Reklama

Rafał Mostowy doświadczony w pracy społecznej - od 16 lat jest gospodarzem Łaszewa Rządowego

Rafał Mostowy od 16 lat jest sołtysem Łaszewa Rządowego. Przyznaje, że dzięki środkom unijnym wiele już w wiosce udało się zrobić. Obecnie trwa termomodernizacja strażnicy, a planowany jest też remont szkoły w Łaszewie. Rafał zauważa, że sołtys kiedyś bardziej był łącznikiem między mieszkańcami, a wójtem i urzędem gminy.

Rafał Mostowy w 2007 roku został sołtysem Łaszewa Rządowego.

- Udzielałem się wcześniej społecznie i będąc na zebraniu wiejskim, padła moja kandydatura - wspomina.

- Wygrałem głosowanie. Nie do końca byłem przekonany, ale zgodziłem się i tak do dzisiaj pełnię tę rolę.

Reklama

Praca na rzecz społeczeństwa nie była obca Rafałowi. Jego dziadek i ojciec udzielali się w straży, on sam też jest członkiem OSP Łaszew, a nawet przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

- Remiza była budowana w czynie społecznym, ja jeszcze byłem za młody i nie pomagałem, ale ojciec bardzo czynnie brał udział w tej budowie – dodaje Mostowy.

Sołectwo Łaszew Rządowy liczy ponad 400 mieszkańców.

- Zanim zostałem sołtysem, weszliśmy do Unii Europejskiej, a że mieliśmy i mamy dobrego gospodarza, to pozyskujemy środki unijne. Dzięki temu mamy chodniki, boisko wielofunkcyjne, altankę, siłownię napowietrzną – podkreśla sołtys.

Reklama

- Dzieje się też w straży, teraz dzięki pozyskaniu środków, z pomocą pana wójta, trwa termomodernizacja remizy. Dach jest już wymieniony, w tej chwili wykonywane jest ocieplenie zewnętrzne i jeszcze wewnątrz zaplanowane są prace. W tym budynku KGW ma też swoje pomieszczenie, LZS – szatnie, a z naszego boiska wielofunkcyjnego w wakacje korzysta młodzież nawet z okolicznych wiosek. Przyjeżdżają, żeby pograć w tenisa ziemnego, czy plażówkę – wymienia Rafał Mostowy.

W wiosce oprócz OSP, prężnie działają też pozostałe organizacje, jak LZS czy KGW, które słynie choćby z organizacji bardzo udanych Dni Kobiet. Na działalność tych instytucji przeznaczane są również środki z funduszu sołeckiego.

Reklama

- Co roku z funduszu sołeckiego, jak to nazywamy pieniądze wiejskie, są przeznaczone też na tłuczeń i poprawiamy stan dróg gminnych. Przez wieś biegnie droga powiatowa, a miesiąc temu najgorszy do tej pory odcinek z Mierzyc do Łaszewa został zrobiony – informuje sołtys.

- Dzieci z naszej wioski chodzą do szkoły do Łaszewa. Pojawiły się kolejne środki na jej odnowienie, gdyż szkoła mieści się w dworku szlacheckim, starym zabytkowym budynku. Teraz będzie remontowana.

Rafał Mostowy nie rozważał jeszcze udziału w kolejnych wyborach sołeckich.

Reklama

 - Lubię kontakt z ludźmi, aczkolwiek w tych obecnych czasach nie jest łatwo, dodatkowo pandemia ten kontakt ograniczyła. W dobie Internetu, telefonów komórkowych ludzie wiele spraw załatwiają samodzielnie. Przed pandemią sporo osób przychodziło z podatkami, a teraz już dużo mniej – przyznaje gospodarz Łaszewa Rządowego.

- Dobry sołtys powinien przede wszystkim mieć dobry kontakt z ludźmi. Czasami wymagania są dosyć duże, a sołtys w niektórych sprawach to zbyt dużo nie może zrobić.  Trzeba być otwartym na ludzi, wysłuchać ich. Sołtys teraz już mniej, ale wcześniej był łącznikiem między mieszkańcami, a wójtem czy urzędem gminy, zmieniła się ta rola.

Reklama

Na co dzień Rafał Mostowy pracuje w jednej z wieluńskich firm. Posiada też gospodarstwo, niespełna 10 ha, a w wolnych chwilach interesuje się sportem – kiedyś był zawodnikiem LZS-u Łaszew, a dziś jest kibicem.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości