Gmina Działoszyn wykorzystuje naturalne położenie w Łuku Warty. Miliony zostaną zainwestowane w budowę zaplecza sportowo-rekreacyjne. Spora część zaplanowanych inwestycji jest w trakcie realizacji. Lada dzień zostanie rozstrzygnięty przetarg na zagospodarowanie obszaru przy lesie. W przyszłym roku ma tam powstać basen.
Obecne inwestycje to drugi etap budowy Regionalnego Ośrodka Turystyki i Rekreacji. W pierwszym powstało Centrum Obsługi Turystycznej, z hotelem i salą konferencyjną, przystań kajakowa oraz Punkt Informacji Turystycznej. Kosztowało to ponad 5 mln zł. Lwią część pokryło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które wyniosło ponad 4,5 mln zł. Działoszyn ze swojego budżetu wyłożył niespełna 800 tys. zł.
Tym razem gmina również pozyskała ogromną dotację z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości ponad 5 mln zł. Tym razem jednak to tylko połowa wartości inwestycji. Samorządowcy liczą, że uda im się zdobyć dodatkowe środki.
- Nasz wniosek o pieniądze z drugiej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych niestety nie uzyskał akceptacji – mówi Rafał Drab, burmistrz Działoszyna.
- Teraz czekamy na listę dofinansowań, jeśli chodzi o podział z trzeciego rozdania. Między innymi powtórzyliśmy wniosek o dofinansowanie tego zadania. A także kilku innych.
Burmistrz Drab nie jest jednak pewien, czy pieniądze do Działoszyna trafią.
- Jak większość samorządów mamy uwagi, co do klucza przyznawania tych środków. Chcielibyśmy bardziej opierać się na konkretnych wytycznych, co do składanego wniosku. Posiadać wiedzę, jak się przygotować. Gdybyśmy np. wiedzieli, że jest brany dochód na mieszkańca czy inny czynnik, mielibyśmy jaśniejszy ogląd sytuacji. A tak te kryteria są nieprecyzyjne.
Drugi etap zadania, mającego rozwinąć turystykę na tym terenie podzielono na kilka części. W jego ramach zostaną zagospodarowane trzy obszary: nad rzeką, na wyspie i przy lesie. Powstanie także kładka pieszo rowerowa na wyspę. W kilku miejscach roboty już trwają i zakończą się w tym roku. Do końca listopada ma zostać zagospodarowany teren nad rzeką. Za 1,12 mln powstanie tu plaża z boiskiem do piłki plażowej, plac zabaw i siłownia napowietrzna, stoły do gier, wiaty piknikowe czy miejsca na ogniska oraz pole biwakowe. Zaplanowano również miejsca pod małą gastronomię. Za to już w maju powinna być gotowa kładka.
Z kolei inwestycje na wyspie, czyli budowa sceny z zadaszeniem, boisk do gier zespołowych, a także miejsca pod lodowisko ma być skończona do maja, ale przyszłego roku. Będzie kosztowała 1,45 mln zł.
2 kwietnia zostaną otwarte oferty na realizację zadania dotyczącego terenu przy lesie. W tym miejscu ma powstać basen z brodzikiem dla dzieci, a także plac do mini-golfa, boisko wielofunkcyjne, skatepark, siłownia napowietrzna, plac zabaw czy tor rowerowy z przeszkodami.
- Chcemy wykorzystać warunki naturalne Zakola rzeki Warty i stawiamy na turystykę – podsumowuje Rafał Drab.
- Ale nie tylko. Rekreacja, pod kątem naszym mieszkańców, jest ważna – dodaje.
- Czekamy teraz na rozstrzygnięcie przetargu dotyczącego ostatniej części tego zadania. Na terenie Działoszyna nie było do tej pory legalnie wyznaczonych miejsc do kąpieli , dlatego będziemy budować baseny odkryte. – mówi.
- Chcemy, aby te baseny nie były czynne tylko w sezonie wakacyjnym, w lipcu i sierpniu, kiedy aura pozwala na to, ale planujemy dodatkowo zainwestować w fotowoltaikę czy solary, aby podgrzewały wodę. Zakładamy, że okres funkcjonowania zostanie dzięki temu wydłużony.
Burmistrz nie ukrywa, że liczy na rozwój usług turystycznych i aktywizację miejscowych. Cieszy się również, że dzięki realizacji projektu, znacznie zwiększy się dostępność do bazy sportowej i rekreacyjnej dla miejscowych.
Magdalena Lizurej
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze