Reklama

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Działoszynie

234 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Działoszynie upłynęła uroczyście i artystycznie. Oprawa recytatorsko – wokalna należała do uczniów i nauczycieli miejscowych szkół. Delegacje służb mundurowych, samorządowcy i politycy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. O aspekty duchowe i religijne zadbał ksiądz proboszcz parafii pw. Świętej Marii Magdaleny.

W sobotę 3 maja, pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Kościuszki w Działoszynie, licznie zgromadzeni goście uroczyście świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Pod pomnikiem stanęła warta honorowa, a wokół ustawiły się poczty sztandarowe, delegacje służb i władz samorządowych oraz mieszkańcy gminy Działoszyn. Nie zabrakło gospodarza miasta – burmistrza Rafała Draba oraz posła na sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pawła Rychlika.  

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski. Dzieci i młodzież z miejscowych szkół przedstawiły tematyczny spektakl słowno – muzyczny. Oficjalni goście i reprezentanci instytucji złożyli kwiaty po Pomnikiem Niepodległości, a ksiądz proboszcz Jan Skibiński poprowadził wspólną modlitwę.

Reklama

Po części oficjalnej uroczysty pochód przemaszerował do kościoła parafialnego pw. Świętej Marii Magdaleny na mszę.

Frekwencja, pogoda i humory dopisały. Na plac przybyły całe rodziny. Nie brakowało dzieci, rodziców i seniorów.

Jan Smolarek, mimo poruszania się o kulach, nie mógł przegapić występów wnuków.

- Nogę złamałem, kolano mi dokucza, ale muszę to zobaczyć – akcentuje mieszkaniec gminy Działoszyn.

- Będę tańczyła z grupą i śpiewała – zaznacza Karolina Smolarek, dziewięcioletnia wnuczka Jana.

- A ja będę śpiewał z koleżanką piosenkę „Powrócisz tu” – mówi jedenastoletni Dawid Smolarek i podkreśla, że reprezentuje Szkołę Podstawową im. Świętego Jana Pawła II w Działoszynie.

Reklama

Wiedza dzieci przygotowujących przedstawienie jest doprawdy imponująca. Zapytany o Konstytucję 3 Maja Dawid bez zająknięcia odpowiada:

- To podpisanie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ustawy zasadniczej Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1791 roku – wykazuje znajomość tematu Dawid Smolarek.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/05/2025 17:36
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości