Reklama

Mieszkańcy naszego regionu nie są skazani na PiS

Z Adamem Nowakiem, Prezesem Związku Młodzieży Wiejskiej i Wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, kandydatem w wyborach do Sejmu RP, rozmawia Antoni Zych.

Panie Adamie, ponownie ubiega się Pan o mandat posła na Sejm. Skąd taka decyzja?

- Od kilkunastu lat jestem aktywny na polu działalności społecznej na rzecz młodzieży, strażaków oraz rolników.  Obok tego, co widzimy dzisiaj w Polsce, nie można przechodzić obojętnie. Odnoszę wrażenie, że rząd i posłowie partii rządzącej stracili kontakt z rzeczywistością. Dzisiaj w sejmie jak nigdy dotąd potrzeba ludzi z pasją, doświadczeniem i umiejętnością prowadzenia dialogu. Trzeciej kadencji PIS-u nasz kraj nie wytrzyma, a szczególnie nie wytrzymamy jako społeczeństwo atmosfery kłótni i jałowego sporu. Działalność w wymiarze europejskim, jako Wiceprezydent Europejskiej Rady Młodych Rolników, a także współpraca ponad wszystkimi podziałami politycznymi w Ochotniczych Strażach Pożarnych, nauczyły mnie szukania kompromisów oraz oddzielania spraw ważnych od tych nieistotnych, które tylko wzmagają konflikt. Uważam, że dzisiaj mieszkańcy naszego regionu nie są skazani na PiS – mogą wybrać większe dobro, zamiast mniejszego zła. Trzeba przywrócić mieszkańcom naszej okolicy poczucie wiary w normalną przyszłość. Widzę tę wiarę, gdy uczestniczę w spotkaniach ze strażakami, społecznikami -  osobami, które uczciwie pracują i liczą na docenienie ze strony Państwa.

Reklama

Jakie są Pana główne założenia i obszary, którymi chciałby Pan się zająć w Sejmie?

- W Sejmie skupię się na trzech obszarach, w których budowałem swoje doświadczenie przez ostatnie lata. Po pierwsze, sprawami równego startu dla młodzieży spoza wielkich miast, z takich miejscowości jak Pajęczno, Wieluń, Działoszyn, ale także Marzęcice, Sokolniki czy Obrów i stąd nasza propozycja akademika za złotówkę dla mieszkańców obszarów wiejskich i małych miast, programu wsparcia dla młodych przedsiębiorców, którzy zdecydują się zostać na wsi oraz podwyższenie wysokości premii dla młodych rolników. Po drugie, opłacalne rolnictwo i zapewnienie zdrowej, polskiej żywności w cenie dostępnej dla konsumentów. Niestety polski rząd totalnie nie poradził sobie z kryzysem na rynkach rolnych, przez co zagrożony jest byt wielu gospodarstw – również w naszym regionie – co stawia na krawędzi bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Polski rząd doprowadził do katastrofy w relacjach z Ukrainą. Po trzecie, aktywne społeczeństwo i silne organizacje pozarządowe, czyli zapewnienie systemowego wsparcia dla ochotniczych straży pożarnych, kół gospodyń wiejskich, orkiestr i zespołów ludowych. Nie zgadzam się na upolitycznienie i upartyjnienie Lokalnych Grup Działania, a takie próby podejmują obecnie rządzący. Tylko aktywność organizacji pozarządowych jest szansą na pojednanie skłóconego społeczeństwa.

Reklama

W jaki sposób zyskają na tym mieszkańcy naszego regionu?

- Największym wyzwaniem jest zahamowanie odpływu młodych ludzi z naszego regionu. To duży problem w takich gminach jak na przykład Strzelce Wielkie, Bolesławiec czy też Osjaków. Dla mnie ten temat jest szczególnie ważny, ponieważ jestem prezesem Związku Młodzieży Wiejskiej i zależy nam na tym, aby młodzi, ambitni i wykształceni ludzie mieli szansę spełniać marzenia w swoim regionie. Kolejna sprawa – nasz region ze względu na swój rolniczy charakter, potrzebuje reprezentanta, który zawalczy zarówno o sprawy rolników, jak i przetwórców. To lokalni przedsiębiorcy są gwarantem rozwoju sektora rolnego. O te sprawy walczyłem podczas okrągłego stołu organizacji rolniczych z ministrem Kowalczykiem w marcu bieżącego roku, a także na arenie międzynarodowej w ramach Europejskiej Rady Młodych Rolników. Podczas spotkań ze strażakami zauważam konieczność uporządkowania sposobu podziału dotacji państwowych na OSP, zarówno te w KSRG, jak i poza, zwłaszcza w zakresie zakupu nowych samochodów strażackich. Potrzeba również ogólnopolskiego programu modernizacji i budowy remiz, które, co pokazał czas pandemii i wojny w Ukrainie, służą całemu społeczeństwu.

Reklama

Jakie są największe obawy?

- Najbardziej martwię się o sytuację finansową samorządów. Rząd zniszczył stabilny system finansowania gmin i miast, i wszelkie inwestycje uzależnił od politycznego widzimisię. Dzisiaj największym wyzwaniem dla każdej gminy w naszym regionie jest spięcie budżetu i znalezienie źródeł finansowania dla rosnących w szalonym tempie wydatków – co spędza sen z powiek wójtom, burmistrzom i skarbnikom. Widzę potrzebę ustabilizowania finansowania oświaty i edukacji, poprzez subwencję oświaty w pełni pokrywającą koszty wynagrodzeń kadry nauczycielskiej. To pozwoliłoby samorządom w końcu złapać oddech finansowy. Moja kolejna obawa dotyczy przedsiębiorców, koszty składek, podatków i obciążeń, które ponoszą przedsiębiorcy, sprawiają, że wiele z nich jest na skraju upadłości. Podobna rzecz się dzieje z rolnikami, ponieważ niestabilność cen sprzedaży płodów rolnych, przy rekordowo wysokich kosztach produkcji, powoduje, że nie mają już z czego dokładać. I na koniec musimy pamiętać o bezpieczeństwie, które zapewnia Polsce członkostwo w NATO w wymiarze globalnym, przynależność do Unii Europejskiej w wymiarze gospodarczym, ale w wymiarze lokalnym to ochotnicze straże pożarne stanowią filar bezpieczeństwa powszechnego obywateli. I to będzie moje oko w głowie w Sejmie.

Reklama

Jak zachęciłby Pan naszych czytelników do oddania głosu właśnie na Pana?

- Poprzez aktywność w organizacjach społecznych, głównie w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, miałem, mam i będę miał ciągły kontakt z mieszkańcami naszego regionu. Nie wyskoczyłem jak królik z kapelusza, tylko od lat konsekwentnie reprezentuję interesy ziemi wieluńskiej, pajęczańskiej i wieruszowskiej na arenie krajowej i międzynarodowej. Nie boję się podejmować trudnych tematów i potrafię prowadzić dialog nawet z osobami, które przedstawiają kompletnie różne od moich poglądy. Chcę pokazać, że Polska może być lepsza, szanować tych, którzy ciężko pracują, płacą podatki i każdego dnia rozwijają nasz kraj. Naprawdę jestem stąd i będę tutaj również po wyborach.

Reklama

/ materiał wyborczy KW TRZECIA DROGA PSL-PL 2050 SZYMONA HOŁOWNI /

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ewa - niezalogowany 2023-10-03 10:54:33

    A co PSL ma do zaoferowania wyborcom.Nic.Zadziliscie już i nic żeście nie zrobili.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości