Reklama

Gmina Pątnów w bardzo dobrej kondycji. Wójt Jacek Olczyk podsumowuje 2025 rok

Gmina Pątnów nie próżnowała w minionym roku i pożegnała 2025 będąc w świetnej kondycji. Zrealizowano szereg inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej i kanalizacyjnej. Dumą napawa nowe Centrum Integracji w Kluskach. Nie zabrakło dbałości o tereny rekreacyjne i zabytki, instalacji fotowoltaicznych oraz aktywnych działań sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich. W roku 2026 gmina Pątnów również nie zamierza odpuszczać. Budżet jest już uchwalony i jak podkreśla wójt Jacek Olczyk: jest ambitny i nastawiony na inwestycje.

Joanna Major: - Panie wójcie, jak podsumowałby pan jednym zdaniem miniony rok 2025?

Jacek Olczyk: - To był kolejny bardzo dobry rok, jeśli chodzi o rozwój gminy Pątnów. Świadczy o tym fantastyczny budżet, od kilku lat brak kredytów i zadłużenia gminy na poziomie niecałych 3 proc. Mamy świetną zdolność kredytową i szerokie perspektywy rozwoju. Tak zamierzamy trzymać: robić duże inwestycje, ale mądrze, bez zadłużania się, jeśli nie jest to konieczne. Gmina Pątnów jest obecnie w bardzo, bardzo dobrej kondycji finansowej i chciałbym za rok powiedzieć to samo.

Reklama

- Jakie inwestycje i zadania zrealizowane przez gminę w zakresie infrastruktury uważa pan za najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców?

- W tym roku wydaliśmy blisko 20 milionów złotych na wydatki inwestycyjne. Inwestycje były różnorakie. Między innymi w infrastrukturę drogową. Wybudowaliśmy trzy odcinki dróg. Dwa odcinki w Kałużach, krótszy z dofinansowaniem 64 tys. zł ze środków województwa łódzkiego na drogi dojazdowe do pól, przy kosztach 230 tysięcy. Drugi odcinek, ponad 700 metrów, w Kałużach Grabowszczyznie został wybudowany z środków własnych. Tu wydatek był już na poziomie 540 tysięcy złotych.

Reklama

Dużą inwestycją drogową była przebudowa drogi gminnej w Bieńcu, za blisko 1 mln 400 tys. zł. Odcinek ten to kontynuacja drogi powiatowej biegnącej w stronę rzeki Warty. Najważniejszym celem była tu poprawa bezpieczeństwa dla mieszkańców. Powstał chodnik, a droga została poszerzona do 5,5 metra. Istotny jest też aspekt turystyczny, bo jest to droga bardzo często uczęszczana przez rowerzystów, którzy odwiedzają naszą gminę lub urządzają sobie jakieś dłuższe trasy rowerowe. Wiadomo, prowadzi ona przez malowniczy teren do rzeki Warty. Tak, że bardzo się cieszymy z modernizacji tej drogi.

We wrześniu rozpoczęły się prace związane z rozbudową drogi powiatowej w Grębieniu, od drogi krajowej 43 do drogi 45. To jest 4,5 kilometra. Droga będzie poszerzona do 6 metrów, zyska nową podbudowę i ścieżkę rowerową z masy asfaltowej na całym odcinku. Po przebudowaniu krótkiego odcinka drogi krajowej numer 45, chodzi o około 250 metrów od granicy z województwem opolskim, droga ta zostanie włączona do dróg rowerowych w województwie opolskim poprzez Wierzbie. Czyli można powiedzieć, że włączamy województwo łódzkie do sieci dróg rowerowych, co nas bardzo cieszy. Poprawi to też oczywiście bezpieczeństwo, bo w tym miejscu jest duży ruch. Droga zostanie wyposażona w świetlny radar, który będzie wskazywał przy wjeździe na teren zabudowany prędkość, z jaką się wjeżdża, ewentualnie punkty i ile to wykroczenie może kosztować. To działa mocno na wyobraźnię, gdy widzi się tę kwotę. Pierwszy etap jest już zakończony, kosztował 2 mln zł, przed nami dwa kolejne, do przepracowania jest jeszcze blisko 14 mln zł. W 2026 roku prace będą kontynuowane, a zakończenie jest przewidziane na listopad 2027.

Reklama

Kolejna infrastruktura drogowa, która uległa znaczącej poprawie, dotyczy Popowic. Tam również mamy inwestycję wieloletnią, współfinansowaną ze Starostwem Powiatowym w Wieluniu. W 2025 wydaliśmy ponad 1 mln zł, w 2026 r. wydamy 1 mln 230 tys. zł. Reszta jest dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, tak Popowice, jak i Grębień, który otrzymał prawie 10 milionów, a Popowice niewiele mniej. Wkłady własne są dzielone po połowie. W Popowicach większość prac została już zakończona i z początkiem nowego roku, myślę, że w lutym lub marcu będą przeprowadzane czynności odbiorowe przez inwestora. Mamy więc wspaniały odcinek drogi również o długości 4,5 kilometra, jezdnię poszerzoną do 6 metrów i chodnik.

Ważna infrastruktura, którą bardzo intensywnie budujemy to kanalizacja sanitarna. W 2025 roku zakończyliśmy budowę kanalizacji na bardzo długim odcinku Grębienia, Pątnowa i Józefowa za blisko 4,5 mln zł. W tym momencie większość mieszkańców wykonała już przyłącza kanalizacyjne. Przyłączają się dosyć ochoczo, bo koszty metra sześciennego ścieków, przy naszych nowych taryfach, są czterokrotnie niższe niż koszt wywozu szambiarką. I jest dużo wygodniej, bo nie trzeba już o tym myśleć. To jest postęp cywilizacyjny, do którego mieszkańcy bardzo szybko się przyzwyczajają.

Reklama

 - Z której inwestycji jesteście najbardziej dumni, oprócz dróg i kanalizacji?

- Naszą dumą ubiegłego roku jest budowa Centrum Integracji w Kluskach. Przebudowaliśmy całkowicie dawną remizę, która miała prawie pół wieku. Tyle, że nie chcieliśmy już nazwać jej z powrotem remizą, bo zakładaliśmy nieco inne funkcje dla tego budynku. Oprócz nowego garażu dla lekkiego samochodu pożarniczego OSP Kluski z wyciągiem spalin, co jest nowością u nas, powstała nowa sala bankietowa z antresolą, dobudowane jest ponadto zaplecze sanitarne i kuchenne. Wszystko było robione z takim rozmachem, żeby to miejsce służyło nie tylko okazjonalnym imprezom typu komunia czy jakieś lecie urodzin, ale przede wszystkim jako miejsce kultury. I tak wystartowaliśmy. Odbył się już koncert zespołu Plateau z okazji andrzejek, na który przybyło ponad 100 osób. Jest bardzo dobra akustyka dzięki zastosowaniu wielu elementów drewna architektonicznego, m.in. więźby, która nie jest schowana a wyeksponowana. Sala nam się bardzo podoba, jest funkcjonalna i świetnie się w niej czujemy. Całość kosztowała niespełna 2 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie.

Reklama

- Jakimi inwestycjami jeszcze możecie się pochwalić?

- Myślę, że można się też pochwalić mniejszymi inwestycjami, takimi jak zakup nowego średniego samochodu strażackiego dla OSP Załęcze Wielkie za 1,5 mln zł czy instalacjami fotowoltaicznymi wraz z magazynami energii. Trzy takie instalacje zamontowaliśmy dzięki współfinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Jedna jest na SUW-ie, czyli Systemie Uzdatniania Wody, gdzie mamy pobór wody praktycznie dla 2/3 mieszkańców gminy. Tam są potężne pompy, a zatem zużycie prądu też było znaczne. Chcieliśmy obniżyć koszty energii. Zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne i magazyn energii.                        

Reklama

Podobne instalacje zrobiliśmy na dachu żłobka. Mamy tam pięć rekuperatorów, żeby pomieszczenia, w których są dzieci, miały jak najlepsze powietrze, a jednocześnie zapewniały komfort ciepła. To są urządzenia bardzo dobrej jakości, ale wiadomo, pobierają prąd w sposób ciągły. Chcieliśmy i tutaj obniżyć koszty energii.

Trzecia taka instalacja powstała koło budynku, w którym mieści się siedziba Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pątnowie. Przy tych wszystkich inwestycjach dofinansowanie sięgało blisko 90 procent.

Reklama

- A co działo się z zabytkami na terenie gminy w 2025 roku?

- W 2025 roku wyremontowaliśmy dwa zabytki sakralne w gminie Pątnów. Ta droższa inwestycja dotyczy wymiany dachu i orynnowania w zabytkowym kościele w Dzietrznikach i wyniosła 720 tys. zł, ta tańsza, to wymiana szalunku i wzmocnienie elementów drewnianych przy kościółku w Popowicach za ok. 250 tys. zł. Te zadania są już zakończone przez inwestorów, czyli księży administrujących te zabytki.                                                   

Reklama

Jesteśmy też bardzo zadowoleni z pierwszego etapu rewitalizacji zabytkowego parku w Pątnowie. Wybudowaliśmy tam ścieżkę pieszą. Cały drzewostan został zinwentaryzowany. Wykonane zostały pomiary geodezyjne drzew, szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna i dendrochronologiczna, która ustaliła wiek wielu zabytkowych drzew, bo chcę podkreślić, że mamy tam pomniki przyrody, m.in. dęby, które mają ponad 300 lat i więcej. Powstały dwie altany, ławki, stoły, kosze na śmieci, a także wykonana została instalacja elektryczna wzdłuż alejek, dzięki czemu park jest oświetlony do północy stylowymi lampami. Całość prac została wykonana do końca listopada. Na to zadanie pozyskaliśmy 400 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Odbudowy Zabytków. A my dołożyliśmy 110 tysięcy złotych.

- W gminie Pątnów niezwykle aktywne w pozyskiwaniu środków zewnętrznych są też poszczególne sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich. Co zdziałały w minionym roku? 

Reklama

- Ogromnie cieszą działania pobudzające nasze małe wspólnoty. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich pozyskały środki po 10 tysięcy złotych na propagowanie produktów tradycyjnych i dziedzictwa kulinarnego. Przy okazji to świetna integracja mieszkańców danych miejscowości, gdzie wspólnie przygotowywano posiłki. Miło patrzeć jak mieszkańcy wspólnie przygotowują wsad do dużych garów, kroją ziemniaczki czy marchewkę, albo przygotowują bigos. Panie, które potrafią to robić doskonale, uczyły młodsze pokolenia: średnie i to najmłodsze. Takie szkolenia są fantastyczne. Uważam, że to są bardzo dobrze wydane środki. Tym bardziej, że podsumowaniem warsztatów kulinarnych było spotkanie i degustacja. A na te wydarzenia byli zapraszani wszyscy mieszkańcy poszczególnych wsi.

Sołectwa też pozyskiwały środki. Osiem otrzymało dofinansowanie po 15 tysięcy złotych. Każde realizowało swoje potrzeby. Kamionka ma scenę przy boisku. Dzietrzniki doposażyły swoją kuchnię w piec konwekcyjno-parowy, zmywarkę, zestaw garnków. Załęcze Małe zakupiło nagłośnienie, namioty oraz zestawy biesiadne. Józefów wyremontował swoje sołeckie centrum kultury. Kałuże... tu ciekawa rzecz. Oprócz kompletu biesiadnego, ułożenia kostki brukowej, nasadzenia roślin, pani sołtys zamówiła nową furtkę i bramę. I ta brama jest niezwykła. Tam jest specjalnie wycięte laserem logo "Sołectwo Kałuże", składające się między innymi z pięciu sosen, które symbolizują pięć dzielnic Kałuż. I żadna z nich nie nazywała się Kałuże. Bowiem Kałuże to jest nazwa, która łączy Prusaki, Grabowszczyznę, Kępowiznę, Polaki i dawne Randoły. Tak, że to jest szalenie ciekawa miejscowość, o której przygotowuję szerszą publikację.                                           

Reklama

Kluski doposażyły zaplecze nowej kuchni. Zakupiono warniki, garnki, naczynia, sztućce, stoły koktajlowe, frytkownicę beztłuszczową, maszynę do popcornu. Panie doskonale wiedzą co zakupić, żeby podnosić poziom swoich usług.

Popowice kupiły namioty wraz z zestawami biesiadnymi, których nigdy za wiele. Gdy robimy dużą imprezę to potrzebujemy mnóstwa namiotów, stołów i ław, żeby ugościć i pomieścić wszystkich mieszkańców i gości. Granty sołeckie są już podsumowane. Była to świetna okazja do spotkania, wymiany doświadczeń. Sam jeżdżę na te spotkania, by z mieszkańcami rozmawiać i wspólnie planować kolejne działania. Można śmiało powiedzieć, że te podsumowania grantów zastąpiły nam już zebrania wiejskie.

- Jakie będą priorytety w planach inwestycyjnych na 2026 rok? Czy w przyszłym roku mieszkańcy mogą spodziewać się kolejnych inwestycji infrastrukturalnych, zwłaszcza w zakresie dróg, obiektów użyteczności publicznej i przestrzeni rekreacyjnych?

- Budżet mamy już uchwalony. Jest to budżet ambitny, nastawiony na inwestycje. Tak jak wspomniałem, numerem jeden jest dokończenie przebudowy drogi w Grębieniu. To jest potężne zadanie finansowe i organizacyjne. Ale nie zapominamy o innych potrzebach. W budżecie zabezpieczyliśmy środki na budowę kanalizacji sanitarnej w Kamionce, ponad 7,7 mln zł. To jest duża miejscowość i bardzo się cieszę, że to zadanie zrealizujemy jeszcze w pierwszej połowie tego roku. To da nam przepustkę do kanalizacji Pątnowa, bo przypomnę, że dzięki porozumieniu z Gminą Wieluń, ścieki odprowadzane są do oczyszczalni w Wieluniu.

W 2026 r. będziemy też termomodernizować remizę w Załęczu Małym z środków UE oraz adaptować całe piętro po byłej szkole w Załęczu Wielkim na sześć mieszkań komunalnych z rewitalizacji. Na oba zadania otrzymaliśmy 2,5 mln zł. Będziemy też składać wnioski o dofinansowanie na remonty kolejnych dróg gminnych. Czekamy też na wyniki złożonych wniosków, tak, że tych inwestycji może pojawić się w bieżącym roku jeszcze kilka.

- Rozpoczął się nowy rok. Czego pan życzy mieszkańcom, a więc i sobie, w 2026 roku?

- Mieszkańcom życzę przede wszystkim dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. I żeby nam się w naszym kraju i w naszej lokalnej społeczności żyło zgodnie i bezpiecznie. A sobie i pracownikom urzędu życzę wytrwałości i żeby wszystkie plany, które założyliśmy w budżecie, udało się sprawnie zrealizować, tak jak miało to miejsce w roku 2025. Za to zaangażowanie dziękuję wszystkim pracownikom, radnym, sołtysom i mieszkańcom gminy.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości