Podczas pierwszego posiedzenia rady nowej kadencji podwyżkę dla szefa urzędu zaproponował nowy przewodniczący rady Dawid Trzcina.
Wójt Kiełczygłowa dostał podwyżkę
Na pierwszym posiedzeniu Rady Gminy Kiełczygłów kadencji 2024-29 samorządowcy pochylili się nad wynagrodzeniem wójta Mariusza Mielczarka. Włodarz dostał pięcioprocentową podwyżkę.
Mariusz Mielczarek został niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznych wyborów samorządowych. Już po pierwszej turze było wiadomo, że zostanie w urzędzie na drugą kadencję. Pomimo dwóch rywali zdobył ponad 57-proc. poparcie. Ponadto 12 radnych zdobyło mandaty z jego komitetu wyborczego, więc wójt ma zapewnione poparcie dla swoich pomysłów.
- Jest nowa kadencja, nowe ustalenie wynagrodzenie kwoty dla wójta, patrząc na przebieg wyborów i na to 57-proc. poparcie, proponuję podnieść wójtowi gminy Kiełczygłów o 5 proc. wynagrodzenie z tego co miał w poprzedniej kadencji – zgłosił swój pomysł radny.
Poparło go 14 samorządowców, tylko jeden głos był przeciw. Oznacza to, że Mielczarek będzie teraz zarabiał niespełna 18,5 tys. brutto. Na jego pensję będzie się składało wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 9 737,50 zł, dodatek funkcyjny w kwocie 2992,50, dodatek specjalny równy 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego czyli 3819 zł oraz dodatek stażowy, obliczany od wynagrodzenia zasadniczego. Zgodnie z przepisami Mielczarkowi należy się 20 proc, czyli 1845 zł.
Przypomnijmy, że na początku poprzedniej kadencji rada zdecydowała o obniżeniu wówczas nowemu wójtowi pensji w stosunku do zarobków jego poprzednika. Po niespełna trzech latach samorządowcy postanowili o podniesieniu uposażenia. Z kolei jesienią 2021 r. weszły przepisy, które regulowały wysokość wynagrodzeń samorządowców, określając pułap minimalny i maksymalny. Radni zadecydowali o kolejnej podwyżce dla Mielczarka, określając, że będzie zarabiał, więcej niż kwotę minimalną. Ustalono wtedy jego wynagrodzenie na poziomie nieco ponad 17,5 tys. zł.
- Mam nadzieję, że praca, którą będziemy wykonywać w najbliższym pięcioleciu, będzie przynosiła efekty, będziemy mogli wspólnie podejmować ważne i trafne decyzje – zwrócił się do nowo wybranych radnych wójt.
- Gmina Kiełczygłów nie należy do najbardziej zamożnych, musimy różne kierunki rozwoju wybierać i wspólnie dążyć do wybranego celu. Dziękuję państwu za docenienie mojej pracy, deklaruję, że będę pracował z co najmniej takim zapałem, jak dotychczas. Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie wykonać co najmniej tyle zadań, co w poprzedniej kadencji – ma nadzieję wójt, zaznaczając, że jego zdaniem minione kilka lat było bardzo udane.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze