Do połowy sierpnia trwa rekrutacja do żłobka w Rząśni. W placówce, od 1 września, opiekę znajdzie 20 dzieci do lat trzech. Na stworzenie i funkcjonowanie tego rodzaju miejsca gmina pozyskała dofinansowania zewnętrzne.
- Wsłuchując się w głos mieszkańców, zwłaszcza tych młodych rodzin, chcieliśmy z radą gminy wyjść im naprzeciw i stworzyć żłobek – przypomina Tomasz Stolarczyk, wójt gminy Rząśnia.
By zrealizować to zadanie, gmina zaczęła poszukiwać środków zewnętrznych. Jesienią 2020 r. złożyła do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi projekt pn. „Utworzenie miejsc opieki żłobkowej w gminie Rząśnia”, którego wartość wyniosła 610 tys. zł. W ramach RPO województwa łódzkiego udało się uzyskać aż 555 tys. zł. To dofinansowanie pokryje koszty wyposażenia placówki oraz jej funkcjonowania przez 12 miesięcy. W tym samym okresie gmina otrzymała także wsparcie z rządowego programu Maluch+. Przyznane 495 tys. zł stanowi 79 proc. wydatków związanych z inwestycją. Pieniądze z tego projektu są przeznaczone m.in. na przystosowanie budynku komunalnego na miejsca żłobkowe.
- Połączenie tych dwóch programów spowodowało, że przy minimalnych kwotach wkładu własnego od 1 września będziemy mieć żłobek dla 20 dzieci do lat trzech. Zatrudnione zostaną trzy opiekunki i osoba do obsługi technicznej. Kiedy skończy się praca koordynatora (w imieniu gminy przeprowadza całą procedurę tworzenia żłobka), od 1 września powołamy dyrektora – informuje włodarz.
- Ponad 80 proc. prac budowlanych już wykonano. Poziom zaangażowania i robót wskazuje, że inwestycja zakończy się zgodnie z terminem i 1 września nastąpi otwarcie.
9 czerwca natomiast ruszyła rekrutacja do placówki i przewidziana jest do 15 sierpnia.
- Priorytetem jest przyjęcie dzieci tych rodziców, którym zapewniona opieka w żłobku pozwoli podjąć pracę i być aktywnym na rynku pracy. Wiemy, że zwłaszcza młodzi ludzie borykają się z powrotem do zawodowych zajęć, kiedy nie mają z kim zostawić swoich pociech – dodaje Stolarczyk.
- Myślę, że ta idea jest bardzo fajna i się sprawdzi. Teraz liczę, że wypełnimy warunki umów i 20 dzieci będzie miało zapewnioną opiekę. Patrząc na tempo rozwoju gminy Rząśnia jestem przekonany, że w przyszłości będzie coraz więcej chętnych i pojawi się potrzeba rozbudowy żłobka.
Placówka otrzymała nazwę ,,Kubuś i Przyjaciele’’. Początkowo ma być czynna do godz. 16:00, a pierwsze tygodnie po otwarciu zweryfikują, czy trzeba wydłużyć bądź skrócić godziny pracy. Rodzice przez pierwszy rok funkcjonowania żłobka będą ponosić jedynie koszty związane z wyżywieniem i ma być to 8 zł miesięcznie za jedno dziecko.
Żłobek powstaje w budynku, w którym wcześniej mieściła się biblioteka. Jej nowa lokalizacja to obiekt po dawnym gimnazjum w Rząśni. Wójt zdradza, że w obecnej siedzibie książnicy dach wymaga naprawy, a jeśli uda się pozyskać na ten cel fundusze, można byłoby też przeprowadzić wewnętrzne drobne zmiany.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze