W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy w Jankach zostanie zmodernizowana stacja uzdatniania wody. Dodatkowo 16 gospodarstw, położonych w najbliższym sąsiedztwie obiektu, zmieni sposób zagospodarowywania ścieków. Zamiast do szamb, trafią do przydomowych oczyszczalni. Dzięki inwestycji wartej ponad 2 mln zł zostanie zabezpieczone ujęcie wody nie tylko dla sporej części mieszkańców gminy Pajęczno, ale też dla zamieszkujących sąsiednie tereny, administracyjnie należące do Nowej Brzeźnicy i Strzelec Wielkich.
Ponad 2,2 mln zł jest wart projekt „Modernizacja stacji uzdatniania wody w miejscowości Janki wraz z budową pojedynczych systemów oczyszczania ścieków na posesjach mieszkańców Gminy Pajęczno”. W ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości 1,2 mln zł.
Jak podkreśla burmistrz Pajęczna, Piotr Mielczarek, urządzenia stacji uzdatniania wody w Jankach są przestarzałe i niejednokrotnie w ostatnim czasie ulegały awariom.
- Jest to ujęcie obsługujące spory obszar, są bardzo duże pobory – zaznacza Mielczarek.
- Stan tych urządzeń jest najgorszy w porównaniu do naszych pozostałych ujęć. Wszystkie one są wiekowe, ale jak na swoje lata utrzymane dobrze, stale remontowane przez Zakład Komunalny. Akurat ujęcie w Jankach było najpilniejszą potrzebą, dlatego bardzo się cieszę, że udało się otrzymać dofinansowanie- akcentuje burmistrz. Włodarz zapewnia, że urząd podejmie starania, aby inwestycje jeszcze bardziej dofinansować dzięki środkom zewnętrznym
- Jeśli pojawią się takie możliwości, na pewno będziemy aplikować, bo mimo sporego dofinansowania, brakująca kwota to dalej dla nas duży wydatek – zaznacza burmistrz Pajęczna, podkreślając, że zadanie jest traktowane w kategorii priorytetowych.
Inwestycja zostanie sfinalizowana do końca 2022 r. W jej ramach zostanie zbudowany zapasowy zbiornik, a także wymieniony obecny zbiornik wody surowej, będą wymienione odżelaziaczy wraz z pompami, zostanie zamontowany automatyczny chlorator, wymieniona sterownia, agregat prądotwórczy, zostaną również zamontowane lampy UV, które sprawdziły się już wcześniej na innych ujęciach. Modernizacja ujęcia zakłada też uruchomienie trzeciej studni głębinowej oraz wymianę obudów istniejących studni. Zostaną utwardzone ciągi komunikacyjne oraz wymienione ogrodzenie ujęcia.
Kiedy gmina aplikowała do PROW-u, wnioskowano nie tylko o pieniądze na remont urządzeń samego ujęcia, ale również o dofinansowanie do instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków. We wsi Janki jak i w innych miejscowościach w obszarze ujęcia nie ma kanalizacji, za to znajduje się spora ilość szamb. Póki co na skanalizowanie tych rejonów nie ma szans. Gmina nie posiada nawet odległych planów, aby temat podjąć. Wiązałoby się to prawdopodobnie z koniecznością budowy nowej oczyszczalni.
- Idziemy w kierunku przydomowych oczyszczalni –relacjonuje Mielczarek.
- Dofinansowanie z PROW-u w tym wypadku pokryje 63,6 proc. dofinansowania, resztę dopłacą mieszkańcy gospodarstw, gdzie systemy będą montowane.
Magdalena Lizurej
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze