Reklama

Rozdanie czeków okazało się kabaretem. W rolach głównych: poseł, pani burmistrz i sołtys

W czwartek mieszkańcy Rudy wiwatowali. Ich obiekt sportowy miał doczekać się wielkiej modernizacji. We wsi, na płycie boiska, zorganizowano konferencję z udziałem starostów, wójtów, pani burmistrz, a nawet posła. W trakcie spotkania ogłoszono, że gmina Wieluń otrzymała milion złotych i że te pieniądze zostaną głownie przeznaczone na modernizację boiska w Rudzie…

Radość mieszkańców i piłkarzy miejscowego klubu była przedwczesna. Wprawdzie gmina milion złotych dostanie, ale przeznaczy je zupełnie inaczej niż przedstawiono to podczas konferencji.
Mało prawdopodobne, że jakiekolwiek pieniądze, ze wspomnianej kwoty, zostaną przeznaczone na modernizację boiska sportowego w Rudzie. W opisie inwestycji, zawartym we wniosku, który otrzymał dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowanemu gminom popeegerowskim, czytamy:
„Zadanie polegać będzie na: modernizacji infrastruktury sportowej w gminie, poprzez modernizację boisk piłkarskich na terenie gminy, budowie bieżni prostej o nawierzchni poliuretanowej oraz montażu urządzeń zabawowych i siłowni zewnętrznej na terenie Szkoły Podstawowej w Rudzie, przebudowie boiska poprzez budowę boiska wielofunkcyjnego o pow. 40 x 20m oraz bieżni prostej o dł. 60 m o nawierzchni poliuretanowej przy Szkole Podstawowej w Bieniądzicach. Zadanie przyczyni się do poprawy stanu ogólnodostępnej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej przeznaczonej zarówno na potrzeby treningu, rehabilitacji mieszkańców miejscowości Ruda, w której funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne”.
Zatem lwia część środków rzeczywiście trafi na infrastrukturę sportową w Rudzie, ale przy Szkole Podstawowej, gdzie z tych pieniędzy ma powstać m.in. bieżnia, plac zabaw i siłownia zewnętrzna.
Co ciekawe, część dotacji ma być przeznaczona na budowę boiska i bieżni w Szkole Podstawowej w Bieniądzicach. Pytanie tylko – jak poprawa infrastruktury sportowej w Bieniądzicach przyczyni się do poprawy stanu infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w Rudzie – jak napisano we wniosku (ostatnie zdanie przytoczony powyżej cytatu).
Reasumując, boisko w Rudzie może zostać w ramach tego grantu zmodernizowane, tylko wówczas, gdy z wspomnianego wcześniej miliona, po odliczeniu kosztów inwestycji szkolnych w Rudzie i Bieniądzicach, coś zostanie… Jednak nawet wówczas, nie jest powiedziane, że władze gminy pozostałe środki przeznaczą właśnie na ten cel.
Sołtys odtrąbił sukces, zawodnicy Piasta Ruda odebrali gratulacje w strojach piłkarskich, a pani burmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk przyjęła wielki bukiet kwiatów w podzięce. Poseł Paweł Rychlik (także obdarowany kwiatami) żartował nawet, że po remoncie boiska, to drużyna Piasta Ruda, może będzie na poziomie Piasta Gliwice. Tymczasem od obietnic do realizacji daleka droga…
Poseł Paweł Rychlik jest oburzony obrotem spraw. Uważa, że zarówno on jak i mieszkańcy Rudy zostali - jak to ujął - wystawieni do wiatru.
- Najbardziej szkoda mi sołtysa i zawodników Piasta Ruda, którzy to boisko mieli obiecane – mówi parlamentarzysta z Wielunia.
- Pan burmistrz jednak zmienił decyzje i pieniądze popłyną gdzie indziej. O tyle to smutne, że wniosek mógł być większy, opiewający na 2-3 mln złotych, tak jak innych gmin. Wtedy i boisko w szkole w Rudzie i Bieniadzicach, i stadion byłyby zrobione. Niestety gmina wystąpiła tylko o milion złotych – wzdycha.
W jego ocenie szczególnie nie na miejscu było zachowanie wiceburmistrz Joanny Skotnickiej-Fiuk, która brała udział w konferencji i w żaden sposób nie zareagowała.
- Słowa nie powiedziała, że kasa ominie stadion. Ja niestety nie miałem wglądu do treści wniosku, co w nim zostało ujęte. Uniemożliwia to tajemnica bankowa. A opierałem się na przekazie pana sołtysa, który obietnice otrzymał od władz gminy Wieluń – wyjaśnia poseł.
- Po powrocie z sejmu wystąpię z oficjalnym pismem do pana burmistrza odnośnie historii wniosku, czy był zmieniany – zapowiada Paweł Rychlik, dodając że ma nadzieję na pozytywne rozwiązanie problemu.
- Upokorzenie mieszkańców Rudy musi zostać zadośćuczynienie. Jeśli teraz burmistrz nie zmieni decyzji, będę zabiegał w kolejnych edycjach programu Polski Ład, aby Ruda otrzymała dofinansowanie na ten cel. To od burmistrza zależy czy taki wniosek złoży – akcentuje poseł.
Parlamentarzysta podkreśla, że wszystkie gminy wzorowo z nim współpracują, a co najważniejsze wiedzą jak składać dobre wnioski i nie ma z nimi problemów. 
- Zawsze jest problem w gminie Wieluń. Albo nie składają wniosków, albo nie spełniają wymogów formalnych, albo wnioskują o zbyt duże kwoty, albo o zbyt małe. Nie wiem czy jeszcze leci z nami pilot… - kończy kąśliwie Paweł Rychlik i dopowiada, że na szczęście za przebudowę ulicy świętego Wojciecha w Rudzie odpowiada Starostwo Powiatowe w Wieluniu, więc o tę inwestycję jest spokojny.
W poniedziałek, dziennikarze lokalnych mediów wspólnie zakołatali do drzwi ratusza. Burmistrz Paweł Okrasa umywa ręce, podkreślając, że w konferencji udziału nie brał, a jego zastępca Joanna Skotnicka-Fiuk, pewnie nie znała treści wniosku.
***
Być może ktoś z Czytelników uwierzy, że zastępca burmistrza Wielunia, uczestnicząc w konferencji, nie wiedziała na co zostaną wydane pieniądze z dotacji. My, dziennikarze, tak naiwni nie jesteśmy!
 

Sławomir Rajch
[email protected]

Reklama

14 mln zł dla samorządów w wieluńskim
Ponad 14 milionów złotych z Programu Inwestycji Strategicznych trafiło w kolejnym rozdaniu do samorządów powiatu wieluńskiego. Ta edycja dedykowana była gminom i powiatom, na terenie których działały kiedyś PGR-y.


Najwięcej z rządowego programu „szarpnęło” Starostwo Powiatowe w Wieluniu. Otrzymało prawie 3,5 miliona złotych dotacji z przeznaczeniem na przebudowę ul. Świętego Wojciecha w Rudzie. Dodatkowo szefowie powiatu mogą cieszyć się z jeszcze jednej dotacji w kwocie 784 tys. zł. Za te pieniądze powiat kupi samochód z wywrotką oraz koparkoładowarkę.
Gmina Czarnożyły otrzymała 2 940 000 zł na rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Gmina Biała 1 775 594,67 zł na budowę boiska sportowego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Białej. Gmina Mokrsko na modernizację systemu komunikacji w miejscowości Ożarów dostała dotację w wysokości 2 300 000 zł. Zaś gmina Konopnica na przebudowę dróg w miejscowości Rychłocice wywalczyła1 915 000 zł.
Okrągły milion złotych otrzymała gmina Wieluń, z przeznaczeniem na modernizację infrastruktury sportowej. To właśnie ta dotacja stała się przyczynkiem do powstania artykułu ” Rozdanie czeków okazało się kabaretem”
Co ważne są to bezzwrotne dotacje na poziomie 98 proc. wartości inwestycji. Samorządy mogły złożyć maksymalnie po dwa wnioski.
Wszyscy wójtowie, obecni na konferencji dziękowali za pomoc w uzyskaniu dofinansowań i dostrzegali zaangażowanie w sprawę posła Pawła Rychlika, który miał skutecznie lobbować w tej sprawie.
Podczas ogłoszenia wyników naboru w Rudzie swój udział zaznaczył także Tomasz Stolarczyk, wójt gminy Rząśnia w powiecie pajęczańskim, który odebrał z rąk posła czek na 2 miliony złotych, z przeznaczeniem na modernizację infrastruktury drogowej w Białej-Pęciaki i Reklach.
 

Reklama

Sławomir Rajch
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości