Reklama

Szukają pieniędzy poza gminą

Nie jest tajemnicą, że budżet gminy Strzelce Wielkie do najbogatszych nie należy. Korzystając wyłącznie z własnych środków samorząd nie mógłby przeprowadzić wielu inwestycji. Dlatego strzeleccy urzędnicy wciąż szukają zewnętrznych źródeł finansowania i aplikują o środki gdzie się da.

Budżet Gminy Strzelce Wielkie na 2021 – jak wylicza inspektora ds. księgowości budżetowej Aleksandra Olejnik – to 28 702 440,54 zł.
Na inwestycje zapisano siedem milionów z hakiem, a ponad pięć i pół miliona z tej kwoty to środku pozyskane z zewnątrz.
- Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym realizujemy inwestycje, które byłyby trudne, a wręcz niemożliwe do zrobienia z własnych pieniędzy – mówi Aleksandra Olejnik, pełniąca obowiązki skarbnika gminy Strzelce Wielkie.
- Chętnie aplikujemy o dofinansowania, bo dzięki realizacji dotowanych zadań gmina szybciej się rozwija, a komfort życia mieszkańców poprawia się – dopowiada urzędniczka.
Dwa miliony złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz kolejne dwa (dokładnie 1 999 557,07 zł – przyp. redakcja) z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina ma otrzymać na realizację zadania o nazwie: „Przebudowa istniejącego układu technologicznego uzdatniania i tłoczenia wody w budynku stacji uzdatniania wody „Dębowiec” wraz z budową sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w m. Strzelce Wielkie, ul. Kalinowa”.
- Na chwilę obecną otrzymaliśmy okrągły milion z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, natomiast na pozostałą część dofinansowania zostały złożone wnioski i czekamy na ostateczne decyzje w tej sprawie – tłumaczy Aleksandra Olejnik.
Jeszcze w 2020 roku gmina otrzymała 412 242 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale pieniądze zostały przeznaczone na inwestycje realizowane w 2021 r. Ten zastrzyk finansowy pozwoli na realizację kilku zadań tj.: wyposażenie klatki schodowej w system oddymiania, modernizacja źródła ciepła i układu grzewczego w budynku Urzędu Gminy w Strzelcach Wielkich, przebudowy dróg w Woli Wiewieckiej, ul. Adamów, Strzelce Wielkie – Marzęcice (droga gminna nr 109303 E).
Niemal 461 tys. zł zasiliło tegoroczny budżet ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze są przeznaczone na termomodernizację Szkoły Podstawowej w Wiewcu.
632 tys. zł z groszami, trafiło do gminy Strzelce Wielkie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 na zadanie „Odnawialne Źródła energii w Szkole Podstawowej w Strzelcach Wielkich”.
W budżecie gminy w bieżącym roku zabezpieczono także środki na zakup koparko-ładowarki służącej mieszkańcom w ramach zadania wspólnego. Chodzi o kwotę 300 tys. zł. Zakup zostanie sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego na 2021 rok w wysokości 151 217,01 zł, pozostała kwota będzie wydatkowana ze środków własnych. 
- Dzięki nowej koparko–ładowarce będziemy mogli szybciej usuwać awarie sieci wodociągowych, sprawniej naprawiać drogi gruntowe i czyścić przydrożne rowy – argumentuje zakup Marek Jednak, wójt gminy Strzelce Wielkie.
Strzeleccy urzędnicy nie składają broni, wciąż szukają nowych możliwości pozyskania pieniędzy poza gminą. Już złożyli kolejne wnioski o dofinansowania. W ramach naboru „Sołectwo na plus” do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi zostały zgłoszone cztery projekty dla sołectw: Antonina, Wistka, Wiewiec i Wola Wiewiecka.
Na rozstrzygnięcie oczekuje wniosek „Modernizacja sali gimnastycznej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Strzelcach Wielkich”.
- W planach mamy modernizację za kwotę 136 500 zł – podaje wójt i podkreśla, że sala gimnastyczna to kluczowe miejsce do uprawiania sportu na terenie gminy. 
Z obiektu korzystają nie tylko uczniowie Szkoły w Strzelcach Wielkich, ale również mażoretki, zawodnicy klubu piłkarskiego, Koło Gospodyń Wiejskich oraz druhowie OSP.
- Po zaczerpnięciu opinii środowiska lokalnego dostaliśmy potwierdzenie zasadności tego projektu – mówi Marek Jednak. 
- Konieczny jest remont parkietu, który umożliwi bezpieczną realizację zajęć sportowych, organizowanie imprez i zawodów sportowych oraz poprawi tężyznę fizyczną mieszkańców- zaznacza włodarz.
Wójt zdradza reporterowi ,,Kulis …’’, że jego urzędnicy pracują już nad wnioskami o podobne dofinansowanie dla wszystkich szkół z terenu gminy.
- Zamierzamy uzyskać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na wyposażenie szkół w pomoce dydaktyczne, narzędzia niezbędne do realizacji programów nauczania, zapewnienie odpowiedniej infrastruktury sieciowo-usługowej, podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli – precyzuje Marek Jednak.


Antoni Zych
[email protected]
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości