O funkcjonowaniu klubu, uprawianej w nim dyscyplinie sportu, a także zawodnikach i sukcesach. Z cyklu co gra w klubie? Okręgowy Klub Strzelectwa Sportowego "10-ka" Sulmierzyce.
Okręgowy Klub Strzelectwa Sportowego "10-ka" swoją siedzibę ma w Sulmierzycach. Funkcjonuje tutaj od dwóch lat, po tym jak został przeniesiony z Radomska, sam klub natomiast działa od 28 lat.
- My jako klub 10-ka specjalizujemy się w trenowaniu konkurencji wyczynowych z pistoletu. Nasz klub zrzesza około siedmiuset członków, którzy realizują tutaj swoje pasje na różnym poziomie, z różnych broni - mówi prezes Okręgowego Klubu Strzelectwa Sportowego "10-ka" Sławomir Dziegieć.
Wśród kilkuset członków klubu znajduje się sekcja młodzieżowa, która liczy 21 członków. Charakteryzuje się tym, że zawodnicy tej sekcji uprawiają strzelectwo sportowe wyczynowo. Startują w konkurencjach, które są olimpijskie, a także biorą udział w rywalizacji sportowej, która jest wpisana do kalendarza Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Wszystkie wyniki są oficjalnie odnotowywane, a więc wiąże się to z tym, że uczestnicy tych zawodów mają status pełnoprawnego zawodnika.
Spośród 21 członków sekcji młodzieżowej klubu z Sulmierzyc w ostatnim czasie, aż 11 zawodników i zawodniczek dostało powołanie do kadry wojewódzkiej na oficjalnej gali wręczenia powołań, która klika dni temu odbyła się w Zelowie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wśród reprezentantów województwa, zawodnicy "10-tki" stanowią aż 1/4 kadry.
- Powołania zostały wręczone oficjalnie przez trenera kadry wojewódzkiej. Jako jedyne województwo robimy to w formie gali, aby dać do zrozumienia zawodnikom, że są doceniani, ale także rodzicom obecnym na tej gali, że szkolimy ich dzieci, osiągają sukcesy, ale wy rodzice też przyłóżcie do tego rękę, pomagajcie tym dzieciom w rozwijaniu tej zawodowej już pasji - dodaje Sławomir Dziegieć.
Jak mówi prezes klubu uprawianie tego sportu zawodowo, wiąże się z tym, że za młodym zawodnikiem idą pieniądze, choćby z Ministerstwa Sportu, dzięki temu zawodnik bądź zawodniczka ma zaplanowany program szkoleń, zgrupowania, obozy. Może w pełni realizować się na profesjonalnym poziomie.
Sławomir Dziegieć oprócz funkcji prezesa, która jak sam określa wiąże się między innymi z tak zwaną papierologią, jest również trenerem, ale nie jedynym, ponieważ drugim trenerem, który opiekuje się sekcją młodzieżową jest czynny zawodnik tego klubu, a także zawodnik narodowej kadry Polski seniorów Wiktor Blada. Będąc w temacie treningu prezes opowiada o jego charakterystyce.
- Sport strzelecki składa się z wielu aspektów. Zaczynając od ułożenia psychicznego, co też tutaj ćwiczymy, praca nad równowagą, poprzez samą praktykę strzelecką, pracę na spuście. Zawodnicy zaczynający trening jak już wspomniałem zaczynają od nastawienia psychicznego. Na treningu prowokujemy różne sytuacje, żeby zawodnicy byli rozhuśtani, i nagle musieli wejść na stanowisko i potrafić się wyłączyć, aby zrobić swoje dobre strzelanie.
Młodzi zawodnicy zaczynający dopiero swoją przygodę z pistoletem trenują z tak zwaną podpórką, która ma za zadanie ułatwić trening. Jak mówi trener Dziegieć typowo naturalna postawa strzelecka dla tak młodego i początkującego zawodnika jeszcze naturalną pozycją nie jest, więc na początku zawodnik musi nauczyć się po prostu celować, a podpórka pomaga w ten sposób, że zawodnik nie myśli o ręce. Jak długo zawodnik trenuje w ten sposób, to już zależy od indywidualnych predyspozycji, może być to pół roku, ale może też trwać rok.
Skoro strzelectwo sportowe związane jest z pistoletem, być może spore grono osób uważa je za niebezpieczne. Natomiast prezes obala tę tezę.
- Chciałbym wyjaśnić. Przy temacie strzelectwa, zawsze pojawia się temat bezpieczeństwa. Prawda jest taka, że strzelectwo sportowe w naszym wydaniu tutaj w klubach jest bardzo bezpiecznie. Być może zdarzają się jakieś jednostkowe przypadki, że coś się dzieje. Ale nie wynika to z obsługi strzeleckiej. Być może wtedy gdy pęknie pistolet, coś odleci, to wtedy tak. Natomiast my od samego początku szkolimy młodzież co należy robić krok po kroku. Są procedury, których przestrzegamy. Każda czynność zawodników, jest przez nas trenerów monitorowana.
Okręgowy Klub Strzelectwa Sportowego 10-ka w Sulmierzycach może pochwalić się wieloma sukcesami, a także medalami zdobytymi na wielu krajowych, bądź międzynarodowych zawodach. Wiktor Blada obecny zawodnik i trener klubu "10-ka" Sulmierzyce jest obecnym podwójnym złotym medalistą mistrzostw Polski w konkurencji pistolet pneumatyczny. Zdobył medale w kategoriach seniora oraz juniora.
Z ubiegłorocznych mistrzostw Polski w kategorii młodzików klub z Sulmierzyc przywiózł cztery medale - dwa złote oraz dwa srebrne, jak choćby złota medalistka Zofia Wilczek w konkurencji pistolet sportowy, natomiast srebrny medal i tytuł wicemistrzyni kraju wywalczyła Joanna Tutaj, w konkurencji pistolet pneumatyczny.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze