Reklama

Grzegorz Turalczyk: Tylu inwestycji jeszcze nie było

Z wójtem gminy Konopnica Grzegorzem Turalczykiem, o mijającej kadencji i planach na kolejne pięć lat, rozmawia Antoni Zych

Panie Wójcie, jak podsumuje pan te ostatnie pięć lat? Wydaje się, że to była trudna kadencja – pandemia, wojna na Ukrainie, inne problemy…
- Kiedy wygrałem poprzednie wybory na wójta Gminy Konopnica, nie spodziewałem się, że czeka mnie tak ogromne wyzwanie. Pełnienie funkcji wójta samo w sobie nie należy do najłatwiejszych, trzeba wykazać się dużą otwartością, odpowiedzialnością, kreatywnością i dobrą organizacją pracy. Ostatnie pięć lat, wymagały dodatkowo ode mnie dużej rozwagi i wewnętrznego spokoju. Zarówno pandemia, jak i wojna za naszą wschodnią granicą spowodowały chaos komunikacyjny, docierały do nas sprzeczne informacje, niektóre bardzo bolesne, inne wywołujące strach. Społeczeństwo stanęło przed całkiem nowymi wyzwaniami i ja jako włodarz gminy starałem się podejmować decyzje, które najbardziej temu społeczeństwu miały służyć, uspokoić, dać wsparcie. Starałem się zachować normalność, w tej jakże niecodziennej sytuacji. Niemniej jednak jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie, jestem dumny z mieszkańców Gminy Konopnica, którzy otworzyli swoje serca i domy dla potrzebujących. Myślę, że w obliczu takich doświadczeń w Polakach budzi się ogromna solidarność i potrafią działać ponad podziałami.

Co w tym czasie udało się panu zrobić dla mieszkańców Gminy Konopnica?
- Bieżąca kadencja nie należała do najłatwiejszych. Sytuacja w kraju i na świecie do tej pory nie jest stabilna i wszyscy obawiamy się o jutro. Mimo tego idziemy naprzód i rozwijamy się.  
Wszyscy mieszkańcy w Gminie Konopnica są dla mnie bardzo ważni, dlatego standard ich życia jest dla mnie priorytetem. W trakcie ostatniej kadencji realizowałem te cele, które znajdowały się w moim planie wyborczym sprzed pięciu lat. Uważam, że śmiało mogę spojrzeć w oczy mieszkańcom naszej gminy, ponieważ  większość z zaplanowanych działań  udało mi się zrealizować. A jest się czym pochwalić! Znacznie poprawiła się infrastruktura dróg. Powstały 23 km nowych dróg za prawie 20 mln zł. W tej kadencji udało się wybudować most na rzece Oleśnicy w Małej Wsi oraz kanalizację w miejscowości Wrońsko. Na terenie Gminy Konopnica powstał pierwszy w powiecie Klub Senior Plus. Miejsce, gdzie starsi mieszkańcy mogą spotykać się, realizować swoje pasje, a także uczęszczać na zajęcia sportowe i rehabilitacyjne. Doposażyliśmy nasze jednostki strażackie w niezbędny sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Zostały również objęte termomodernizacją budynki użyteczności publicznej w naszej gminie: GOK, urząd gminy, klub seniora oraz strażnica. Zrealizowaliśmy potężny projekt dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii. Aby znacznie usprawnić funkcjonowanie gospodarcze naszej gminy, zakupiliśmy ciągnik, posypywarko – piaskarkę, koparkę, traktorek do trawy, pług do śniegu, duży agregat prądotwórczy, przyczepę, wysięgnik wielofunkcyjny z głowicą koszącą. W obszarze edukacji także mamy powód do dumy. Nadal ilość szkół jest i będzie  taka sama. Ponadto w szkołach zachodzą pozytywne zmiany dotyczące wyglądu szkół, doposażenia w pomoce dydaktyczne, zatrudnienia psychologa. Stołówki szkolne zostały doposażone w nowoczesny sprzęt AGD. Powstają nowe pracownie informatyczne, językowe, których wartość opiewa na sumę ok. 1 mln zł. Uczniowie mają możliwość uczęszczania na dodatkowe zajęcia  rozwijające i specjalistyczne. Otrzymaliśmy dofinansowanie na rozwój oddziałów przedszkolnych funkcjonujących na terenie naszej gminy w kwocie prawie 1,6 mln zł.   
Jaką z tych inwestycji uznałby pan za najważniejszą dla mieszkańców i dlaczego?
-  Wszystkie zrealizowane inwestycje są bardzo ważne. Wszystkie poprawiają jakość życia mieszkańców, funkcjonowanie i wygląd naszej gminy.  Ogromnie cieszy mnie zadowolenie ludzi i słowa podziękowania z ich strony. Jednak na spotkaniach z mieszkańcami w 2018 r. powtarzałem wielokrotnie, że mam dwa priorytety do zrealizowania. Jednym z nich była budowa mostu na rzece Oleśnica w miejscowości Mała Wieś, natomiast drugim – kanalizacja w miejscowości Wrońsko. Oba te zadania zostały zrealizowane. Łączny koszt tych inwestycji wyniósł ponad 10 mln zł. Poza tym cieszy mnie każde, nawet najmniejsze  zadanie zrealizowane w naszej gminie i każda pozyskana złotówka. A jednocześnie, oprócz inwestycji, jestem dumny z bieżącej sytuacji finansowej gminy. Zadłużenie gminy spadło z 42,74 proc. (2018r.) do 19,34 proc. (2023r.), a budżet w czasie trwania tej kadencji wzrósł z 17,5 mln do 37,9 mln zł.
Dlaczego zdecydował się pan na start w wyborach i walkę o kolejną kadencje na stanowisku wójta gminy Konopnica?
- Słowo „walka” nie jest odpowiednie. Nie chcę z nikim walczyć, chciałbym raczej zaprezentować, to co mam do zaoferowania mieszkańcom gminy, nikogo przy tym nie atakując i nie dyskredytując. 
Mój start w wyborach podyktowany był moim wewnętrznym poczuciem obowiązku wobec mieszkańców. Przez lata mojej pracy w radzie gminy, czy na stanowisku wójta zżyłem się z tymi ludźmi, razem dzieliliśmy smutki i świętowaliśmy społeczne sukcesy. Nie chciałbym tego stracić, bo sprawia mi to ogromną satysfakcję. 
Ponadto, tak jak w swoim gospodarstwie, mam konkretne wizje i plany na przyszłość, tak samo tutaj nie ustaje w działaniu. Jest dużo rozpoczętych inwestycji, mam jeszcze sporo planów, które chciałbym doprowadzić do końca. A potem śmiało mogę powiedzieć, że było warto i się udało.

Reklama

Dlaczego mieszkańcy gminy Konopnica, powinni 7 kwietnia postawić na Grzegorza Turalczyka? W czym jest pan lepszy od konkurentów?
- Chciałbym zaprosić mieszkańców gminy Konopnica do kontynuowania naszej wspólnej drogi. Drogi, która wymaga współpracy, zaangażowania oraz wzajemnego szacunku. Drogi, która prowadzi przez niełatwe decyzje i wyzwania, ale daje możliwości tworzenia jeszcze silniejszej społeczności. 
Każda z osób ubiegających się o stanowisko wójta stara się zaprezentować swoje mocne strony. Z pewnością na moją korzyść działa doświadczenie  jakie zdobyłem przez lata pracy w  samorządzie, zarówno będąc członkiem Rady Gminy jak i pełniąc funkcję wójta. Szereg inwestycji zrealizowanych przez ostatnie lata, znaczne zmniejszenie zadłużenia gminy z 42,74 proc. w 2018 roku do 19,34 proc. w 2023 roku oraz mocno osadzone w realiach plany na przyszłość, to też niewątpliwie mocna strona mojej kampanii.
Dzięki podejmowanym działaniom na rzecz lokalnej społeczności i zaangażowaniu się w wiele płaszczyzn życia społecznego, dzięki wzajemnemu zaufaniu i doświadczeniu,  wspólnie z instytucjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy, udało się zrealizować masę projektów, które służą naszej społeczności. To chyba najlepsza rekomendacja mojej osoby. 

Jeśli wybiorą pana na kolejną kadencję, to czego się mogą spodziewać? Jaki ma pan plan dla gminy na kolejne lata?
- W przypadku planowania przyszłości i inwestycji, zawsze dużym ograniczeniem jest budżet, dlatego ważnym elementem planowania jest sposób i możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych. Moja ostatnia kadencja pokazała, że jestem w tym dość skuteczny. W związku z tym nie boję się przyznać, że na najbliższą kadencję mam kilka konkretnych pomysłów. Do najważniejszych należy m.in.: budowa oczyszczalni ścieków w Konopnicy i rozbudowa sanitarnej sieci kanalizacyjnej, powstanie kolejnej stacji uzdatniania wody oraz dalsze remonty infrastruktury drogowej.
Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców planuję stworzenie pierwszego żłobka na terenie gminy, utworzenie placów zabaw dla dzieci z siłowniami plenerowymi w Głuchowie, Anielinie, Piaskach oraz rozbudowanie już istniejących, a także zakup busa służącego wszystkim placówkom oświatowym i stowarzyszeniom z terenu naszej gminy.
W związku z tym, że ważne są wszystkie grupy społeczne, wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów, chcę by powstała dodatkowa grupa w Klubie Seniora.
Gmina Konopnica położona jest w niezwykle urokliwym miejscu, myślę że warto stworzyć ścieżkę rowerową w ciągu drogi powiatowej łączącej gminy Konopnica – Osjaków, zagospodarować tereny zielone oraz stworzyć bazę turystyczno– rekreacyjną z przystanią kajakową.
Niezmiennie planuję wspierać działalność  klubów sportowych, stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. W plan ten wpisuje się zakup samochodów ratowniczo – gaśniczych.

Reklama

materiał wyborczy KWW Trzecia Droga PSL - PL 2050 Szymona Hołowni   11/sr/p

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości