiatu, która ma być głosem doradczym i opiniującym. Szefowie powiatu podkreślają wartość współpracy z organizacjami pozarządowymi dla który ogłosili niedawno nabór w konkursie grantowym. Co ciekawe powołany do życia Powiatowy Program Upowszechniania Tenisa, w ramach którego ponad setka przedszkolaków trenuje nieodpłatnie, to pierwszy taki program w Polsce.

Reklama

Dobrze wygląda również praca w sferze kultury i zaangażowania społecznego. Jak zgodnie podkreślali uczestnicy ubiegłorocznych dożynek powiatowych w Ostrówku, były to w ocenie wielu najlepsze dożynki powiatowe w historii, pełne dobrej zabawy i świetnej organizacji. Warto podkreślić otwartość starostów na zaangażowanie w działania kulturalne i społeczne, co udowodnili występami w Wieluńskiej Stajence czy zaangażowaniem w akcje charytatywne.

Mieszkańcy zauważają również zmiany ułatwiające dostęp do urzędu. Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności z ciasnych pomieszczeń na ulicy Śląskiej został przeniesiony do budynku Urzędu Pracy, gdzie mieszkańcy obsługiwani są w bardziej komfortowych warunkach. Również w starostwie na pierwszy poziom przeniesione zostało biuro podawcze, interesanci z korespondencją nie muszą już błądzić po korytarzach. Obecnie trwa remont elewacji zabytkowego budynku starostwa.

Reklama

Rok rządów koalicji PiS–PSL w powiecie wieluńskim przyniósł szereg inwestycji infrastrukturalnych, edukacyjnych i społecznych, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Współpraca między przedstawicielami obu partii zaowocowała realizacją projektów istotnych dla lokalnej społeczności. Oby w kolejnych latach ta zgodna współpraca trwała i przynosiła kolejne dobre wieści dla mieszkańców powiatu wieluńskiego.

Wywiad ze starostą Maciejem Brysiem i wicestarostą Krzysztofem Dziubą publikujemy w odrębnym materiale.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości