Wójt z rentą i udziałami w gospodarstwie rolnym, sekretarz, która sprzedała działki za 200 tys. zł, oraz skarbnik bez domu i mieszkania, ale za to z największymi oszczędnościami wśród władz gminy. Zajrzeliśmy do najnowszych oświadczeń majątkowych osób kierujących samorządem w Wierzchlesie.
Najwyższe dochody spośród osób pełniących najważniejsze funkcje w gminie wykazał wójt Leszek Gierczyk. Z tytułu pracy w Urzędzie Gminy Wierzchlas otrzymał w ubiegłym roku 256 082 zł. To jednak nie jedyne źródło jego dochodów. W oświadczeniu majątkowym znalazły się również renta inwalidzka w wysokości 14 372 zł, świadczenie wychowawcze wynoszące 19 200 zł, ryczałt samochodowy na kwotę 2 619 zł oraz świadczenie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w wysokości 1 250 zł.
Wójt zgromadził 59 tys. zł oszczędności oraz ponad 50 tys. zł środków w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wspólnie z żoną posiada dom o powierzchni 158 metrów kwadratowych wyceniony na 700 tys. zł. Ma również udział wynoszący 1/8 w domu o powierzchni 241 metrów kwadratowych, którego wartość oszacowano na ponad 350 tys. zł. Taki sam udział posiada w gospodarstwie rolnym o powierzchni ponad 5,5 hektara. Całość została wyceniona na 324,7 tys. zł. W majątku małżeństwa znajduje się także działka budowlana z budynkiem gospodarczo-garażowym o wartości 80 tys. zł.
Leszek Gierczyk jest właścicielem Peugeota 308 z 2008 roku. Spłaca również kredyt gotówkowy zaciągnięty w Nadwarciańskim Banku Spółdzielczym w Działoszynie. Na koniec ubiegłego roku do oddania pozostawało jeszcze 6,6 tys. zł kapitału.
Największe oszczędności zgromadził skarbnik gminy Arkadiusz Patyk. Wraz z żoną posiada 291 tys. zł. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu samorządowców nie wykazał w oświadczeniu żadnego domu ani mieszkania. Dzierżawi natomiast 12 hektarów gruntów rolnych o wartości 245 tys. zł.
Gospodarstwo okazało się ważnym źródłem dodatkowych dochodów. W 2025 roku przyniosło ponad 40 tys. zł przychodu i blisko 24 tys. zł dochodu. Z pracy w Urzędzie Gminy skarbnik uzyskał 178 354 zł. Dodatkowo otrzymał 14 403 zł dopłat z ARiMR oraz niemal 2 tys. zł zwrotu podatku akcyzowego.
W jego oświadczeniu znalazły się także Ford Focus z 2014 roku, ciągnik Massey Ferguson 1114 z 1980 roku oraz przyczepa Sanok D-47B z 1975 roku.
Jedną z bardziej interesujących pozycji w oświadczeniach majątkowych jest transakcja wykazana przez sekretarz gminy Beatę Marczak. W ubiegłym roku sprzedała działki budowlane za 200 tys. zł. Sama sekretarz zgromadziła 20,6 tys. zł oszczędności, posiada także ponad 41 tys. zł środków zgromadzonych w PPK oraz 20 euro oszczędności w walucie obcej.
W jej majątku znajduje się odziedziczony dom o powierzchni 118 metrów kwadratowych i wartości 400 tys. zł. Wspólnie z mężem posiada również mieszkanie o powierzchni 36 metrów kwadratowych wycenione na 484 tys. zł. Odziedziczyła także działkę budowlaną o powierzchni 800 metrów kwadratowych i wartości 35 tys. zł oraz budynek gospodarczy wart 25 tys. zł.
Dochód z pracy w Urzędzie Gminy wyniósł 208 832 zł. Dodatkowo wykazała 2 044 zł z działalności wykonywanej osobiście oraz 1 tys. zł z innych źródeł. Beata Marczak wraz z mężem posiada dwa samochody - Kię Sorento z 2007 roku oraz Citroena C4 Picasso z 2013 roku. Wciąż spłaca również kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup mieszkania. Z początkowej kwoty 364 tys. zł do spłaty pozostało około 59 tys. zł.
Marcin Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy Wierzchlas, wykazał ponad 31 tys. zł oszczędności zgromadzonych na dwóch rachunkach bankowych. Jest właścicielem domu o powierzchni 130 metrów kwadratowych, którego wartość oszacowano na 350 tys. zł. W przeciwieństwie do pozostałych samorządowców nie osiąga dochodów z gospodarstwa rolnego czy działalności gospodarczej.
Największe wpływy przyniosła mu praca zawodowa. Jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Wieluniu zarobił 153 226 zł. Dodatkowo otrzymał 24 tys. zł diet za pełnienie funkcji radnego. W jego majątku znajdują się dwa samochody - Seat Leon z 2008 roku oraz Hyundai Tucson z 2021 roku.
Przewodniczący wykazał także dwa kredyty. Na koniec roku do spłaty pozostawało 3 701 zł kredytu samochodowego oraz 2 728 zł kredytu gotówkowego.
Oświadczenia majątkowe pokazują, że najwyższe dochody osiągnął wójt Leszek Gierczyk, natomiast największe oszczędności zgromadził skarbnik Arkadiusz Patyk. Dokumenty pokazują też, jak różne są źródła dochodów lokalnych samorządowców – od pracy w urzędzie, przez rolnictwo i najem nieruchomości, po sprzedaż działek czy pracę w oświacie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze