Gminy z powiatu wieluńskiego i pajęczańskiego po raz kolejny pozyskały środki w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Uroczyste wręczenie promes na inwestycje drogowe miało miejsce w poniedziałek, 2 października, w Popowicach.
- Powiat wieluński, jak i gminy tego powiatu czerpią z programu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg szerokimi garściami. Dzisiaj mamy kolejne rozdanie i bardzo dobre informacje dla gmin powiatu wieluńskiego – rozpoczął poniedziałkową konferencję poseł Paweł Rychlik.
Łącznie w tej edycji rządowego programu na drogi w powiecie wieluńskim zostało przeznaczone ponad 20 mln 500 tys. zł. W większości wnioski uzyskały maksymalne kwoty dotacji.
Gmina Mokrsko otrzymała środki na dwie inwestycje: 3 mln 810 tys. zł na przebudowę drogi między Komornikami a Motylem (80 proc., czyli maksymalne dofinansowanie) oraz 349 tys. 963 zł na drogę Krzyworzeka – Majorat.
Maksymalne dofinansowanie, czyli 1 mln 66 tys. zł, przyznano też na remont w Osjakowie części ul. Targowej od drogi krajowej w kierunku miejscowości Zofia. Gmina Osjaków pozyskała też środki, 583 tys. 758 zł, na przebudowę drogi Chorzyna – Smugi.
Do gminy Czarnożyły trafi 1 mln 280 tys. zł na przebudowę drogi wewnętrznej w miejscowości Działy. Dwie promesy powędrowały do gminy Ostrówek. Jedna z nich opiewa na kwotę 677 tys. 776 zł z przeznaczeniem na przebudowę drogi gminnej Jackowskie – Kuźnica, a druga w wysokości 448 tys. 378 zł jest na przebudowę drogi gminnej Niemierzyn - kierunek Gromadzice. Beneficjentem rządowych środków została też gmina Wierzchlas. Otrzymała maksymalne dofinansowanie, 777 tys. 948 zł na rozbudowę drogi Przycłapy – Jajczaki.
- Był również jeden wniosek powiatu wieluńskiego złożony na ogromną kwotę, na inwestycję bardzo ważną i konieczną, czyli drogę powiatową w Popowicach. Ten wniosek był uplasowany na liście rezerwowej, ale wspólne działania samorządowców sprawiły, że znalazł się na liście podstawowej i uzyskał 70 procent dofinansowania – podkreślił poseł z Wielunia.
11 mln 563 tys. zł na remont drogi powiatowej w Popowicach to jedno z największych dofinansowań w tej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
- Jak zwykle przy takich wielkich inwestycjach, bo zostanie przebudowanych cztery kilometry drogi, mocne naciski były nie tylko ze strony włodarza, radnych, ale również mieszkańcy byli u mnie, wicestarosty – mówił o drodze w Popowicach Marek Kieler, starosta wieluński.
Reklama- Proponowaliśmy, żeby najpierw została wykonana kanalizacja, a potem droga. Dzięki posłowi udało się zrealizować nasze zamierzenia.
- Stan tej drogi, jaki jest, każdy widzi. Degradacja postępuje z każdym rokiem, nie wiem czy teraz po budowie kanalizacji jest lepsza czy gorsza, ale domagała się już dofinansowania – dodał Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów.
- Mieszkańcy mieli cierpliwość, chociaż czasem jej już brakowało, były nerwy i bardzo jestem też wdzięczny, że mieliście mimo wszystko nadzieję i nie zostaliście zawiedzeni.
Reklama
Wśród beneficjentów rządowego programu znalazła się też w końcu gmina Siemkowice. Przebudowa drogi Siemkowice - Bugaj Lipnicki została dofinansowana kwotą 3 mln 189 tys. zł, a na przebudowę drogi Kolonia Lipnik – Delfina udało się pozyskać 2 mln 717 tys. zł.
- Te środki na pewno mocno poprawią naszą infrastrukturę drogową, ponieważ w ostatnim czasie mało dróg robiliśmy właśnie z dofinansowania – przyznała Zofia Kotynia, wójt gminy Siemkowice.
- Zawsze byliśmy na liście rezerwowej, nie mogliśmy się przebić na listę podstawową. Te promesy nas bardzo uszczęśliwiają, bo teraz zrobimy dwa odcinki dróg, które są mocno zniszczone.
Reklama
Pierwsze dofinansowanie przyznano też dla miasta i gminy Działoszyn. Kwota 1 mln 600 tys. zł będzie przeznaczona na remonty dróg powiatowych w kierunku Siemkowic oraz w Niżankowicach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze