Dokładnie rok temu, 6 maja 2024 roku, w powiecie wieluńskim doszło do nieoczekiwanego, ale skutecznego politycznego porozumienia. Po wyborach samorządowych, koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego objęła stery w Radzie Powiatu i przejęła władzę w powiecie wieluńskim. Jak to polityczne „małżeństwo” sprawdziło się w zarządzaniu powiatem?
Po zawarciu porozumienia, obie strony dotrzymały jego założeń wybierając zarząd powiatu. Starostą został Maciej Bryś (PSL), zaś funkcję wicestarosty utrzymał Krzysztof Dziuba (PiS). Skład zarządu Powiatu uzupełnili: Piotr Kędzia (PSL), Łukasz Dybka (PiS) i Jakub Jurdziński (PiS). Przewodniczącym Rady został starosta powiatu w latach 2005-2018 Andrzej Stępień (PSL), a wiceprzewodniczącymi: Joanna Kałdońska (PiS) oraz Grażyna Ryczyńska (PSL).
Po roku, mimo różnic politycznych, współpraca obu ugrupowań zaowocowała realnymi korzyściami dla mieszkańców powiatu. Ku zaskoczeniu, koalicja PiS i PSL (jedna z niewielu w kraju) udowodniła, że współpraca ponad podziałami może przynieść realne rezultaty.
Już w pierwszych miesiącach urzędowania sfinalizowano dofinansowanie oraz przetarg i rozpoczęto wartą ponad 20 milionów przebudowę oddziału ginekologii i bloku porodowego w wieluńskim szpitalu. Obecnie realizacja tego zadania jest na półmetku, a dzięki skutecznemu pozyskaniu dofinansowania, przebiega bez zakłóceń.
W mijającym roku zakończono kilka dużych projektów drogowych, takich jak przebudowa ulicy Jagiełły w Wieluniu oraz dróg w Wiktorowie, Komornikach, Gromadzicach czy między Gromadzicami a Skrzynnem. Rozpoczęto także nowe budowy dróg w Popowicach, Wierzchlesie. Powiat pozyskał również dofinansowanie na budowę atrakcyjnej turystycznie ścieżki rowerowej z Rudy do Kamionu, a kilka dni temu podpisano umowę z jej wykonawcą. W ostatnim czasie starostowie (Bryś i Dziuba – przyp. redakcja) podpisali również umowy na dofinansowanie przebudowy ul. Przemysłowej w Wieluniu oraz drogi w Raczynie. Przy współpracy z gminą Pątnów pozyskano również duże dofinansowanie na przebudowę drogi w Grębieniu. Aktywność w pozyskiwaniu środków na drogi powiatu wieluńskiego, z pewnością, mogą pozazdrościć mieszkańcy innych samorządów.
Powiat zajmuje się też szkołami ponadpodstawowymi, dla których mijający rok także był dobry. Skuteczne złożono wnioski na dofinansowanie w kwocie kilkunastu milionów złotych, a jeszcze kilka z nich jest w ocenie. Przeprowadzono przetarg i wykonano inwestycje sportowe przy I liceum, gdzie powstała hala lekkiej konstrukcji, bieżnia, kort oraz boisko do siatkówki plażowej. Również sala i boisko w Zespole Szkół nr 2 doczekały się remontu.
Samorządowcy chcą dać głos młodym, powołując Młodzieżową Radę Powiatu, która ma być głosem doradczym i opiniującym. Szefowie powiatu podkreślają wartość współpracy z organizacjami pozarządowymi dla który ogłosili niedawno nabór w konkursie grantowym. Co ciekawe powołany do życia Powiatowy Program Upowszechniania Tenisa, w ramach którego ponad setka przedszkolaków trenuje nieodpłatnie, to pierwszy taki program w Polsce.
Dobrze wygląda również praca w sferze kultury i zaangażowania społecznego. Jak zgodnie podkreślali uczestnicy ubiegłorocznych dożynek powiatowych w Ostrówku, były to w ocenie wielu najlepsze dożynki powiatowe w historii, pełne dobrej zabawy i świetnej organizacji. Warto podkreślić otwartość starostów na zaangażowanie w działania kulturalne i społeczne, co udowodnili występami w Wieluńskiej Stajence czy zaangażowaniem w akcje charytatywne.
Mieszkańcy zauważają również zmiany ułatwiające dostęp do urzędu. Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności z ciasnych pomieszczeń na ulicy Śląskiej został przeniesiony do budynku Urzędu Pracy, gdzie mieszkańcy obsługiwani są w bardziej komfortowych warunkach. Również w starostwie na pierwszy poziom przeniesione zostało biuro podawcze, interesanci z korespondencją nie muszą już błądzić po korytarzach. Obecnie trwa remont elewacji zabytkowego budynku starostwa.
Rok rządów koalicji PiS–PSL w powiecie wieluńskim przyniósł szereg inwestycji infrastrukturalnych, edukacyjnych i społecznych, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Współpraca między przedstawicielami obu partii zaowocowała realizacją projektów istotnych dla lokalnej społeczności. Oby w kolejnych latach ta zgodna współpraca trwała i przynosiła kolejne dobre wieści dla mieszkańców powiatu wieluńskiego.
Wywiad ze starostą Maciejem Brysiem i wicestarostą Krzysztofem Dziubą publikujemy w odrębnym materiale.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze