Reklama

Widmo prywatyzacji wieluńskiego szpitala

Niektórzy pracownicy szpitala w Wieluniu widzą przyszłość swojego miejsca pracy w ciemnych barwach. Do redakcji zgłaszają się spekulując o prywatyzacji placówki. Zakusy na cały wieluński szpital ma rzekomo Grupa American Heart of Poland. Należące do niej Polsko - Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo - Naczyniowego z powodzeniem prowadzą już szpitalny oddział kardiologii inwazyjnej. Urzędnicy i dyrekcja stanowczo zaprzeczają pogłoskom. Wątpliwości jednak ludzi nie opuszczają.

Czy szpital w Wieluniu może przejąć prywatna firma?

Wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba zapewnia, że prywatyzacja miejscowego szpitala to fikcja i próbuje rozwiać wątpliwości. Jak twierdzi Dziuba, starostwo nie ma obecnie żadnych planów ani decyzji dotyczących prywatyzacji szpitala. Rzeczywiście, pojawiają się firmy zainteresowane wynajęciem części powierzchni w budynku, jednak owo zainteresowanie nie jest poparte konkretnymi ofertami.
- Nie ma żadnej oficjalnej propozycji w sprawie wykupu czy przejęcia szpitala. Owszem, zgłosiło się kilka różnych firm, ale odnośnie wynajmu pomieszczeń. Nie ma co siać paniki – uspokaja wicestarosta wieluński.
- O żadnej prywatyzacji nie ma mowy – stanowczo ucina spekulacje Krzysztof Dziuba.
Wicestarosta podkreśla, że ewentualne propozycje mogą być rozpatrywane jedynie wtedy, gdy pojawi się realna, konkretna oferta i pod warunkiem zapewnienia dobra pacjentom. 
- Każda decyzja w sprawie szpitala jest podejmowana z myślą o podniesieniu jakości opieki zdrowotnej, a nie jej ograniczeniu – akcentuje Krzysztof Dziuba.
W 2023 roku w wieluńskim szpitalu uruchomiono oddział kardiologii inwazyjnej prowadzony przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Oddział ten funkcjonuje w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zapewnia pacjentom całodobową opiekę kardiologiczną, w tym interwencje ratujące życie w przypadku zawałów serca. 
- Dzięki działalności kliniki pomoc uzyskały już setki pacjentów, a sam oddział cieszy się bardzo dobrą opinią wśród mieszkańców regionu – przypomina wicestarosta.
W opinii urzędników, szpital funkcjonuje normalnie, a jednocześnie trwa jedna z największych inwestycji ostatnich lat – przebudowa oddziału położniczo - ginekologicznego oraz bloku porodowego. 
- Prace realizowane są w ramach projektu o wartości ponad 22 milionów złotych i mają na celu poprawę warunków opieki nad pacjentkami i noworodkami – podkreśla Krzysztof Dziuba.
Dyrektor wieluńskiego szpitala Anna Freus kategorycznie oznajmia, że nie dotarły do niej żadne oficjalne informacje w sprawie. Akcentuje też, że szpital w żadnej mierze nie jest zaangażowany w działania, które miałyby zmierzać w kierunku prywatyzacji.
- Absolutnie nie jestem stroną w tej sprawie, nie będę zatem komentować pogłosek. Tym bardziej, że nie otrzymałam żadnych informacji w tej kwestii od podmiotu założycielskiego (czyt. Starostwa Powiatowego w Wieluniu – przyp. red.). Krążą tylko plotki, a plotkami to nie zajmuję się – wyraża zdecydowane stanowisko Anna Freus.
Natalia Janas, kierownik administracji oddziału kardiologicznego wieluńskiego szpitala, nie kryje zdziwienia pytaniem o plany prywatyzacji.
- Pierwszy raz słyszę o czymś takim. Nie mam żadnej informacji na temat przejęcia szpitala, wobec czego ciężko mi nawet odnieść się do tej sprawy – zaznacza Natalia Janas.
Reporterka kulisy.net kontaktowała się również z Grupą AHoP. Oczekuje na komentarz rzecznika prasowego.
Mimo wszystko, obawa przed prywatyzacją i niepokój o dalsze losy szpitala nadal spędzają sen z powiek personelowi. Oliwy do ognia dolewa niedawna kilkudniowa kontrola w placówce. Pod koniec marca w szpitalu działał zespół kontrolny Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Wieluniu. Prześwietlono szczególnie działalność Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) oraz Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM). Nie obyło się bez zaleceń pokontrolnych. Wobec wielu z nich dyrekcja szpitala formalnie zgłosiła zastrzeżenia. Ale to już dłuższa historia na odrębny artykuł.

Grupa American Heart of Poland: Nie jesteśmy i nigdy nie byliśmy zainteresowani wykupem szpitala w Wieluniu

Już po publikacji powyższego artykułu w papierowej wersji "Kulis ..." redakcja otrzymała komentarz od podmiotu, który wynajmuje powierzchnie wieluńskiego szpitala i prowadzi tu kardiologię inwazyjną.

Reklama

"W nawiązaniu do artykułu opublikowanego na łamach „Kulis Powiatu”, uprzejmie informujemy, że Grupa American Heart of Poland nie jest i nigdy nie była zainteresowana wykupem Szpitala w Wieluniu.

Od wielu lat koncentrujemy się na zapewnianiu wysokiej jakości opieki kardiologicznej w ramach działającego w tej placówce Oddziału Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Współpracujemy z dyrekcją szpitala oraz lokalnym samorządem. Współpraca ze Starostwem Powiatowym i kierownictwem placówki przebiega w sposób profesjonalny i partnerski.

Naszym niezmiennym celem jest świadczenie kompleksowej opieki kardiologicznej dla mieszkańców Wielunia i okolic. Dbamy o dostępność leczenia oraz ciągłość opieki, w ramach NFZ. Tylko w 2024 roku udzieliliśmy pomocy niemal 1700 pacjentom, w tym ponad 250 osobom z zawałem serca, wymagającym pilnej interwencji ratującej życie. Oprócz przypadków nagłych realizujemy również szeroki zakres zabiegów planowych.  Są to m.in. angioplastyki wieńcowe, ablacje, koronarografie, wszczepianie kardiowerterów.

W ramach działań AHP prowadzimy edukację zdrowotną dla mieszkańców Wielunia i okolic – z ramienia Fundacji „Z sercem do Pacjenta” organizujemy bezpłatne spotkanie poświęcone profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

Beata Staniaszczyk
Koordynator Biura Prasowego".

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/04/2025 13:54
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Wacławik - niezalogowany 2025-04-18 15:24:42

    Do każdego innego szpitala, byle nie do tego syfu bez klamek.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości