W trosce o środowisko naturalne, zwierzęta oraz zdrowie i wygodę mieszkańców samorządowcy gminy Rząśnia planują i działają. Rusza program sterylizacji psów i kotów. Płyną pieniądze na odbiór azbestu z gospodarstw. A na dachy trafiają zestawy solarne.
Przełom kwietnia i maja to czas na zadbanie, aby zwierzęta domowe i wolno żyjące nie rozmnażały się w niekontrolowany sposób.
W gminie Rząśnia startuje program dobrowolnej sterylizacji lub kastracji psów i kotów, stanowiących własność lub pozostających pod opieką mieszkańców. Każdy właściciel zwierzaka może uzyskać dofinansowanie do zabiegu w wysokości maksimum 80 procent poniesionych kosztów. Obowiązuje prosta zasada: jeden mieszkaniec może uzyskać dofinansowanie tylko na jedno zwierzę.
Kolejne działania wiążą się z usuwaniem i unieszkodliwianiem odpadów zawierających azbest z terenu gminy Rząśnia. W ramach projektu złożono dwa wnioski o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Pierwszy z nich dotyczy odbioru azbestu z 38 posesji indywidualnych. Kwota dotacji wynosi w tym przypadku 43 tysiące 580 złotych, co stanowi 90 procent dofinasowania.
Azbest będzie też odebrany z 21 gospodarstw rolnych, korzystających z dofinansowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wymianę pokrycia dachowego.
- Środki z dotacji to 55 tysięcy 598 złotych. Uzyskaliśmy zatem sto procent dofinansowania – mówi wójt gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk.
Kończy się realizacja projektu „Słoneczne dachy gminy Rząśnia”. Trwał od stycznia i był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest nieodpłatne przekazywanie na własność mieszkańców zestawów solarnych. W efekcie do rąk mieszkańców gminy Rząśnia trafiły 944 zestawy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze