Reklama

Przyszła kryska na matyska?

W środę, 24 sierpnia, kilka godzin po oddaniu do druku nowego numeru „Kulis…” radni pochylą się nad uchwałą o zwołanie referendum w sprawie odwołania burmistrza. Oficjalnie, zgodnie z kalendarzem wyborczym, kolejne samorządowe wybory powinny się odbyć jesienią przyszłego roku. Coraz głośniej ptaszki ćwierkają, że termin zostanie przesunięty co najmniej o kilka miesięcy. Można przypuszczać, że część radnych podejmie wobec tego próbę odwołania Okrasy. To konsekwencja 26 niewykonanych inwestycji.

Nawet jeśli samorządowcy przyjmą uchwałę, nie znaczy to wcale, że burmistrz ze swojego fotela zostanie wysadzony. Aby w ogóle referendum było ważne, musi w nim wziąć udział co najmniej 3/5 osób, które brały udział w wyborach. Większość z nich musi zadeklarować, że Okrasy w ratuszu nie chce.
Od kilku lat radni wytykają burmistrzowi Pawłowi Okrasie potknięcia w gospodarowaniu gminną kasą. Choć to rada wyznacza sposób wydatkowania środków, a burmistrz powinien budżet po prostu wykonać, nie zawsze Okrasa się z tego wywiązuje. Tak było np. w przypadku  budowy schroniska czy parku linowego. Burmistrz uznał te inwestycje za bezcelowe i po prostu nie wykonywał uchwał rady, która przeznaczała środki rozpoczęcie zadań.
- Powiedziałem, że nie ma takiej siły, żeby mnie ktoś zmusił do budowy parku linowego za ponad 400 tys. zł, a potem utrzymywania tego. To jest absurd, podobnie jak budowa schroniska dla zwierząt. Nikt mnie do tego nie zmusi, nawet za cenę braku absolutorium co rok – skwitował samorządowiec podczas rozmowy z dziennikarką „Kulis…” pytany  o sprawę.
Radni wytykają również 150 tys. zł wydatkowane na kancelarię adwokacką oraz 140 tys. zł na służbowe auto, choć na ten cel chcieli wydać tylko 100 tys. zł.
Podczas sesji absolutoryjnej pod koniec lipca atmosfera była bardzo napięta. Radni skrupulatnie wyliczali burmistrzowi wpadki.
- 22% inwestycji nawet nie ruszyliśmy – podnosił radny Sławomir Kaftan. To aż 26 różnego rodzaju zadań, ze 116 umieszczonych w ogóle w budżecie na 2021 r. Wśród nich znajduje się  chociażby hala przy Szkole Podstawowej nr 5.
Władarza Wielunia, jak zawsze, bronił radny Jarosław Rozmarynowski
- Zajmujemy piąte miejsce w łódzkim w rankingu finansowym, to jest dla was mało istotne? – pytała oponentów.
- Dla mnie to jest ważne. Co było brane pod uwagę w rankingu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu? Były brane konkretne argumenty. Was uwiera, że ktoś może głosować inaczej – stwierdził.
- Kwestia rankingów: jest małe kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka – ripostowała Kaftan.
- Ranking Uniwersytetu Ekonomicznego, ciekawe czy on jest na podstawie planu czy wykonania – zastanawiał się.
Ostatecznie 11 radnych głosowało za nieudzieleniu absolutorium  burmistrzowi za wykonanie budżetu za 2021 r. Klub „Łączy nas Wieluń” głosował za. Wstrzymał się Maciej Bryś.
Przyjęcie chwały o braku absolutorium, jak mówi przewodniczący wieluńskiej rady miejskiej, Piotr Radowski, oznacza wszczęcie procedury  o przeprowadzenie referendum.
- Głosowanie zostanie poprzedzone odczytaniem opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, pan burmistrz będzie miał również okazję odnieść się, być może w trakcie dyskusji wyjdą jakieś nowe fakty – mówił w przeddzień głosowania Radowski.
- Przed głosowaniem zarządzę 10 minutową przerwę, aby radni mogli jeszcze swoją decyzję przemyśleć – podaje.
Sam Okrasa uważa, że brak poparcia rady to wynik politycznego układu. Powtarza, że PiS wraz z Przyjazną Gminą zawarli koalicję. Wyniki głosowań nad wotum zaufania i nad absolutorium nie był dla niego zaskoczeniem.
 - (…)Dziękuję za krytykę. Tę konstruktywną przyjmuję, krytykę dla krytyki pomijam – mówił podczas obrad, dziękując zarówno radnym za przyjęcie budżetu jak i pracownikom ratusza oraz jednostek podległych.
- (…)Kilku radnych wyrażało negatywne głosu, co do gminy. Moja ocena jest pozytywna, ale zawsze w każdej organizacji, jednostce, zdarzają się błędy, potknięcia, to jest wpisane w ludzką naturę. Jeżeli cokolwiek robimy, błędów nie unikniemy. Ważne by z tych błędów wyciągać wnioski.(…). Wiem, ze moim wystąpieniem nie przekonam radnych do głosowania za absolutorium, ale ja jestem dumny, że wspólnie tworzymy gminę w tym szerokim rozumieniu. Bardzo wszystkim państwu dziękuję – podsumował.
Trudno przesądzać czy uchwała, zwołująca referendum zyska w środę uznanie rady. Część członków tego gremium jest już znużonych niesnaskami z Okrasą, negatywnie ocenia jego pracę, Ci będą dążyli do jego odwołania, nawet jeśli oznacza to wydatki z gminnego budżetu na przeprowadzenie referendum.

Magdalena Lizurej
[email protected]

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości