Ochotnicza Straż Pożarna w Białej ma już 110 lat. W sobotę, 1 sierpnia, druhowie, mieszkańcy, samorządowcy i przedstawiciele środowiska pożarniczego spotkali się, by uczcić jubileusz jednostki, która od ponad wieku jest jednym z najważniejszych filarów bezpieczeństwa i lokalnej wspólnoty w gminie Biała.
To była uroczystość z historią w tle, ale bez muzealnego zadęcia. Były sztandary, orkiestra, odznaczenia, wspomnienia i nazwiska ludzi, którzy przez lata budowali siłę jednostki. Było też zwykłe strażackie spotkanie pokoleń, bo w OSP najważniejsze zawsze było to samo: gotowość, odpowiedzialność i ludzie, którzy nie pytają, czy im się opłaca.
Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Piotra w Okowach w Białej. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii, ks. Łukasz Wojtan. W homilii mówił o strażackiej służbie jako wyrazie miłości bliźniego i gotowości do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Po nabożeństwie uczestnicy, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą Naramice, przemaszerowali na plac przed strażnicą OSP w Białej. Tam, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego i w obecności pocztów sztandarowych, rozpoczęła się oficjalna część jubileuszu.
Do Białej przyjechali strażacy z wielu jednostek, między innymi z Brzozy, Młyniska, Łyskorni, Naramic, Zabłocia, Wiktorowa, Dąbrowy, Wielunia, Szynkielowa, Raczyna, Opojowic, Ożarowa i Skomlina. Obecni byli także mieszkańcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz zaproszeni goście.
Wśród nich znaleźli się m.in. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu st. bryg. Piotr Gzik, członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Janusz Małyszka, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Arkadiusz Wojcieszek, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Białej Jan Leszczyński, Komendant Gminny ZOSP RP w Białej Artur Konieczny, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZOSP RP w Białej Zdzisław Suwara oraz sekretarz Zarządu Gminnego OSP RP w Białej Karolina Mikołajczyk.
W uroczystości uczestniczyli również posłowie Paweł Rychlik, Tadeusz Woźniak i Piotr Polak, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Agnieszka Ryś, Starosta Powiatu Wieluńskiego Maciej Bryś, Wójt Gminy Biała Grzegorz Mielczarek, Przewodniczący Rady Gminy Biała Zbigniew Kupski, Dyrektor GOKiS w Białej Katarzyna Pichlińska, Prezes Lokalnej Grupy Działania Agnieszka Wasińska oraz Prezes Banku Spółdzielczego Ziemi Wieluńskiej Marta Mielczarek.
Jednym z ważniejszych momentów uroczystości było przypomnienie historii jednostki. Opowiedział ją Marian Wilk, Honorowy Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Białej. Przypomniał początki straży, jej rozwój, najważniejsze wydarzenia, akcje ratownicze, rozbudowę strażnicy, starania o sprzęt i ludzi, którzy przez 110 lat tworzyli autorytet OSP w Białej.
Ten jubileusz był także okazją do uhonorowania druhów za wieloletnią służbę i społeczne zaangażowanie. Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczono druha Ireneusza Morkę.
Odznakę Honorową „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej Województwa Łódzkiego” otrzymali druhowie Tomasz Niesłony i Łukasz Papciak. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono druha Tomasza Skupienia.
Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie Jacek Korzeniowski, Mariusz Dziuba, Zbigniew Kuźnik, Tomasz Dziuba, Rafał Fryta, Piotr Skrzypecki, Dominik Kaczmarek i Roman Kupiec.
Odznaką „Wzorowy Strażak” wyróżniono druhów: Mateusza Szkopa, Mikołaja Maka, Mikołaja Kupca, Marcina Potomskiego i Piotra Bednarza.
Szczególne znaczenie miały także odznaki za wysługę lat. Za 70 lat służby uhonorowany został Józef Belda. Za 60 lat wysługi odznaczeni zostali Janusz Dziuba, Ireneusz Pichlak, Stanisław Jarząbek i Marian Wilk. Za 50 lat wysługi wyróżniono Ireneusza Morkę i Ryszarda Wójciaka.
Odznaki za 45 lat wysługi otrzymali Józef Bednik, Janusz Okrasa i Bogusław Korzeniowski. Za 35 lat służby wyróżniono Tomasza Frytę. Za 30 lat odznaczeni zostali Wojciech Zarzycki, Tomasz Niesłony, Łukasz Papciak i Mariusz Dziuba.
Za 25 lat wysługi odznaki otrzymali Maciej Morka, Janina Szkop, Barbara Paluszek, Małgorzata Pichlak, Teresa Pichlak, Halina Jarząbek i Dariusz Leman. Za 10 lat wysługi wyróżniono Tomasza Skupienia, Wojciecha Dziubę, Czesława Chrobota, Bartosza Wójciaka, Marcina Morkę, Dariusza Kuliberdę, Jacka Korzeniowskiego, Jana Pichlaka, Mariusza Maka, Szymona Mączkę, Tomasza Dziubę, Rafała Frytę, Piotra Skrzypeckiego i Dominika Kaczmarka.
W okolicznościowych wystąpieniach goście dziękowali strażakom za codzienną gotowość do działania. Podkreślali, że OSP to nie tylko wyjazdy do pożarów i miejscowych zagrożeń. To także praca społeczna, wychowanie młodych pokoleń, pielęgnowanie tradycji i obecność przy najważniejszych wydarzeniach w życiu lokalnej wspólnoty.
Po części oficjalnej przyszedł czas na świętowanie. Jubileusz uświetniły występy młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej oraz Sandry Stochmiałek. Energiczny program zaprezentowała „Ale Kapela”, a wieczorem uczestnicy bawili się przy muzyce z DJ-em.
110-lecie OSP w Białej było czymś więcej niż kolejną rocznicą wpisaną do kroniki. To było przypomnienie, że za każdą syreną, każdym wyjazdem i każdym mundurem stoją konkretni ludzie. Jedni służą dziś. Inni robili to przez dziesięciolecia. Razem tworzą historię jednostki, która od 110 lat pozostaje symbolem bezpieczeństwa, zaufania i dumy mieszkańców gminy Biała.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze