Reklama

Stawki za śmieci, jak w kalejdoskopie

Wysokość opłat za odbiór śmieci to obecnie jeden z najgorętszych tematów. Dyskutują mieszkańcy gmin, w których już obowiązują nowe stawki, jak i tych, w których za odbiór śmieci płaci się według stawek z ubiegłego roku. A zróżnicowanie jest duże – od 7,5 złotych w Pątnowie do 26,90 zł w Nowej Brzeźnicy.

Powiat wieluński
Zróżnicowanie stawek za wywóz śmieci między gminami tego powiatu jest znaczny. Wynika to przede wszystkim z tego, że w niektórych obowiązują już lub zaczną obowiązywać od lutego nowe stawki przyjęte w ostatnim okresie. W innych zaś opłaty uiszczane są według stawek przyjętych przed kilku lub nawet kilkunastoma miesiącami, czy nawet latami. 
Obecnie najwięcej za wywóz śmieci płacą mieszkańcy Wierzchlasu, Konopnicy i Osjakowa (w każdej po 23 zł). Trochę mniej, bo po 21 zł, płaci się w Skomlinie i w Ostrówku. We wszystkich tych gminach ceny te obowiązują od tego roku. 
W gminie Mokrsko od sierpnia ubiegłego roku mieszkańcy płacą po 18 zł, a w Wieluniu od kwietnia po 15 zł. Najniższe opłaty są w Czarnożyłach (9 zł), w Białej (8,50 zł) i w Pątnowie (7,50 zł). Ale w tych gminach stawki te obowiązują już najdłużej, więc mieszkańcy mogą się spodziewać ich rychłej nowelizacji. 
- Stawka 7,50 złotych jest u nas już od czterech lat i obowiązuje do końca marca – mówi Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów.
- Aktualnie jesteśmy po przetargu i wstępnie szacujemy, że nowa stawka będzie wynosiła 18 złotych, a 15, jeśli ktoś ma kompostownik.
Na wysokość stawek główny wpływ ma ilość wytworzonych odpadów oraz cena za odbiór jednej tony tychże. O cenie od tony decyduje głównie firma odbierająca odpady. Ale na ilość wyprodukowanych śmieci największy wpływ mają sami mieszkańcy. Aby zmniejszyć tonaż powszechnie proponuje się kompostowanie wytwarzanych w gospodarstwach odpadów biodegradowalnych. Zachętą do tego są ulgi w opłatach. Ich wysokość w gminach jest różna. Najwyższa jest w gminie Osjaków (4 zł). W Skomlinie to 3,15 gr., w Mokrsku i w Wierzchlesie - 3 zł, w Ostrówku 2,10 zł, a w Wieluniu 2 zł.
Najniższą zachętę do kompostowania daje gmina Konopnica, bo tylko 1 zł.
W Białej, Czarnożyłach i w Pątnowie nie ma takiej zniżki, ponieważ przyjęte w tych gminach stawki ustalone zostały, kiedy jeszcze takie ulgi nie wchodziły w rachubę.
Na 10 gmin powiatu, aż w 8 śmieci odbiera Eko-Region. Jedynie w Wieluniu i w Wierzchlesie monopol tej firmy jest złamany i tu odbiorem odpadów zajmuje się Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu.
Powiat pajęczański
W tym powiecie najwięcej za śmieci płacą na razie mieszkańcy gminy Nowa Brzeźnica. Stawka od osoby wynosi tu 26,90 zł i obowiązuje już od ponad roku.
Po 25 zł od stycznia płacą mieszkańcy Sulmierzyc. A w lutym i w marcu taką samą kwotę zapłacą mieszkańcy Pajęczna. Decyzja o tym, jaka kwota obowiązywać będzie w tej gminie w następnych miesiącach, musi zapaść w najbliższym okresie. Związane jest to z perturbacjami, jakie miały miejsce tutaj przy ostatnim przetargu na firmę wywożącą śmieci.
22 zł od osoby płacą już od stycznia 2020 r. mieszkańcy Działoszyna. A od lutego tego roku taką kwotę płacić będą też mieszkańcy gminy Kiełczygłów.
W Strzelcach Wielkich stawka od jednej osoby wynosi 21,09 zł, a w Siemkowicach od lutego 20 zł. Najmniej w powiecie Pajęczno za śmieci płacą w gminie Rząśnia, bo tylko 9 zł od osoby.
- Taka mała stawka za odbiór odpadów komunalnych wynika z moich wieloletnich starań o to, aby nasi mieszkańcy ponosili między innymi z tego tytułu, jak najmniejsze obciążenia dla swojego budżetu domowego – mówi Tomasz Stolarczyk, wójt gminy Rząśnia.
- Z tego powodu w ostatnim czasie wraz z radą gminy zdecydowałem się wesprzeć naszych mieszkańców poprzez podjęcie odpowiedniej uchwały to regulującej. Jednak problem stawek również dla naszego samorządu staje się coraz bardziej trudny. Moim zdaniem nieodzowne są tu decyzje władz centralnych, które powinny podejmować takie działania, aby te opłaty nie były tak dotkliwe dla mieszkańców gmin.
Również i w tym powiecie są zniżki za kompostowanie odpadów biodegradowalnych. Najbardziej na tym zależy samorządowcom z Sulmierzyc. W tej gminie za kompostowanie można uzyskać ulgę w wysokości 5 zł. Trochę mniej, bo 3,90 zł w Nowej Brzeźnicy. Po 2 zł proponują Działoszyn i Pajęczno. W pozostałych gminach chyba spojrzano na tę możliwość obniżenia opłat mniej przychylnym okiem. W Kiełczygłowie jest to 1 zł, a w Strzelcach Wielkich symboliczna wręcz kwota - 0,51 zł. Żadnej zniżki nie przewidziano natomiast w Siemkowicach.
- Planujemy wcześniej przeprowadzić akcję edukacyjną wśród mieszkańców w sprawie kompostowania – tłumaczy Tadeusz Ślusarek, kierownik Referatu Inwestycji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Siemkowicach.
- Takie upusty planujemy wprowadzić na przełomie roku. Ale chcemy, żeby wszystko było dobrze przygotowane, żeby te kompostowniki były odpowiednie, by nie zagrażały środowisku.
Inaczej chyba trzeba spojrzeć na ulgę 1 zł w Rząśni, bo jest ona odejmowana od stawki podstawowej 9 zł, która sama w sobie jest bardzo niska.
Odbieraniem odpadów na terenie powiatu zajmuje się dwóch potentatów w tej dziedzinie: Eko-Region oraz Remondis. Ten drugi obsługuje Działoszyn, Strzelce Wielkie i Sulmierzyce.
Powiat wieruszowski 
W tym powiecie jest najmniejsze zróżnicowanie stawek . Teraz najwięcej płacą mieszkańcy gminy Wieruszów (25,80 zł). Trochę niższa stawka (25 zł) obowiązuje w gminach Bolesławiec i Łubnice. A następnie kolejno: Czastary – 24,50 zł, Lututów – 22,50 zł, Galewice – 22 zł. Najmniej płacą tu teraz mieszkańcy gminy Sokolniki - 20 zł od osoby. 
Stawki te mogą ulec zmianie. Najczęściej dzieje się tak, gdy następuje podpisanie nowej umowy z firmą odbierającą śmieci. Tak się złożyło, że w powiecie wieruszowskim wszystkie gminy obsługiwane są przez Eko-Region z Bełchatowa. Łubnice, Czastary, Galewice i Lututów mają z nim umowy do 31 grudnia 2021 r. Sokolnikom kontrakt kończy się 30 czerwca, a Wieruszowowi 31 sierpnia tego roku. Więc gminy te będą musiały ogłosić nowy przetarg. Jakie będą jego skutki dla mieszkańców, okaże się za kilka miesięcy. 
- Bardzo chcielibyśmy, by stawki za wywóz śmieci były w gminie Sokolniki, jak najniższe – komentuje Lidia Beljulji, sekretarz tej gminy. 
- Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będą kształtowały się wysokości stawek po przetargu w drugim półroczu. 
Podobne obawy ma wieruszowski magistrat. 
- Trudno mi powiedzieć, o ile mogą wzrosnąć opłaty – mówi Alicja Ruta, sekretarz gminy Wieruszów. 
- Stawki uzależnione są od ilości wytworzonych odpadów, a ta bardzo mocno rośnie. Bo cenę za tonę śmieci mamy jedną z niższych w okolicy.
W gminie Bolesławiec jeszcze w lutym mieszkańcy zapłacą po 25 zł. Od marca być może obowiązywać będą nowe stawki, ponieważ niedawno zakończył się nowy przetarg na firmę odbierającą śmieci. Ponownie wygrał go Eko-Region, który jako jedyny do niego przystąpił.
Podobnie jak w powiatach wieluńskim i pajęczańskim również i tu samorządowcy ustalili ulgi dla kompostujących odpady bio. Najwyższa taka ulga, bo aż 5 zł, jest w Łubnicach. Niewiele niższa (4,90 zł) w Czastarach. W Sokolnikach przyjęto 4 zł, w Galewicach – 3,30 zł, a w Lututowie 3 zł. Najmniejsze zniżki obowiązują w Wieruszowie (2,06 zł) i w Bolesławcu (2 zł).


Elżbieta Wodecka

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości