Według sondażu sprzed lokali wyborczych największą ilość mandatów zgarnie Prawo i Sprawiedliwość, 200. Koalicja Obywatelska zdobędzie zaś 163 mandaty. Zgodnie z zapowiedziami sprzed wyborów, jeśli Trzecia Droga (13 proc.,55) i Nowa Lewica (8,6 proc, 30 mandatów) stworzą z partią Donalda Tuska koalicję, partia rządząca obecnie straci władzę.
Wyniki exit poll są obarczone dwuprocentowym błędem. Na oficjalne informacje Państwowej Komisji Wyborczej trzeba będzie poczekać co najmniej do wtorku. Do sejmu oprócz polityków PiS (200 mandatów), KO, Trzeciej Drogi (czyli koalicji PSL i Polska 2050) Szymona Hołowni oraz Lewicy, które razem mogą zgarnąć 246 mandatów, wejdą posłowie Konfederacji, mogą liczyć na 12 mandatów.
Autorem badania jest Ipsos, zostało zamówione przez TVP, TVN i Polsat. Z szacunków wynika, że przez najbliższe cztery lata będzie rządziła obecna opozycja.
Badanie Ipsos zostało przeprowadzone przed 900 lokalami wyborczymi, na podstawie 100 anonimowych ankiet sprzed każdego punktu.
Zgodnie z sondażem w referendum, które odbywało się w tym samym czasie, co wybory, wzięło udział poniżej 50 proc. uprawnionych, nie będzie więc ważne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze