Maj to miesiąc, w którym strażacy obchodzą swoje święto. Druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorzynie, w gminie Osjaków, mieli podwójną okazję do świętowania - 80-lecie swojej jednostki, które połączono z Gminnym Dniem Strażaka.
Uroczystość zorganizowano w sobotę, 2 maja. Obchody rozpoczęły się w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Chorzynie. Tam odprawiono mszę świętą w intencji strażaków oraz ich rodzin, dziękując za lata służby i poświęcenia.
Następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Naramic pod przewodnictwem kapelmistrza Bogdana Szczepańskiego, uczestnicy dumnym krokiem przemaszerowali na plac przed remizą OSP w Chorzynie. Część oficjalną wydarzenia zapoczątkowało wystąpienie prezesa Mariana Siwiaszczyka, który przybliżył zebranym rys historyczny jednostki. Kolejnym punktem programu było uroczyste nadanie odznaczenia dla sztandaru.
Strażacy otrzymali liczne gratulacje oraz wyrazy uznania za swoją codzienną służbę. Głos zabrali m.in. poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, wiceprezes Zarządu Głównego OSP RPO i wiceminister rolnictwa Adam Nowak, wicemarszałek województwa łódzkiego Agnieszka Ryś, a także Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu bryg. Piotr Gzik. Swoje gratulacje i podziękowania przekazali również członek zarządu Powiatu Wieluńskiego Piotr Kędzia, burmistrz Miasta i Gminy Osjaków Renata Kostrzycka oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Sabina Jasicka.
Z racji tak podniosłej uroczystości, nie mogło zabraknąć wręczenia odznaczeń dla zasłużonych druhów. Odznaką „Strażak Wzorowy” uhonorowano Weronikę Mateusiak oraz Mateusza Kozieła z OSP Chorzyna.
- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Motywuje mnie do dalszej pracy na rzecz naszej jednostki - stwierdza z dumą Weronika Mateusiak.
- Mam nadzieję, że w przyszłości czeka mnie odznaczenie za wysługę lat. Prezentujemy naszą jednostkę jak najlepiej tylko potrafimy. Jesteśmy zgrani. To taka nasza mała chorzyńska wspólnota rodzinna. Każdy się tutaj zna i pomaga sobie nawzajem - opowiada druhna.
Wręczono również odznaczenia za wysługę lat, doceniając wieloletnie zaangażowanie w służbę pożarniczą. Wyróżnieni zostali druhowie: Mateusz Kozieł (20 lat), Marian Jagiełła (45 lat), Marian Siwiaszczyk (45 lat) oraz Tadeusz Glinkowski (45 lat).
- W jednostce działam od 45 lat. Teraz wspieram ich swoją obecnością - tłumaczy Tadeusz Glinkowski.
- Służymy sobie pomocą przy organizacji uroczystości. To bardzo ważne. Dzisiaj patrzę na tych wszystkich, którzy tutaj przybyli z wielkim szacunkiem. Dziewiętnaście sztandarów. Serce się raduje - nie kryje wzruszenia druh.
Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” wyróżniono Danutę Świat (OSP Chorzyna).
Srebrne medale otrzymali: Anna Siwiaszczyk (OSP Chorzyna), ks. Michał Rydz (OSP Chorzyna) oraz Paweł Chodak (OSP Osjaków).
Brązowe medale trafiły do: Bartosza Kubiaczyka (OSP Chorzyna), Kamila Kubisiaka i Przemysława Walkowiaka (OSP Osjaków), Dominika Pelińskiego (OSP Walków) oraz Jana Białka (OSP Walków).
Na zakończenie druhowie podziękowali również instytucjom i osobom wspierającym działalność jednostki na przestrzeni 80 lat, wręczając im pamiątkowe statuetki jako wyraz wdzięczności za okazywaną pomoc i współpracę.
- Jest mi bardzo miło, że przyjechało do nas tylu wspaniałych gości - mówi Marian Siwiaszczyk, prezes OSP Chorzyna.
- Jest to dla nas bardzo ważny jubileusz. 80 lat w życiu człowieka to doniosły wiek, natomiast w życiu jednostki, OSP Chorzyna jest nastolatką - stwierdza.
W uroczystościach udział wzięły liczne delegacje z pocztami sztandarowymi jednostek OSP z regionu, m.in. z Bełchatowa, Gaszyna, Konopnicy, Strobina, Szynkielowa, Aleksandrowa, Dąbrowy Rusieckiej, Ruśca, Radoszewic, Lipnika, Czernic, Drobnic, Józefiny, Osjakowa, Raduczyc, Mokrska i Walkowa. Obecne były również jednostki z Królowej Woli (pow. tomaszowski) oraz Woli Wiązowej (pow. bełchatowski).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze