Reklama

Po raz pierwszy staniały śmieci

Mieszkańcy gminy Czarnożyły od 1 kwietnia płacą mniej za wywóz śmieci. Jeśli nie wydarzy się nic szczególnego, to nowe stawki obowiązywać będą do końca przyszłego roku.

 

Wcześniej opłata za śmieci segregowane wynosiła w tej gminie 35 zł od osoby za miesiąc. Jeśli ktoś ich nie sortował, płacił dwa razy więcej, czyli 70 zł. Natomiast ci, którzy zdecydowali się na kompostowanie bioodpadów, płacili 33 zł. Od kwietnia jest taniej. Powyższe kwoty wynoszą 32 zł, 64 zł i 30 zł.

- Te stawki wynikają z przetargu – mówi wójt Andrzej Modrzejewski. - Mieliśmy cenę odbioru śmieci, którą przedstawiła firma. Znamy liczbę mieszkańców, którzy złożyli deklarację. A stawki to wynik przeliczenia. I na ten moment nie myślimy, żeby je podwyższać.

Reklama

Czyli najprawdopodobniej powyższe kwoty będą obowiązywać do końca 2025 r., czyli do czasu, kiedy skończy się umowa na odbiór śmieci, którą gmina zawarła z firmą „Eko – Region” z Bełchatowa, bo to ona ten przetarg wygrała. Tu należy dodać, że była to jedyna firma uczestnicząca w przetargu.

- Niestety, w tej dziedzinie nie ma na rynku konkurencji – mówi dalej Andrzej Modrzejewski. - I to jest wielki problem, nie tylko nasz, ale wielu gmin. Bo gdyby była konkurencja, tak jak w przypadku przetargu na budowę naszego domu seniora, gdzie zgłosiło się dziesięć firm, moglibyśmy wybierać tego najtańszego, a tak niestety, nie jest. A trudno, żebyśmy tych odpadów nie odbierali, bo jest ich naprawdę dużo. Wystarczy przejechać przez gminę w dniu ich odbioru, to widać te wystawione pełne pojemniki. Czasem klapy się nie domykają, a obok jeszcze stoją worki ze śmieciami. Jeżeli jednak będzie tych odpadów mniej, to zawsze możemy tę cenę jeszcze obniżyć.

Reklama

Bardzo ważne przy ustalaniu stawek jest również ilość śmieci, jaką firma odebrała w określonym czasie. W 2023 r. było to łącznie ponad 1 030 ton, natomiast w tym roku, w okresie od stycznia do czerwca odebrano 493,32 tony odpadów komunalnych.

W znacznym stopniu na te wielkości wpłynęły tak zwane gabaryty, które zabierane są raz w roku.

- Jest ich bardzo dużo – przyznaje Joanna Kanicka, inspektor do spraw planowania przestrzennego, ochrony środowiska i utrzymania czystości w Urzędzie Gminy w Czarnożyłach. - W tym roku zaplanowano na ich odbiór pięć dni, a zbierane były aż przez czternaście.

Reklama

- To pokazuje ich ilość – dodaje wójt. - Podjeżdża samochód, ludzie ładują rzeczy i za chwilę auto jest już pełne. A odebrali tylko z jednego domu. Ale przecież nie można ich nie zabrać.

Odpady odbierane są z 1 279 nieruchomości, w których zadeklarowanych do opłat jest 3 776 osób.

- Tak jak w każdej gminie i u nas są osoby, które nie płacą za śmieci – tłumaczy wójt Modrzejewski. - Jedne mają trudności finansowe, inne sobie lekceważą, a jeszcze inne, bo po prostu zapomniały. Wtedy interweniujemy i próbujemy ściągnąć. Ile wynosi największe zadłużenie, trudno mi powiedzieć, bo to się zmienia. Ktoś takie miał, ale zapłacił i już dotyczy ono kogoś innego i innej kwoty.

Reklama

Kolejny przetarg na odbiór śmieci ogłoszony zostanie jesienią przyszłego roku.

Na koniec przypomnijmy, jak w gminie Czarnożyły zmieniały się podstawowe składki, czyli za śmieci segregowane od 1 lipca 2013 r., kiedy samorządy przejęły obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi: 5 zł (do 31 grudnia 2015 r.), 7 zł (1 stycznia 2016 - 31 grudnia 2019), 9 zł (1 stycznia 2020 - 31 maja 2021), 22 zł (1 czerwca 2021 - 31 grudnia 2021), 25 zł (1 stycznia 2022 - 31 grudnia 2022), 35 zł (1 stycznia 2023 - 31 marca 2024), 32 zł (od 1 kwietnia).

Reklama

 

Obecnie za odebranie jednej tony gmina płaci „Eko – Regionowi” 1 339, 20 zł brutto.

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/08/2024 14:33
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości