Miliony trafią do samorządów regionu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Najwięcej bo prawie cztery miliony zostanie zainwestowane na terenie gminy Działoszyn.
W Działoszynie za 800 tys. zł wraz z dotacją z Urzędu Marszałkowskiego zostanie zmodernizowane targowisko miejskie. W gminie zostaną przeprowadzone również remonty dwóch odcinków dróg z rządowego funduszu. Łącznie za trzy miliony złotych zostaną wyremontowane ulica Bankowa oraz drogi w Posmykowiźnie.
Rafał Drab, burmistrz Działoszyna, nie kryje zadowolenia. A jeśli idzie o dotację na targowisko, to podkreśla, że środki udało się uzyskać m.in. dzięki zaangażowanemu w sprawę posłowi z Wielunia.
- Rozmawialiśmy o tej inwestycji z posłem Pawłem Rychlikiem wiele razy. Obiecał pomóc w tej sprawie – mówi Rafał Drab.
- Cieszę się, że nasz plac targowy w końcu doczeka się zasłużonej przebudowy – dodaje włodarz.
- Targowiska to miejsca pracy małych przedsiębiorców, a także wytwórców, np. rolników. Ważne jest, by zapewnić im dobre warunki do handlu – zaznacza Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP.
Parlamentarzysta dodaje, że nowe targowisko, które powstanie z pieniędzy rządowego funduszu, będzie skrojone na miarę XXI w.
Ale inwestycje w Działoszynie, to niejedyne w powiecie pajęczańskim. Okrągły milion trafi do Strzelec Wielkich na modernizacje stacji uzdatniania wody, a 850 tys. zł do Nowej Brzeźnicy na budowę Centrum Integracji Społecznej.
Podobna kwota trafi do Złoczewa, gdzie zostanie wybudowane boisko wielofunkcyjne. Z nowego boiska cieszyć się będą także uczniowie ze Skomlina. Za 500 tys. zł zostanie stworzone od podstaw boisko wraz z bieżnią, ponieważ dotychczasowe pamięta jeszcze czasy budowy szkoły w latach 70-tych ubiegłego stulecia.
Z pełnej termomodernizacji, wymiany stolarki okiennej i dachu na szkole zadowoleni będą z pewnością mieszkańcy Komornik w gminie Mokrsko, gdzie premier Mateusz Morawiecki skierował 400 tys. zł. To największa inwestycja oświatowa od lat w gminie Mokrsko.
- Ucieszyłem się podobnie jak pani dyrektor szkoły w Komornikach – mówi Zbigniew Dąbrowski, wójt gminy Mokrsko.
- Dwie szkoły mamy już zmodernizowane; w Mokrsku i Ożarowie. Teraz zrobimy Komorniki i zostanie nam wyremontować dach na szkole w Krzyworzece – dopowiada wójt.
Z kolei w Bolesławcu w powiecie wieruszowskim podobna kwota zostanie przeznaczona na renowacje zabytkowej baszty bolesławieckiego zamku.
Zaś do szkół, prowadzonych przez Powiat Wieluński, trafi nowoczesny sprzęt komputerowy do pracowni informatycznych.
Długo oczekiwanej kanalizacji doczekają się w końcu mieszkańcy Nietuszyny w gminie Ostrówek i Wrońska w gminie Konopnica. Łącznie za półtora miliona złotych zostanie zbudowana sieć kanalizacyjna w tych miejscowościach.
Antoni Zych
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze